На головну

Друге дихання

Середа, 06 , 2006 року, № 161 (968)

Військова операція сил НАТО зі знешкодження основних чільників руху “Талібан”, яку розпочали вихідними в афганській провінції Кандагар, триває.

Спецоперацію “Медуза”, що стартувала в суботу, вже “охрестили” наймасштабнішою силовою акцією багатонаціонального контингенту в Афганістані, який, до речі, налічує представників 37 країн.

Упродовж лише двох днів операції в Кандагарі вбито більш ніж дві сотні талібів. Швидко зростає число втрат і серед військовослужбовців НАТО. Проте, на думку експертів, силам Альянсу в кращому разі в підсумку вдасться витіснити бойовиків із півдня Афганістану в інші райони. Через п’ять років “затишшя” прихильники талібів знову готові розгорнути партизанську війну, яка за всіма ознаками може бути схожою на війну в Іраку, зазначає “КоммерсантЪ”.

Першим свідченням того, що таліби знову готові до жорстокої боротьби, стала їхня “нова тактика гри”. Зокрема, тепер бойовики почали влаштовувати теракти проти міжнаціональних миротворчих сил у регіоні, що відразу ж привернуло увагу всього світу. Масові вбивства міжнаціонального контингенту, які здійснювали терористи-смертники, посіяли жах і паніку й серед мирного населення Афганістану. Крім того, таліби додатково зміцнили свої позиції. Із суто тактичних розрахунків представники руху “Талібан” пішли на співпрацю з афганськими наркобаронами, з якими вони активно боролися, перебуваючи біля владного керма.

На думку експертів, причиною активізації дій талібів стали “прорахунки” Білого дому. Після розгрому їх 2001 року офіційний Вашингтон “дав собі спокій”. А отже, миротворчий контингент, який скерували в Афганістан, виявився просто недостатньо масштабним, переконані спостерігачі. До того ж, вербуючи друзів із-поміж протиборців талібів, США нерідко робили ставку на корумпованих польових командирів, котрі були водночас великими афганськими наркобаронами, по суті, готовими на альянси з ким завгодно. Відтак у різних районах країни виник так званий “вакуум безпеки”, чим у підсумку і скористалися таліби. Тепер конфлікт в Афганістані почав перетворюватися на відверту війну.

Сили НАТО спільно з афганськими військами проводять широкомасштабну наземну та повітряну операцію проти баз талібів на півдні Афганістану в провінції Кандагар. Як заявив напередодні представник натовського командування в Кабулі майор Скотт Ланді, в операції беруть участь сотні військовослужбовців, які використовують винищувачі-бомбардувальники та штурмові вертольоти.

Людські втрати міжнародного контингенту в Афганістані від початку 2006 року становлять близько 110 осіб. Загальне число жертв війни в Афганістані з початку цього року – більш ніж 2000 осіб. Цей показник наразі є найвищим після того, як 2001 р. міжнаціональна антитерористична коаліція знищила режим талібів, інформує Reuters.
Юлія Ожиївська

Наверх