На головну

Вигнання лукавого

Понеділок, 13 , 2006 року, № 26 (833)

Спікер Володимир Литвин прогнозує, що в Україні не проведуть референдуму щодо змін до Конституції, який запланував Президент Віктор Ющенко, інформує Ліга.

На думку спікера, “інші події відсунуть ці ініціативи на другий план”. Такої ж думки й соціаліст Олександр Мороз.

Обом політикам заперечує урядовець Сергій Головатий. Він стверджує: без громадського обговорення зміни до Основного закону будуть “котом у мішку”.

“Заклики провести референдум – це не спроба порадитися з народом, а насамперед бажання за рахунок таких дій зміцнити себе у владі або розширити свої повноваження”, – вважає пан Литвин. Він наголошує: щоб проводити референдум про внесення змін до Конституції, спершу необхідно організувати плебісцит щодо порядку внесення таких змін. Далі, за процедурою, парламент має імплементувати результати такого референдуму. При цьому Володимир Литвин зазначає, що за нинішнього складу ВРУ це не вдасться. Голова парламенту сподівається, що Президент діятиме в межах Конституції щодо цього питання. (Намір провести референдум про внесення змін до Основного закону Президент оприлюднив у своєму щорічному посланні до Верховної Ради в четвер, 9 лютого.)

Що ж до перспектив співпраці майбутнього парламенту з українським гарантом, то спікер висловив думку, що в новій ВР може утворитися і пропрезидентська більшість із невеликою перевагою, й опозиційно нейтральна більшість до Президента. Пан Литвин прогнозує, що багато залежатиме від проведення передвиборної кампанії в останній період, оскільки велика кількість людей ще не визначилася, за кого віддати голос. Поряд із цим чільник Ради стверджує, що кроки, котрі сьогодні роблять політичні сили, унеможливлюють створення коаліції в новому парламенті.

Тим часом міністр юстиції Сергій Головатий вважає, що Конституційна реформа таки потребує громадського обговорення. “Коли це приймалося – оце, що називається змінами, що воно нібито чинне з 1 січня, але насправді воно не діє, – воно було абсолютно відірване від суспільства, і суспільство про це нічого не знало. Це було в темному мішку, в темних закутках Верховної Ради. Тепер буде поставлено питання, щоб цей процес тривав у суспільстві. Це головне завдання нової редакції Конституції – виписати таку систему влади й такі механізми, аби справді забезпечити, щоб людина була переконана: влада є її рабом”, – заявив урядовець в інтерв’ю на “5 каналі”.

А от керманич Соціалістичної партії Олександр Мороз упевнений у незворотності політичної реформи. Про це він сказав на черговому з’їзді Всеукраїнського об’єднання депутатів місцевих рад у суботу.

“Розмови про те, що необхідно переглянути політичну реформу, що потрібно звернутися до думки народу, зважати на неї тощо – від лукавого це все, навіть якщо це все говориться вустами президента”, – цитує О. Мороза “Інтерфакс-Україна”.

Лідер соціалістів переконаний, що проект змін до Конституції, який стосується вдосконалення системи місцевого самоврядування (3207-1), відповідає вимогам Основного закону та рішення Конституційного суду про це буде отримано після виборів.
Наталка Понуркевич

Наверх