На головну

Між краплями дощу

П`ятниця, 18 , 2006 року, № 150 (957)

Візит Віктора Януковича в Сочі замість визначенням ціни на газ закінчився пропозицією Кремля Україні “подумати над приєднанням до ЄврАзЕС”.

Богдан Ших

Окрім цього утворення (його називають російською альтернативою Світовій організації торгівлі, у вступі до якої наразі відмовлено РФ), ішлося і про подальший розвиток ЄЕП.

Симптоматично, але на інформаційному сайті Єдиного економічного простору з’явилося відразу дві інформації. Одна від президента Російської Федерації Владіміра Путіна, інша – від першого віце-прем’єра України Миколи Азарова, які в унісон стверджують: “Участь у ЄЕП не суперечить європейському вибору України”.

“Я й досі дивуюся позиції українських колег – вони говорять про європейський вибір. ЄЕП не суперечить європейському вибору” – зазначає Владімір Путін.

“Перший віце-прем’єр-міністр Микола Азаров наголосив, що європейський вибір України не ставлять на противагу інтеграційним процесам, які відбуваються на теренах СНД і в рамках формування ЄЕП”, – повідомила прес-служба Міністерства фінансів України.

“Це питання (участь України в ЄЕП) є одним із принципових у відносинах Росії й України. Ми попросили українських колег пришвидшити роботу. Для того, щоб визначитися, наскільки глибокою буде інтеграція”, – повідомив російський прем’єр Міхаіл Фрадков підсумки своєї розмови з В. Януковичем у Сочі.

“Ми вважаємо, що є всі можливості для продовження роботи з формування Єдиного економічного простору”, – стверджує прем’єр-міністр України Віктор Янукович.

Щоб зрозуміти, наскільки важливим є це питання для керівництва ЄЕП і наскільки важливою в ЄЕП є роль Росії, варто ознайомитися з декількома опитуваннями, що їх проводить інформаційний сайт ЄЕП (див. таблицю). Не менш цікавим є й нове опитування, яке ще триває.

Його тему зазначено як “Який розподіл голосів при голосуванні буде справедливим для ЄЕП?” Запропоновано чотири варіанти відповідей: 1. Росія – 50%, Казахстан – 25%, Білорусь – 25%; 2. Росія – 50%, Казахстан – 30%, Білорусь – 20%; 3. Росія – 50%, Казахстан – 20%, Білорусь – 30% і 4. Росія – 33%, Казахстан – 33%, Білорусь – 33%. Найцікавіше, що, навіть проголосувавши, неможливо ознайомитися з поточним розподілом голосів. Проте сама постановка запитання та варіанти відповідей наштовхують на цікаві думки.

Тим часом візит В. Януковича в Сочі тривав під пильною увагою з боку Віктора Ющенка. Провівши його телефонною розмовою, Президент зустрівся з прем’єром одразу ж після прильоту останнього в Україну. Зважаючи на повідомлення прес-служби глави держави, розмова не була простою: “Прем’єр-міністр запевнив Президента Віктора Ющенка, що інтеграція України до НАТО, СОТ, кадрова політика уряду та мовне питання є першочерговими в роботі уряду, їх вирішуватимуть згідно з позиціями, закріпленими в Універсалі”.

Глава держави не обійшов увагою і питання ціни на газ. “Віктор Ющенко зазначив, що на нинішньому етапі прем’єрові вдалося закріпити домовленості, що їх уряди України та Росії досягнули в січні 2006 року”. Цю фразу, очевидно, слід сприймати як недвозначний натяк на те, що “Регіони” та їхній лідер, попри критику газових домовленостей “помаранчевого” уряду, не змогли домовитися краще та вигідніше.

Сергій Смірнов В Україні покажуть десять серій фільму про НАТО

2006 року Україна витратила більш ніж 200 млн. грн. на зближення з НАТО – повідомив газету “Дело” член парламентського Комітету з міжнародних зв’язків Ігор Алексєєв. На 2006 рік на реалізацію Цільового плану Україна-НАТО виділено ще 10,5 млн. грн., а безпосередньо Міністерство закордонних справ виділило 380 тис. грн. на зйомку десятисерійного фільму про НАТО “Свій чи чужий?”

Своєю чергою, пан Алексєєв стверджує, що НАТО взагалі не зацікавлене в розвитку українського ВПК: “Нас переведуть на натовські стандарти озброєння. Дадуть величезні довготермінові кредити на імпортування зброї, й українська оборонка незабаром “сяде на голку” військових замовлень”. У підсумку, на думку депутата, українські промисловці – зокрема, “Южмаш” або суднобудівні підприємства – будуть позбавлені замовлень, що спричинить хвилю безробіття: “Основний замовник та оператор у сфері технічного розвитку ВПК – це країни СНД і Росія”.

Посол США в Україні Вільям Тейлор зазначив, що формат розвитку відносин із НАТО залежить лише від України: “Український уряд сам вирішує, як йому будувати відносини з Альянсом. Ми працюватимемо з будь-яким урядом, обраним демократичним шляхом”.
“Українська правда”
Джерело: Інформаційний сайт Єдиного економічного простору

Наверх