На головну

За декілька кроків до Форуму

П`ятниця, 21 , 2006 року, № 74 (881)

Усі чутки про те, що львівський Форум видавців невдовзі може переїхати до Києва й узагалі зникнути зі Львова, на щастя, є не більш ніж чутками.

На цьому наголосила президент Форуму Олександра Коваль, яка два дні тому в “Академічній книгарні” з ініціативи координатора осередку Львівської асоціації українських письменників зустрілася з літераторами та видавцями. “Можу запевнити всіх, – сказала пані Олександра, – що поки я займаюся форумом, він зі Львова нікуди не виїде. На мій погляд, це найкраще місто для проведення заходу в такому форматі.”

Властиво, саме чутки стали першопоштовхом до цієї зустрічі. А ще бажання разом подумати, як удосконалити улюблене книжкове свято. Пані Коваль розповіла, який недавно побувала на книжковому ярмарку в Лейпцигу, який є другим за величиною книжковим ярмарком у Німеччині та відомий своїм літературним фестивалем. За чотири дні там відбувається 1800 акцій – і не лише на стендах, у кав’ярнях, у клубах, бібліотеках, університетах, а й у найпрестижніших банках, що для реалій Львова видається чимось зі сфери фантастики. Попри львівську ілюзію, ніби всі перехожі поспішають на Форум, дійство у Львові відвідують від 30 до 50 тисяч осіб. А в Лейпцигу – 200 тисяч, хоча в самому місті близько трьохсот тисяч мешканців. Що справді важливо – на час ярмарку всіх школярів звільняють від відвідування уроків. І вони не прогулюють, а є активними учасниками свята книги, зокрема конкурсу костюмів літературних героїв. У цих костюмах діти мандрують вулицями, їдуть у міському транспорті, й це створює святкову атмосферу.

Що зробити, аби львівський Форум бодай на крок наблизився до рівня ярмарку в Лейпцигу, розмірковували учасники зустрічі. Зокрема, є намір відділити презентації видавництв і книжок від літературного фестивалю, оскільки фестиваль – це культурна подія, а презентація – маркетинговий захід. Планують також залучити до проведення Форуму майданчик, який міг би бути дуже вдячним, – подвір’я Ратуші. Говорили і про розвантаження Палацу мистецтв від відвідувачів, які приходять на Форум лише задля того, щоб купити книги, скерувавши їх на проспект Свободи, де книги продаватимуть за такими ж цінами, як і в Палаці. Мовилося про появу в нас конкурсу костюмів літературних героїв, щоправда, наразі не відомо, хто візьме на себе його організацію. Йшлося про введення цьогоріч нової номінації – “Найкраща книга про Львів” – і про запровадження ще однієї літературної премії, яка відразу мала б бути престижною тощо.

“Ще зарано говорити про особливості Форуму, – сказала “Газеті” Олександра Коваль. – Однак уже відомо, що з нього ми започаткуємо Міжнародний літературний фестиваль, який у перспективі може стати не менш відомим за Роттердамський чи Единбурзький. Потрібно попрацювати”.

Цікаво, що книжковий Форум у Львові-2006 буде тринадцятим. Та, попри забобони, це число часто щасливе.
Ярина Коваль

Наверх