На головну

“Криворіжсталівську” епопею завершено

Вівторок, 24 Жовтня, 2005 року, № 183 (749)

Учора держава пустила “з молотка” “Криворіжсталь”.

За 24 мільярди 200 мільйонів гривень гігантський металургійний комбінат перекочував із державних рук в обійми німецької філії міжнародного металургійного концерну Mittal Steel Germany GmbH, власник якого Лакшмі Міттал – британський бізнесмен.

Близько години київський консорціум “Індустріальна група” (60% у ній належать люксембурзькому концерну Arcelor , 40% – донецькій корпорації “Індустріальний союз Донбасу”, яка раніше перемогла компанію Міталла в боротьбі за комбінат у Ченстохові), дніпропетровська Smart-Group LLC (нею володіють англійська, швейцарська і три російські компанії) та Mittal Steel Germany GmbH змагалися за право власності на “перлину української металургії”. Стартова ціна “Криворіжсталі” становила 12 млрд. 600 млн. грн. При цьому один крок до збільшення вартості “коштував” учасникам 100 млн. гривень. Smart-Group LLC відмовилася від подальшої участі на позначці 17,5 млрд. гривень.

На новоспечених власників комбінату покладено низку обов’язків, пов’язаних із економічною діяльністю підприємства, соціальними й екологічними гарантіями. Так, Mittal Steel Germany GmbH зобов’язана забезпечувати стабільний розвиток виробництва, а також гарантувати постачання готової продукції на внутрішній ринок України за ринковими цінами. Британці повинні докорінно модернізувати обладнання, не допускати скорочення робочих місць та розірвання трудових договорів. До слова, компанія Mittal Steel – найбільший у світі виробник сталі. Вона має активи в 14 країнах, забезпечуючи роботою 160 тисяч осіб.

Допоки нові власники меткомбінату оговтуються після торгів, їхні конкуренти по аукціону дають перші коментарі, наголошуючи на економічній невигідності купівлі “Криворіжсталі”. Як повідомляє “Українська правда”, керівник Smart-Group Вадім Новінскій заявив, що остаточна ціна підприємства 24,2 мільярда гривень не є економічно обґрунтованою. За словами пана Новінского, ця сума є результатом конкуренції “Арселора” та Mittal Steel Germany GmbH. “Це відомі глобалізатори, і в них велику роль грають об’єднавчі процеси (металургійних підприємств)”, – сказав він. Про необґрунтованість таких гігантських цифр говорить і керівник “Індустріального союзу Донбасу” Сергій Тарута. “Я не надто засмучений. За такі гроші такий товар не потрібний”, – вважає донецький багатій.

Іншої думки дотримується аналітик компанії “Олма” Павєл Полухін. “Це дуже висока ціна, – сказав він “Газете.ру”. – Російські компанії “Северсталь” і “Евразхолдинг”, які раніше мали намір брати участь в аукціоні, на таку суму точно не погодилися б”.

Проте логіка дій британців, на думку П. Полухіна, зрозуміла: “Mittal Steel придбала не лише “Криворіжсталь”. Компанія купила вихід на ринок СНД. Нині триває переділ активів. Менеджмент Mittal вибрав вдалий момент для експансії”.

Нагадаємо, 14 червня 2004 року “Криворіжсталь” продали в умовах низької конкуренції консорціуму ІМС, створеному Віктором Пінчуком і Рінатом Ахметовим, за 4,26 млрд. гривень. У лютому 2005-го українські суди визнали таку приватизацію незаконною, всі апеляції відхилили, відтак Фонд держмайна 10 серпня 2005 року оголосив конкурс із продажу контрольного державного пакета акцій “Криворіжсталі” в розмірі 93,02%. Однак минулого тижня народні депутати “стали дибки” й зайняли позицію противників приватизації комбінату, йдучи всупереч постанові Кабінету Міністрів. Як бачимо, попри рішення парламенту не допустити продажу “Криворіжсталі”, аукціон таки відбувся. Щоправда, за відсутності голови Фонду держмайна України Валентини Семенюк. Учора пані Семенюк подала Президентові заяву про відставку. Валентина Семенюк очолювала ФДУ за квотою СПУ. Оскільки соціалісти виявилися ревними прихильниками збереження меткомбінату в лоні держави, товаришка Семенюк опинилась у “дуплетному” становищі: з одного боку – партійні інтереси, з іншого – обов’язки держчиновника. Подейкують, що рекомендацію політради соцпартії щодо відставки Валентини Семенюк підписав особисто Олександр Мороз. Тож соціалістка віддала перевагу партійним переконанням. “Я завжди була прихильником утримання в руках держави прибуткових об’єктів, особливо таких, як ВАТ “Криворіжсталь”, яке потенційно може давати державі прибутку до 2 млрд. гривень щорічно”, – прокоментувала своє рішення пані Семенюк.

Мабуть, ще жоден аукціон у нашій державі не проходив фза такої кількості VIP-осіб. Особисто за перебігом торгів спостерігали Президент Віктор Ющенко, прем’єр-міністр Юрій Єхануров та екс-прем’єр Юлія Тимошенко. Президент поділився своїми враженнями від торгів. Він, зокрема, сказав, що конкурс засвідчив, наскільки влада користується довірою в інвесторів. В. Ющенко вважає результати приватизації “Криворіжсталі” виконанням однієї з обіцянок, даних на Майдані. Своєю чергою, екс-прем’єр Юлія Тимошенко сказала, що отримала величезну насолоду від красивого, прозорого конкурсу. Вона наголосила, що вважає вчорашній аукціон своїм досягненням. Колишній прем’єр також заявила, що “Криворіжсталь” повернуть державі, якщо новий власник порушить умови угоди.

У Фонді держмайна України задоволені результатом торгів. Заступник голови ФДМ Олександр Бондар заявляє про відсутність підстав для оскарження результатів конкурсу з продажу ВАТ “Криворіжсталь”. Він також зазначив, що колишні власники (Пінчук та Ахметов) не можуть оскаржити результатів аукціону, оскільки вони не подали заявки на участь у ньому, а отже не є суб’єктами цього процесу. Голова конкурсної комісії з продажу “Криворіжсталі” Дмитро Парфененко остаточну вартість комбінату “Криворіжсталь” назвав “фантастичною, неймовірною, яку навіть важко було уявити”. Принагідно пан Парфененко повідомив, що найближчим часом буде виставлено на продаж останній державний пакет акцій комбінату в розмірі 1,74%. Щоправда, наразі не відомо, як їх реалізовуватимуть – єдиним пакетом чи окремими лотами.

Не обійшлося у всій цій грошовитій “бочці меду” без “лівої” ложки дьогтю. Під час аукціону, Фонд держмайна пікетували представники Комуністичної партії та “Братства”. Пікетники вигукували гасла “а-ля” “Ні приватизації “Криворіжсталі!”. Ба більше, вчора лідер компартії Петро Симоненко заявив, що разом із політичними однодумцями вимагатиме відставки уряду Єханурова. Як повідомляє УНІАН, навпроти обурених опозиціонерів вишикувалося близько 100 прихильників “НСНУ” в помаранчевих шаликах. Пристойну поведінку одних і других гарантувала велика кількість правоохоронців.

А поки “помаранчеві” інтелігентно з’ясовували стосунки з “червоними”, уряд видав на-гора наступну “жертву приватизації”. Як повідомив прем’єр-міністр Юрій Єхануров, на наступних торгах Фонд держмайна виставить ще один величезний лот – Криворізький гірничо-збагачувальний комбінат окислених руд.

Наталка Понуркевич

Наверх