На головну

Івана Дем’янюка депортують зі США

Четвер, 22 , 2008 року, № 71 (379)

Верховний суд США в понеділок, 19 травня, відхилив апеляцію Джона (Івана) Дем’янюка, якого депортували в Україну. Чоловіка звинувачують у тому, що в роки війни він служив охоронцем у концентраційних таборах нацистів.

Архів “Газети”Як інформує Reuters, відповідно до вироку судді імміграційного відомства США, винесеного 2005 року, 88-річного Дем’янюка вишлють до Польщі або Німеччини, якщо Україна відмовиться його прийняти. Наразі жодна держава не висловила бажання дати Дем’янюку громадянство або віддати під суд за злочини, вчинені у воєнний час.

Сам пенсіонер стверджує, що після повернення на батьківщину зазнає тортур, проте суддя не знайшов доказів, які підтверджували б ці заяви. І. Дем’янюк, який уже майже 30 років бореться за те, щоб залишитись у США, заперечує всі звинувачення, які йому висувають.

Українець отримав право на в’їзд до США 1951 року, після того, як заявив, що служив у Червоній Армії, але його взяли в полон у Криму. Велику частину війни він нібито просидів у таборі як військовополонений. Уперше звинувачення у скоєнні воєнних злочинів висунули проти нього 1977 р.

Уже 1981-го І. Дем’янюк утратив громадянство: суд дійшов висновку, що він брехав про своє військове минуле. Дем’янюк, як зазначено у вердикті, служив у концентраційному таборі Треблінка в Польщі, де його знали під прізвиськом “Іван Грозний”.

Українець заявляв, що перебував у таборі як ув’язнений. Проте 2002 року суд з’ясував, що він працював охоронцем у таборах Собібор, Майданек і Флоссенбург, де знищено сотні тисяч осіб.

Після втрати американського громадянства його вислали до Ізраїлю, де українця судили й 1988 року засудили до страти. Проте через п’ять років Верховний суд Ізраїлю анулював вердикт, оскільки отримав свідчення про те, що “Іваном Грозним” міг бути інший українець.

І. Дем’янюк повернувся до США, й один із суддів скасував рішення міністерства юстиції та відновив його громадянство. Проте 2002 року пенсіонера повторно позбавили громадянства та відновили його судове переслідування. 2005-го суд ухвалив рішення про депортацію Дем’янюка на батьківщину.

Віктор Мельничук

Наверх