На головну

Гривня тисне, долар відступає

Четвер, 22 , 2008 року, № 71 (379)

На початку тижня під час торгової сесії на валютному міжбанківському ринку фінансовий ринок зробив “пірует”, якого не фіксували вже майже сім років – долар подешевшав щодо гривні відразу на 9 коп.

Із попередньої позначки – 4,74 грн. за долар (купівля), “зелений” впав у ціні до 4,65 грн. Курс продажу знизився плавніше – з 4,75 грн. до 4,70 грн. за долар.

Такі події є форс-мажором, але їх можна було очікувати з дня на день. Причина – ринок почав відчувати гострий дефіцит гривні, спровокований і заявами глави Нацбанку Володимира Стельмаха про зниження офіційного курсу долара вже невдовзі, й оприлюдненням структури іноземних інвестицій в Україні. Найбільша їх частка припадає на придбання закордонними банками вітчизняних. Лише у Львові за останній час закордонні фінансові інститути придбали три банки.

Фінансовий ринок не міг не відреагувати на зміни в балансі попиту і пропозицій: якщо є дефіцит гривні (і надлишок валюти), то вона обов’язково зміцнюватиметься. За словами аналітиків, долар сьогодні намагаються продати всі, але ніхто не хоче його купувати. Зрештою, і Нацбанк із початку травня відмовився від активних операцій на валютному ринку і припинив скуповувати долари. Для пересічних громадян така ситуація стає помітною в обмінних пунктах, де вартість долара динамічно знижується і подекуди вже вийшла на позначку 4,70 грн. за долар (курс продажу).

Почав вриватися терпець і в уряду, який дотепер тільки вислуховував запевнення Нацбанку про його плани на фінансовому ринку. Зокрема, за словами віце-прем’єра Кабміну Григорія Немирі, штучне стримування курсу гривні до долара, навіть у разі зменшення вартості американських грошей до основних світових валют, призводить до імпорту інфляції в Україну. Він також повідомив, що уряд попросив Національний банк швидше зважитися на ревальвацію і припинити обмірковування, мовляв, треба діяти оперативно, позаяк Україна щорічно імпортує інфляцію до 10-12%. Додамо, що таке пан Немиря заявив не в кулуарах Кабміну чи на закритій нараді НБУ, а перед провідними фінансистами Європи, виступаючи на нещодавній презентації України в межах щорічного засідання керуючих ЄБРР у Києві.

Але якщо Кабінет Міністрів може лише закликати Нацбанк діяти оперативно і не шкодити своєю інертністю урядові, то сам НБУ здатен тільки дослухатися до цього, але й надалі діяти на власний розсуд. Річ у тім, що Нацбанк як головна фінансова інституція держави не підпорядковується Кабінетові Міністрів.

Наразі позицію Нацбанку в перегляді курсової політики цього відомства оприлюднив заступник керівника НБУ Олександр Савченко. За його словами, в цьому відомстві свідомі того, що гривню потрібно зміцнювати, але це треба робити поступово. Він зауважив також, що ситуація змушує Нацбанк ставати рішучішим.

Представник НБУ заявив, що самостійні кроки головної фінансової структури країни без допомоги уряду будуть ефективні лише частково. Це не сприятиме подоланню інфляції, що сьогодні є стратегічною метою держави. Мовляв, інфляційні процеси можна подолати тоді, коли в країні є стабільний і міцний уряд і така ж влада на всіх рівнях. Якщо ж цього немає, то інфляція стає однією з форм оподаткування, основний тягар якого падає на плечі громадян.

Аркадій Чорний

Наверх