На головну

Глобального потепління не минути

Четвер, 13 Грудня, 2007 року, № 227 (297)

За календарем грудень, а надворі погода ранньої весни: з дахів капає, під ногами хлюпає. І така погода в нас уже не перший рік.

Кажуть, це – результат глобального потепління. Якщо впродовж наступних 100 років температура на Землі підвищиться на чотири градуси за Цельсієм (що цілком реально), то на півдні Європи виникне… пустеля. Такого висновку дійшли експерти Міжурядової групи зі зміни клімату під час чергової зустрічі в Брюсселі. На думку вчених, серед негативних наслідків глобального потепління – неминуче зникнення 20-30% звичних тварин і рослин, на зміну яким прийдуть чужорідні.

Наскільки такі прогнози реальні? І що в такому разі очікує планету? Відповісти на ці й інші запитання “Газета” попросила відомого дослідника з проблем глобального потепління, професора, заступника директора Інституту глобального клімату та екології РАН Сергія Семенова.

– Сергію Михайловичу, науковці прогнозують землянам то глобальне потепління, то тотальне охолодження клімату, причому вже невдовзі – через 100 років. Невже за такий короткий час можуть відбутися аж такі зміни?

– А вони вже відбуваються. Скажімо, у Прип’яті та Дніпрі з’явилися чорноморські бички. Хто міг уявити собі таке півстоліття тому? Водночас малярійний комар (ще донедавна корінний “мешканець” Азії й Африки) – вже не новина на територіях України та Росії.

Унаслідок глобального потепління поступово зсуваються кордони кліматичних поясів. Наприклад, на Півночі Росії спостерігаємо нечуване: ліси все впевненіше витісняють традиційну тундру.

– Про що це свідчить?

– Зникають унікальні місця проживання певних видів фауни, на зміну яким приходять чужорідні. Тож проблема невдовзі торкнеться не лише областей, а й цілих біосферних заповідників. Рослини і тварини дуже чутливі до кліматичних змін. Чимало біологічних видів опиняться під загрозою вимирання.

Загалом прогноз експертів не вельми оптимістичний: протягом найближчих ста років на Півдні Європи спостерігатимемо опустелювання. Там, де нині мало води, її стане ще менше. А в регіонах, де паводки й так надокучають, води стане більше.

– Упродовж минулого століття локальне потепління в Північній півкулі становило лише 0,76 градуса. І навіть це не минуло безслідно. А якщо за наступні 100 років потеплішає на чотири градуси, то зміни стануть незворотними?

– Так. На жаль, наука не завжди здатна змінити перебіг подій, навіть усвідомлюючи причини та наслідки біди. Людство не може зупинити глобальних кліматичних змін, пов’язаних із впливом Космосу, але воно мусило б принаймні зробити висновок із власної техногенної діяльності. Проте…
Ольга Дмитрик

Наверх