На головну

Галичани викуплять Народний дім у Перемишлі

П`ятниця, 08 , 2008 року, № 17 (325)

До кінця цього року Народний дім у Перемишлі (Польща) викуплять для української громади. Як повідомили днями офіційні джерела, втілити такий намір планують за кошти трьох областей України: Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської.

Сьогодні в Народному домі, крім осередку ОУП, функціонують ресторан, перукарня, дитяча організація (фото: eprzemysl.pl)Наприкінці минулого тижня в нашому місті відбулася нарада за участю керівництва Львівської, Івано-Франківської та Тернопільської областей, голови об’єднання українців у Польщі Петра Тими та посла України в Польщі Олександра Моцика. Керівники трьох областей спільно ухвалили виділити на придбання будинку в Перемишлі 500 тисяч доларів США. Зокрема, Львівщина пообіцяла надати половину необхідної суми, зазначив на брифінгу після наради голова Львівської обласної ради Мирослав Сеник. Ці кошти планують отримати з бюджету розвитку, якщо за це проголосують депутати. Решта надійде з Державного бюджету.

Відбуватиметься купівля на ринкових умовах – такою була домовленість української та польської сторони, коли вирішили розмежувати питання придбання українцями Народного дому в Перемишлі й аналогічної споруди для польської громади у Львові. Щоправда, польська сторона наразі не визначилася зі своїми вподобаннями. Натомість орієнтовна вартість Народного дому в Перемишлі, за підрахунками польських медіа, – 2 млн. 800 тис. злотих.

Як розповів “Газеті” голова Об’єднання українців у Польщі Петро Тима, справою Народного дому в Перемишлі свого часу вже займалися чи не всі компетентні органи Польщі: від канцелярії президента РП до Ради міністрів. “Ця тема лише за останні роки зайняла б декілька томів, – говорить пан Тима, – але тільки остання пропозиція від України виглядає для нас справді реальною. Декларація добрих намірів із боку голів трьох українських областей стала для нас великим позитивом”. Водночас Петро Тима найбільш негативним моментом “обміну домами” називає факт своєрідного “заручництва”: вперше українська громада в Польщі стала безпосередньо залежною від ситуації, в якій може опинитися польська громада в Україні. Адже питання нацменшин, схоже, вирішуватимуть лише на засадах взаємності.

Перемишль споконвіку був одним із основних центрів розвитку західноукраїнської культури. 1904 року українці збудували тут Народний дім для власних культурних потреб. Споруда у стилі “українського модерну” є однією із найцікавіших архітектурних пам’яток епохи. Особливу цінність становлять окремі елементи зовнішнього оздоблення та стилізований під світлицю зал, вишуканий декор якого імітує народну дерев’яну різьбу. Саме тут свого часу виступало чимало видатних діячів української культури, зокрема Соломія Крушельницька. Після переселення українців, з 1947-го по 1956 рік, українська громада не використовувала Народний дім. А з 1956 року Об’єднання українців у Польщі почало орендувати в держави половину приміщень колишнього Народного дому, включно з театральним залом.

За словами Петра Тими, не зрозуміло, чому на початку 2000-х років будинок перевели з державної власності в комунальну, віддавши його на баланс міста Перемишль. У 1993-1994 рр. силами громади тут провели певні ремонтні роботи. Також для відновлення залу запрошували українських реставраторів.

Наприкінці 2006 року кореспондент “Газети” сама побувала в Народному домі міста Перемишль, на власні очі пересвідчившись, в якому жалюгідному стані перебуває розкішне колись приміщення. Попри все, воно залишається основним місцем зустрічей і культурного життя української громади прикордонного міста. Та вже в березні 2007-го через великі заборгованості ОУП довелося відмовитися від користування навіть театральним залом.

У разі переходу всього будинку у власність ОУП він може перетворитися на справжній осередок української культури в Перемишлі. Про це сказала в коментарі “Газеті” Марія Туцька, яка очолює Перемишльське відділення Об’єднання українців Польщі: “У Народному домі може за довоєнним зразком знайти місце все українське, що існує і працює в місті Перемишль: офісні приміщення для громадських організацій, центр української культури і бібліотека, український ресторан. У будинку можна розмістити й комерційні установи, які працюватимуть на утримання споруди. У Польщі, особливо на прикордонних з Україною землях, бракує саме таких центрів, де можна не лише збиратися українцям, але й надавати інформацію туристам, які прямують до України про головні туристичні маршрути, цікаві місця. Досі єдиний такий центр діє у Кракові, заснований професором В. Мокрим. Там працює книгарня, ресторан і галерея. Подібне може бути в нас. Після досягнених на початку лютого домовленостей у Львові справа нарешті виглядає цілком реальною. Але дорога до втілення нелегка. Потрібно отримати будинок у власність, завадити його руйнації, провести ремонт”.

Лідія Мельник

Наверх