На головну

Юрко Позаяк. Шедеври.

Середа, 22 , 2005 року, № 109 (675)

ЦЯ ЗБІРКА вперше вийшла 1997 року, а більшість уміщених у ній творів уже тоді стала культовою, народною, їх часто цитували.

На слова цих віршів писали пісні, зокрема, львівський гурт “Мертвий півень” (хто ж не пам’ятає “Квазіамор”) і харківська “Калєкція” (“На каруселі блядь кружляє...”). Група “Пропала грамота” в складі Юрка Позаяка, Віктора Недоступа та Семена Либоня видала 1991-го маленьку кишенькову збірочку в Києві (“Радянський письменник”, хто б від нього сподівався такого!) – й вона відразу ж стала раритетом. Попри те, її читали, здається, всі, хто в ті часи взагалі хоч щось читав. А тоді читали загалом значно більше, ніж нині. Популярністю збірка завдячувала насамперед усім цим позаяковим “Слон дрочить хобот об грати вольєра”, “В таксі ми їхали, варкалось”, “Якщо птаха тримати в неволі, якщо птаху обрізати крила і напхать йому в задницю яблук”. Наслухавшись відповідних пісень, діти розповідали ці віршики в початковій школі, примушуючи вчителів переживати шок (не в останню чергу культурний).

Юрко Позаяк, а насправді Юрій Васильович Лисенко, відомий не лише своєю малопристойною поезією, а й як викладач і дипломат, який немало зробив для популяризації української літератури за кордоном.

З усього зазначеного буде зрозуміло, що ця поезія не потребує реклами. Подарункове перевидання книги спонукає закупити декілька на подарунки навіть людям, не схильним до надмірного читання. Вірші загалом короткі, їхній гумор, хоча й чорний, але переважно доступний широким масам населення та різним віковим категоріям. Для наймолодших є, наприклад, “Чорнобильський букварик”:

1. Тато! А то атом! Мамо! Атом отам!

3. Мама мила раму від урану.

4. Тато – труп. У мами – рак. А ти сирота?

5. Реактор – ба-бах! Ура! Перше травня!

6. Федір! Он саркофаг. Там фон. Фон там і тут.

7. Що, що чадить? Чадить ЧАЕС. На ЧАЕС – ЧП.

8. Родіон урод. Белла дебіл. Тома і Ната мутанти.

9. У Ганни і Гени у генах рентгени. Їм гаплик.

12. Коза гризе трупи. У свині нові ноги і роги. А де кіт? Кіт літає.

Книгарня НТШ. Ціна – 10 грн.
Наталка Сняданко

Наверх