На головну

Життя, смерть та інші неприємності

П`ятниця, 07 Листопада, 2008 року, № 164 (472)

Днями відомий львівський історик і публіцист Ярослав Грицак презентував у Львові свою нову працю зібраних есеїв під назвою “Життя, смерть та інші неприємності”. Книга, напевне, належить до таких, які повинні вловлювати і виражати суспільний розвій.

Зрештою, це визнає і сам автор, наголошуючи на репрезентативності проекту, а саме дотичності до нинішньої економічної кризи. Зокрема, жартує, що в час економічної кризи ще одне видання може лише посилити її через вирубування дерев. Отже, резюмує автор, книги, видавані нині, мають компенсувати фінансові витрати не тільки інформативною наповненістю, а передовсім користю для соціуму.

“Звичайно, авторське “его” мені не чуже, але як історик маю і трохи інші пріоритети, а саме: сприяти тому, щоб книги мали терапевтичну, лікувальну дію. В умовах теперішнього соціопростору це видання має “ефект антистресу”. Завдяки йому намагаюся пояснити суспільству, що сучасна економічна криза є не стільки об’єктивною, скільки суб’єктивною – гіперболізованою в наших головах. Ми ж не пробуємо навіть продіагностувати її. Натомість історичні факти доводять, що ця криза існувала ще сто років тому, і її теперішній прояв є зовсім невипадковим. Це криза не економіки, а передусім суспільного устрою – криза “модерності”. Вона виникла століття тому, але нам її затуляли такі речі, як війни чи занепад комунізму”, – переконує автор.

У цьому полягає роль видання – розвінчати міфи довкола таких “відволікаючих маневрів”, як економічна криза, натомість зауважити глибинні процеси страху “модерної людини”, свідомість якої вже неможлива без стресових ситуацій. В умовах глобалізованого життєпобуту найдорожчим для людини залишається її час.

“Гомо модерніс” звикла оперувати насамперед категоріями “або…або”, й особливо це помітно у Львові: ти або прогресивний, або відстаєш; або лівий, або правий. Сучасний індивід не призвичаївся бачити інші варіанти, а Ярослав Грицак переконує, що це варто робити: “Наприклад, за Гантінгтоном, Україна є класичним виразником конфлікту циві­лізацій у своєму розподілі на Схід і Захід. Розкритикований згодом численними науковцями вчений не врахував головного контраргументу – Греко-Католицької Церкви. Він стверджував, що цей проект узагалі не може існувати. Натомість у наших координатах це наразі найдієвіша й найсильніша структура”. Свою книгу автор називає “історією в пігулці” завдяки лікувальній дії, тобто дає змогу модерній людині оцінити по-справжньому свій час. Шеф-редактор видавництва “Грані-Т”, яке видало “Життя, смерть та інші неприємності”, стверджує, що зміст книги закладено вже в сим­воліс­тичній палітурці. Спершу її хотіли оформити репродукцією “тан­цю смерті”, а згодом вибрали інший сюжет: дитина звіддаля оглядає чудернацьку мапу-схему, на якій знайшлося місце і для України. Чи відгадати цю загадку, поринувши у книгу, залежить тільки від неї…
Лідія Йонка

Наверх