На головну

Форт РНБО

П`ятниця, 22 , 2006 року, № 4 (980)

Головною темою засідання Ради національної безпеки й оборони, яке Президент Ющенко відкрив у другій половині середи, стала ситуація в Криму.

Йшлося, зокрема, про конфлікти довкола земельних питань на півострові.

“Мені все це показує, що до цієї теми українська влада – і місцева, і центральна – по-серйозному не підходила, тому що кожного влаштовував невеликий хаос (у Криму)”, – цитують В. Ющенка “Українські новини”. Глава нашої держави впевнений, що проблем у Криму не вирішували не через дефіцит коштів або бачення їхнього рішення, а через відсутність волі чиновників. Члени РНБО казали, що влада втратила контроль за розподілом землі в Криму. Зокрема, останнім часом втрачено близько третини заповідних земель і зафіксовано майже 8,5 тисяч випадків самозахоплення землі, причому більшість із них організували не депортовані народи, які повернулися на півострів, а інші громадяни. Загалом у Криму проведено інвентаризацію 25% землі в межах населених пунктів і 40% землі за їхніми межами.

“Кримське питання” як першу тему засідання РНБО заявили заздалегідь, хоча, зважаючи на заяви Віктора Януковича в Брюсселі, можна було очікувати, що співпраця з НАТО стане першою темою. Фракція “Нашої України” у Верховній Раді взагалі закликала провести окреме засідання РНБО щодо цього.

– Ми теж рекомендували проводити таке засідання негайно, – зазначив “Газеті” Олекса Сушко, заступник директора Центру миру, конверсії і зовнішньої політики. – Але було прийнято інше рішення, оскільки заява Януковича – це лише частина проблеми. Це лише виявлення проблеми відсутності механізмів ухвалення рішень. Ми всі знаємо, яка позиція прем’єра, яка позиція Президента, але при цьому ніхто не знає, яка позиція держави. Ніхто не знає, яка позиція держави в питанні приєднання до Плану дій щодо здобуття членства в НАТО. Питання стоїть ширше: узгодити й ухвалити рішення, які дають змогу уникати таких ситуацій, яка виникла із заявами Януковича.

Як повідомив “Газету” Олекса Сушко, на серйозності ситуації в Криму наполягав Володимир Горбулін, в. о. секретаря Ради національної безпеки й оборони: “Володимир Горбулін кілька тижнів намагався обговорити. Начебто сьогодні там загострень немає, але ситуація не є спокійною, там постійно пікети”.

Другим питанням був проект бюджету на 2007 рік, зокрема в частині статей витрат на армію. Скорочення Збройних сил, заплановане на 2007 рік, потрібно забезпечити бюджетним фінансуванням, коштом якого, зокрема, необхідно створити робочі місця для скорочених військових. Окрім того, бюджет повинен передбачати фінансування держзамовлення на виробництво нової військової техніки та боєприпасів. На тому, наскільки бюджет наступного року важливий для продовження реформ в армії, міністр оборони Анатолій Гриценко наголошував ще на початку вересня у Львові. Точніше відмовлявся від прогнозів до ухвалення бюджету.

– Це новина, щоб питання бюджету виносили на обговорення в РНБО, – сказав “Газеті” Олекса Сушко. – Просто для Президента це є той легітимний орган, через який він може вплинути на ситуацію, а бюджет є надзвичайно сумнівний з погляду багатьох речей. Третє питання – реалізація Президента у сфері зовнішньої безпеки, і це дійсно актуальний пріоритет, тому ще тут тривають очевидна боротьба за владу й боротьба за вплив у цій сфері. І в Україні нині немає зрозумілої легітимної процедури ухвалення зовнішньополітичних рішень. Безумовно, в найближчі дні й тижні стоїть питання створення таких інструментів, які давали б змогу ухвалювати такі рішення, які були б обов’язковими до виконання для всіх гілок влади.

Володимир Горбулін і надалі залишається в. о. секретаря РНБО, і Віктор Ющенко запевнив журналістів, що цього питання на засіданні в середу не обговорювали. Що ж до інших змін у складі Ради національної безпеки й оборони, то колишнього керівника секретаріату Президента Олега Рибачука на цій посаді замінив його наступник Віктор Балога.
Оксана Форостина

Наверх