На головну

Діти на війні

Понеділок, 22 Жовтня, 2007 року, № 189 (259)

За останні десять років 250 тис. дітей залучали до участі в бойових діях, повідомляє “Інтерфакс-Україна” з посиланням на службу новин ООН.

nontype.comА минулого року через різні конфлікти близько 18 млн. дітей були біженцями. Такі дані оприлюднила ООН у своїй новій доповіді під назвою “Вплив збройних конфліктів на дітей”, яку підготували під егідою Спецпредставника генсека ООН з питань дітей і збройних конфліктів та Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

Документ констатує, що діти є основними жертвами сучасних збройних конфліктів – вони першими гинуть від куль і протипіхотних мін, їх викрадають і жорстоко поводяться з ними, вдаючись, зокрема, до сексуального насильства.

Що більше, ця практика стала одним з методів ведення бойових дій.

За даними ООН, половина юних солдатів – це діти молодшого шкільного віку, які не мають змоги навчатися, проживають у країнах, де триває війна. Відомо, що 43 млн. дітей з 50 конфліктних регіонів світу взагалі не відвідують навчальних закладів.

Нині ЗМІ і міжнародні спостерігачі фіксують участь у збройних конфліктах підлітків, яким менш ніж 16 років. Дитячий фонд ООН повідомляє про наявність подекуди 10-12-річних (трапляються і молодшого віку) солдатів, причому і хлопчиків, і дівчаток. За останнє десятиріччя в різних “гарячих точках” світу загинуло 2 млн. дітей, ще 6 млн. отримали серйозні поранення або стали інвалідами. Серед убитих і покалічених – не менш ніж півмільйона малолітніх “воїнів”. За даними фонду, їх і тепер залучено до бойових операцій у Колумбії, Шрі-Ланці, Туреччині, Чечні.

worldrevolution.orgПроте найгірша ситуація в країнах Центральної і Західної Африки. Там кожна десята дитина є членом того або іншого збройного угруповання. Тільки в Демократичній Республіці Конго більша частина особового складу всіх військових формувань (30 тис. людей) – неповнолітні.

Найтривожнішими є військові зіткнення дітей з дітьми в Уганді, де триває війна: майже 70% головорізів “Армії опору Бога” – підлітки, деяким з них лише по вісім років. “Маленькі бджоли” — так називають дітей-солдатів у Північній Уганді.

Варто зауважити, що залучення малолітніх бойовиків економічно дуже вигідне. За даними Міжнародної організації праці, лише в Центральній Африці 94% неповнолітніх “воїнів” не отримують жодної грошової винагороди. Дуже часто діти йдуть на війну добровільно, з певних ідеологічних міркувань. Наприклад, діти Палестини мріють стати шахідами. Місцеві релігійні лідери трактують участь дітей у бойових діях як “мучеництво”. Муфтій Єрусалима проголошує: “Що молодший мученик, то більше я його поважаю”.

Ще в серпні 1999 року Рада Безпеки ООН одностайно ухвалила резолюцію, що зобов’язує всі сторони, які воюють, захищати дітей і припинити використовувати їх. За повідомленням прес-служби ООН, це стосується вбивств і зґвалтувань дітей, викрадання їх, залучення до участі в бойових діях, використання як сексуальних рабів, нападів на школи і шпиталі, а також створення перешкод на шляху надання гуманітарної допомоги.

ООН схвалила механізм постійного спостереження і звітності за станом дітей у зонах бойових дій. Крім цього, за права дітей у світі борються Дитячий фонд ООН, Коаліція щодо запобігання використання дітей-солдатів, в яку входять Міжнародна Амністія, Служба для біженців католицького ордену “Суспільство Ісуса” й інші.

Результатом їхніх дій став Факультативний протокол Конвенції про права дитини, який забороняє використовувати дітей у збройних формуваннях. Але документ фактично є ще однією заявою про наміри. Він не забезпечує жодного тиску на країни й організації, для яких маленькі “воїни” – звичайне нині явище.
Світлана Мала

Наверх