Російська нафтова експансія PDF Друк E-mail
31.01.2003 11:41

Нафтопровід “Одеса-Броди” таки запрацював, але у зворотному від запланованого напрямку

28 СІЧНЯ нафтопроводом “Одеса-Броди” пішли перші тисячі тонн палива. Проте не каспійська нафта, як планувалася, а російська.

О 6-й ранку мальтійський танкер “Стар 2” прийняв на борт із терміналу “Південний” першу нафту, яка належить Тюменській нафтовій компанії і надійшла з Росії українськими нафтопроводами.

При цьому вперше було використано 52 кілометри труби “Одеса-Броди”, збудованої для транспортування каспійської нафти через Україну в Європу.

Радник голови компанії “Укртранснафта” Михайло Гончар вважає, що рішення транспортувати російську нафту новим трубопроводом зумовлене необхідністю компенсувати витрати на його утримання:“Немає жодної політичної проблеми, що, як може здатися, експлуатація системи “Одеса-Броди” і терміналу розпочалася не в тому напрямку. Безперечно, що простоювання будь-якої технічної системи – це збитки, які треба мінімізувати. Тому почали використовувати систему терміналу”.

Нафтопровід завдовжки 674 кілометри збудували 2001 року. Його потужність становить 4 мільйони тонн нафти на рік. Планувалося, що з чорноморського порту “Південний” азербайджанську нафту транспортуватимуть у Львівську область, далі, через Ужгород – у Західну Європу. Поки що Україна не спромоглася знайти компаній, зацікавлених у постачанні Старому Світу нафти. Чільні урядовці України та Польщі активно обговорюють план добудови “труби” від Бродів до балтійського порту Ґданськ, однак поки що безрезультатно.

Для України “Одеса-Броди” мав би стати джерелом нафти, що послабить залежність України від російського імпорту. Компанії “Лукойл” і “Юкос” накинули оком на новий нафтопровід і запропонували качати російську нафту до Бродів через магістраль радянських часів “Дружба”, а звідти – до Одеси, щоб далі танкерами везти у Європу. Україна відмовилася від такої ідеї. Проте початок роботи нової труби свідчить про поступки росіянам: нафта пішла з півночі на південь.

Такий спосіб використання трубопроводу коментує колишній керівник будівництва “Одеса-Броди”, нинішній мер Львова Любомир Буняк: “Те, що нафтопровід працює, свідчить про дієздатність системи. Вона працює і дає державі прибуток. Негативний момент полягає у тому, що систему, яку створювали як альтернативне джерело нафти для України, не використовують за призначенням”.

За повідомленнями сайту energo.net.ua, компанія “Укртранснафта”, яка експлуатує нафтопровід, уже уклала з російськими “Лукойлом” і Тюменською нафтовою компанією угоди на транспортування 4 млн. тонн нафти через найпівденнішу ділянку “Одеса-Броди” та термінал “Південний”. Про використання всього нафтопроводу наразі не йдеться.

Тим часом, повідомляють “Українські новини”, Кабінет Міністрів на засіданні в середу схвалив законопроект, що передбачає дозвіл передавати в концесію магістральні нафтопроводи. Про це журналістів поінформував перший заступник керівника Фонду державного майна Михайло Чечетов. За його словами, схвалений на засіданні Кабміну законопроект передбачає внесення змін до статті 3 закону України “Про концесії”. “Мова йде про те, що до переліку об’єктів, які, відповідно до закону, можна здавати в концесію, вноситься ще одна позиція – транспортування нафти магістральним трубопровідним транспортом”, – сказав Чечетов.

Він також підкреслив, що пропозиція уряду дозволити концесію на магістральні нафтопроводи не означає, що Кабмін відразу захоче скористатися цим правом. “Це закладається потенційна законодавча можливість для майбутніх рішень уряду”, – зазначив Чечетов.

Він зауважив, що процедура передачі об’єктів у концесію, прописана в законі, передбачає, що пропозиції про перелік конкретних об’єктів, переданих у концесію, вносить відповідний орган виконавчої влади, Кабмін їх затверджує індивідуально.

За словами Чечетова, рішення про надання права концесії на об’єкти державної власності приймає Кабмін або уповноважений орган за результатами концесійного конкурсу.

Чечетов підтвердив, що Кабмін може скористатися правом передавання в концесію магістральних нафтопроводів при створенні консорціуму з управління нафтопроводом “Одеса-Броди”.

Антон Демченко, Львівська газета, 31 січня 2003 року,№94

 

Читайте також

 ремонт экрана телевизора самсунг лед
 • 2009 року, № 39 (531)
  20 років тому ми продемонстрували колосальну самоорганізацію
 • 2009 року, № 0 (1576)
  Як намагаються усунути неугодних
 • 2009 року, № 51 (1584)
  Банк “Надра” ліквідують
 • 2010 року, № 9 (554)
  Ідеальний фільм для початку весни
 • 2010 року, № 9 (554)
  Короткометражка про Чорнобиль – номінант на “Оскар”
 • 2010 року, № 10 (555)
  Львівські студенти бунтують проти призначення Табачника
 • 2010 року, № 10 (555)
  Львівщина погрожує повстанням
 • 2010 року, № 16 (561)
  Влада блокує виїзд депутатів Львівщини на Київ
 • 2010 року, № 17 (562)
  Хроніка важких тижнів
 • 2010 року, № 43 (588)
  Напівзаконний рекет