Розкрито катастрофічні наслідки колапсу Гольфстріму

October 20, 2022 by No Comments

Ослаблення атлантичних океанічних течій, що очікується, у складі глобальної циркуляції AMOC може посилити і без того катастрофічні наслідки глобальної зміни клімату і призвести до швидкого зникнення арктичних льодовиків. Цей зв’язок розкрили вчені Бременського університету (Німеччина), Центру океанічних досліджень імені Гельмгольця (Німеччина), Університету Сан-Паулу (Бразилія) та Інституту геології та мінералогії Кельнського університету (Німеччина). Результати дослідження опубліковані у журналі Nature Communications.

Атлантична меридіональна циркуляція (AMOC) – це система океанічних течій, що несуть на північ теплі солоні води у верхньому шарі океану, включаючи Гольфстрім, і транспортують холодні глибинні води в південному напрямку. Вона є фундаментальним механізмом регуляції клімату, що поєднує атмосферні та термохалінні, тобто пов’язані з температурою та солоністю, фактори. Передбачається, що в XXI столітті AMOC значно ослабне через зміну клімату, наслідком чого стане збільшення ризику екстремальних погодних явищ.

Передбачається, що колапси AMOC відбувалися під час останнього льодовикового періоду. Згідно з однією з обговорюваних гіпотез, причиною став масовий викид прісної води в результаті танення айсбергів під час однієї з подій Хайнріха, коли через нестабільність Лаврентійського льодовикового щита різко збільшилася швидкість сходу льодовиків у море. Однак опосередковані дані показують, що глибоководна циркуляція океану ослабла ще до події Хайнріха і стала причиною дестабілізації льодовикового щита.

Дослідники проаналізували співвідношення магнію і кальцію в раковинах древніх форамініферів Neogloboquadrina pachyderma, вилучених з відкладень західної субполярної частини Північної Атлантики. Відомо, що співвідношення магнію і кальцію залежить від температури морської води: чим вища температура, тим більше магнію буде включено в кальцит раковини. Крім того, було визначено співвідношення ізотопів кисню-18 та кисню-16, з якого було виведено регіональні показники солоності Атлантики. Вивчені зразки охоплювали останні 35 тисяч років.

Виявилося, що за останні 27 тисяч років кожній події Хайнріха, циклічність яких становила 5-10 тисяч років, передувало значне та різке підвищення температури підповерхневих вод в Атлантиці. За словами авторів роботи, це перший переконливий доказ того, що накопичення тепла в океані провокувало танення морських околиць Лаврентійського льодовикового щита навколо Лабрадорського моря, що спричиняло подію Хайнріха — сповзання льодовиків у море та відколювання величезної кількості айсбергів.

Потепління підповерхневих вод, що повторюється, в субполярній Атлантиці відповідає періодам ослаблення AMOC. Згідно з висновками дослідників, ослаблення AMOC, яке чекає на людство в найближчому майбутньому, може призвести до прискорення потепління північної Атлантики, погіршення стабільності сучасних арктичних льодовиків та балансу прісної води в Північній Атлантиці.

Leave a Comment

Your email address will not be published.