На головну

“Через два місяці ви довідаєтеся дуже багато резонансних і гірких речей”

Четвер, 10 , 2005 року, № 42 (608)

Розмова з Юрієм Луценком, міністром внутрішніх справ України

Юрій Луценко (Фото: Віталій Грабар)Міністр внутрішніх справ відмовився коментувати “Газеті” дії генпрокурора, які дехто називає причиною смерті Юрія Кравченка. Поза тим, пан Луценко пообіцяв найближчим часом оприлюднити факти злочинів і зловживань працівників Міністерства внутрішніх справ.

– Ви особисто вірите в те, що смерть Кравченка була самогубством?

– Я припускаю, що це могло бути самогубством.

– Як ви оцінюєте останні дії генпрокурора Святослава Піскуна, зокрема публічні заяви про виклик Кравченка на допит і ймовірність їх впливу на долю екс-міністра?

– Я є колегою генерального прокурора, і тому оцінювати його діяльність, напевно, має інша інстанція.

– Чи правда, що на тілі Кірпи також виявили сліди від двох пострілів, як і у випадку смерті Кравченка?

– Ні. За моїми даними, там було лише одне поранення і забій при падінні.

– Після смерті Кравченка можна вважати, що слідство у справі Гонґадзе зайшло в тупик?

– Слідство веде Генеральна прокуратура України, і я не можу давати будь-які оцінки його результатам. Зі свого боку роблю все, що залежить від МВС, аби допомогти, і ця допомога, мені видається, дуже результативна.

– Пошуки голови покійного журналіста вже дали якісь результати?

– Слідство веде Генеральна прокуратура.

– Справа загибелі В’ячеслава Чорновола може отримати продовження в нових умовах?

– Була перевірка працівників СБУ, які не встановили в цьому випадку ознак злочину та кваліфікували справу як ДТП. Але до мене нині звертаються політичні діячі, які вимагають повторного розслідування. Однак це справа не МВС, як дехто гадає, а Генеральної прокуратури та СБУ. Проте, як і у випадку з загибеллю Гонґадзе, я готовий зробити все, щоб наші працівники надали повну та вичерпну інформацію у цій справі. Якщо її буде відновлено, то гарантую всіляке сприяння.

– Ви не вважаєте, що за десять років правління Кучми міліція перетворилася на такий собі напівкримінальний синдикат, який може існувати незалежно від облич при владі?

– Ні. В міліції є кого чистити, є кого карати, в тому числі й через Кримінальний кодекс, але більшість людей, які там працюють, хочуть жити, як і значна частина українців, за новими законами. Прошу представників преси під час критики міністерства не забувати про чесних і порядних людей, які в дуже складних умовах, отримуючи низькі зарплати, чесно несли службу. Скільки б ми не критикували працівників ДАІ, навряд чи хтось стояв би, як вони, за 450 гривень у складних кліматичних умовах на дорозі. При справедливій критиці та розумінні дискредитації МВС перед суспільством не забувайте про десятки тисяч, які чесно несуть службу. Жодна країна не може існувати без міліції, тому, вичищаючи її, захищатиму гідність чесних правоохоронців.

– Отже, список більш глобальної “банди перевертнів” у майбутньому може поповнюватися?

– Нині триває дуже серйозна чистка кадрів, і скоро ви зможете дізнатися про участь міліції в побитті громадян України під ЦВК і багато інших речей, до яких, на жаль, міліція була причетною. Робитимемо все, щоб покласти цьому край, термін – два місяці. За цей час ви довідаєтеся дуже багато резонансних і гірких речей.

– Масові звільнення за власним бажанням у різних регіонах можна пов’язувати саме з чистками в МВС?

– Я нещодавно був у Кіровограді, де представляв нового начальника управління. Зал був заповнений наполовину, оскільки більш ніж два десятки міліцейських чиновників написали заяви на звільнення. Це їхнє право, але це не звільняє від відповідальності за злочинні дії, які, можливо, мали місце до виборів президента і під час них. Звертаючись до правоохоронців, які вагаються, скажу: хочете бути бізнесменами – Віктор Ющенко пообіцяв підтримку всім чесним бізнесменам, але під погонами бізнесу не буде.

– Ви отримували погрози на свою адресу після призначення на посаду глави МВС?

– За все життя мені погрожували тільки раз – під час помаранчевої революції. Мій покійний батько казав, що погроза – це найвищий вияв поваги, тож я залишаюся людиною, яка сама себе поважає. А раніше ніколи ні хабарів не пропонували, ні погрожували.
Розмовляв Ярема Городчук

Наверх