На головну

Лідери політичних сил “Наша Україна” та Блок Юлії Тимошенко мають намір удруге пройти шлях до влади.

Понеділок, 25 Грудня, 2006 року, № 66 (1047)

Для цього в суботу лідер БЮТ Юлія Тимошенко та голова ради НСНУ Віктор Балога підписали угоду про створення єдиної опозиції в Україні.

Цим вони підтвердили давню приказку, що історія має здатність повторюватися, і вдруге ввійшли в ту саму річку. Щоправда, наразі до нової опозиції не долучилася низка партій, які 2004 року були на Майдані. Зокрема, лідер однієї з найбільших позапарламентських опозиційних партій – УНП – Юрій Костенко заявив про небажання стати учасником єдиного опозиційного блоку.

Новою угоду про співпрацю можна назвати лише з огляду на час її підписання. Документ ґрунтується на Угоді про створення коаліції демократичних сил у Верховній Раді України V скликання між БЮТ, НУ та Соціалістичною партією України 22 червня 2006 року. От тільки остання партія до сучасних планів “помаранчевих” не входить і навряд увійде. Цікаво, що на момент підписання документа на столі замість двох папок опинилися три. Відповідаючи на запитання журналістів, кому призначена третя папка з угодою, Віктор Балога відповів: “Третя – для Олександра Мороза, щоб він ознайомився з угодою та згадав про те, що ідеали важливіші за будь-яку зраду”.

Варто зазначити: з підписанням угоди й переходом в опозицію пропрезидентської “Нашої України” невідомим є політичний статус її почесного голови Віктора Ющенка. Адже де-факто документ спричинив перехід в опозицію самого Президента України. За умов, коли навіть об’єднавшись, опозиція не має більшості в парламенті, така ситуація виглядає більш ніж дивною. Зайве говорити, що уряд та антикризова коаліція у Верховній Раді сприймали главу держави як лідера “Нашої України”, а відтак як головного опозиціонера. Тепер цей статус закріпили юридично. І протистояння між урядом і секретаріатом Президента може загостритися.

“Президент України Віктор Ющенко має право очолити партію “Наша Україна”, – сказав на брифінгу після підписання угоди про об’єднану опозицію голова ради партії “Наша Україна” та голова секретаріату Президента Віктор Балога.

Він вважає: якщо В. Ющенко захоче очолити партію і його підтримають на з’їзді рядові нашоукраїнці, то це буде лише на користь розбудові та зміцненню “Нашої України”.

Віктор Балога додав, що дострокові вибори до Верховної Ради назріли, і підставою для ініціювання їх може бути рішення Конституційного Суду.

“Що швидше це буде, то краще, – зауважив керівник президентської канцелярії. – Це рішення Конституційного Суду про визнання нелегітимним формування уряду Януковича”.

В. Балога також заявив: “Якщо Президент у межах своїх конституційних повноважень матиме підстави для розпуску парламенту, то він скористається цим правом”.

Керівним органом об’єднаної опозиції стала координаційна рада, до якої увійдуть по шість представників від кожної політичної сили.

Новий документ визначає принципи діяльності та програму опозиціонерів в умовах протистояння урядові й антикризовикам та на випадок сформування більшості й коаліційного Кабміну після успішних перевиборів парламенту. Тобто сторони наперед убезпечили самих себе від повторення помилок минулого року, коли фракція СПУ вийшла з коаліції “помаранчевих” сил і приєдналася до антикризової коаліції.

Об’єднані опозиціонери домагатимуться дострокових парламентських виборів і виборів депутатів місцевих рад, скасування змін до Конституції України від 8 грудня 2004 року й ухвалення нової редакції Основного закону.

У програмних засадах нова коаліція потішила майбутніх виборців старими виборчими гаслами: антикорупційною програмою, реформуванням судово-правової системи, новою соціальною політикою, реформуванням системи соціальних стандартів і пільг, запровадженням ринку землі, досягненням повноправного членства в ЄС і НАТО, розвитком національного культурного простору, курсом на примирення та єднання української нації тощо. Водночас Віктор Балога не відповів, чи йтимуть БЮТ і НУ єдиним блоком на майбутніх виборах. “Я не думаю, що сьогодні стоїть питання про те, йти одним списком, двома чи трьома”, – ухилився від відповіді партійний діяч.

Підписанти взялися за Сізіфову працю: об’єднати патріотичні демократичні сили країни у Верховній Раді та за її межами в єдиний Всеукраїнський демократичний опозиційний рух.

В ефірі одного з українських телеканалів депутат парламентської фракції НУ Юрій Ключковський так висловився щодо міцності нової опозиції: “Гарантією надійності цієї угоди є пройдений разом довгий шлях, взаємне відчуття відповідальності перед нашими виборцями, тими, хто стояв на Майдані, хто боровся проти кучмізму, хто сьогодні не розуміє, чому відбувається реванш антинародних, антидемократичних сил. Коаліція опозиційних сил покладе край цьому реваншу та створить передумови для повернення демократії в Україну”.

Свою думку щодо об’єднання опозиціонерів висловила й координатор парламентської більшості Раїса Богатирьова.

У коментарі УНІАН вона зазначила, що “у Верховній Раді України штучно створюють кризу. Опозиційні сили, до яких, на жаль, приєдналася президентська “Наша Україна”, дестабілізуючи її роботу, мають цілком очевидну мету – розвалити роботу вищого законодавчого органу й уряду одночасно, щоб таким чином спровокувати загальнонаціональну політичну кризу. Завершенням такої кампанії мають стати дострокові парламентські вибори, хоча цілком очевидно, що це може спровокувати дострокові президентські вибори”. Тому вона закликала Президента якомога швидше провести зустріч лідерів усіх парламентських фракцій та “обговорити нинішні тривожні для державності й нації тенденції”.

Лідер регіоналів у ВР каже, що її фракція готова до обговорення з гарантом закону про уряд і закликала колег-лідерів фракцій та главу держави обговорити кандидатури на посади міністра закордонних справ і голови СБУ, при цьому поважаючи конституційне право Президента мати власну позицію.
Ярослав Іваночко

Наверх