На головну

Позбавлення громадянства: мета чи засіб?

Четвер, 22 , 2008 року, № 71 (379)

Давида Жванію, кума Президента Ющенка, можуть позбавити українського громадянства. Так, у суботу генпрокурор Олександр Медведько звернувся до Святошинського райсуду Києва із заявою про скасування рішень Радянського райсуду столиці, які дозволили Давиду Важаєвичу 1999 року отримати український паспорт.

І що найцікавіше, як інформує “Українська правда”, ініціатором такого процесу став заступник глави секретаріату Президента, уповноважений із питань контролю за діяльністю СБУ Ігор Пукшин.

Мотиви, які спонукали О. Медведька засумніватися в легітимності отримання українського громадянства, були, як він пояснив, такими: у вересні 1999-го Давид Жванія звернувся до Радянського райсуду Києва із заявою про встановлення факту його безперервного проживання в Україні від 1991 року. І рішенням Радянського райсуду від 30 вересня 1999 р. заяву пана Жванії таки задовольнили.

Однак через вісім років генпрокурор, у зв’язку зі зверненням від Ігоря Пукшина, з’ясував обставини, які змусили пана Медведька звернутися до Святошинського райсуду. “Нововиявлені факти” свідчать про те, що 1999 року Давид Жванія пред’явив у суді документ, виданий паспортним столом Тбілісі про зняття його з реєстрації 21 червня 1991-го “у зв’язку з виїздом до міста Києва”. Проте, як зазначає О. Медведько, в Україні Д. Жванії вперше видали посвідку на проживання тільки 2 жовтня 1997 р. Окрім того, в Генпрокуратурі є документи, які підтверджують, що 16 вересня 1998-го пан Жванія отримав посвідку на проживання в Україні на підставі заяви, в якій зазначив, що вперше прибув в Україну 1996 року.

Також генпрокурор надав докази, які свідчать, що ще 1997-го місцем проживання Давида Важаєвича було Тбілісі, а не Київ. Зокрема, такі свідчення містяться в копії договору про обмін квартири від 19 квітня 1997 р., який уклали громадянин України Тищенко та пан Жванія, місцем проживання якого на той час було місто Тбілісі, вул. Сабурталинська.

Зазначимо, що доведення факту фальсифікацій при отриманні громадянства, відповідно до закону про громадянство, є однією з підстав для його втрати. Інше питання, чому з’ясували це тільки тепер, адже в інтерв’ю “Українській правді” Д. Жванія сказав, що ще за часів Кучми його лякали позбавленням громадянства. Тепер секретаріат Президента взявся за цю справу серйозно. Чому так? Як зазначає “УП”, Давид Важаєвич опинився в “чорному списку” секретаріату Президента тому, що віддалився від оточення глави держави. А з огляду на те, що цей діяч зосередив у себе значні кошти, які дають змогу реалізовувати політичні проекти, така ситуація для гаранта є небажаною. Зокрема, наразі пан Жванія підтримує своїми ресурсами Юрія Луценка та все більше схиляється в бік Юлії Тимошенко.

Іще одна причина такого кроку Банкової – вибори в Київраду. Відомо, що керівником штабу НУ-НС на них є саме Д. Жванія. В інтерв’ю “Українській правді” він зазначав: на останній зустрічі у Президента заявили, що НУ-НС має “іти в коаліцію з Черновецьким”. Але пан Жванія на це не погодився. І тому секретаріат Президента намагається усунути опального політика. Давид Жванія відверто сказав “УП”: “Зараз за всім цим стоїть Балога – він просто дикун! Мені це все нагадує агонію, яка принижує тих, хто таке ініціює. Якщо Ющенко після всього цього не звільнить його, то йому дорога – в “ЄЦ!”

Чим завершиться цей скандал, складно передбачити. Однак якщо Д. Жванія втратить українське громадянство, то може позбутися і статусу нардепа. Cам він заявляє, що його громадянства ніхто не анулює. “Такого способу просто не існує”, – сказав пан Жванія, зсилаючись на Конституцію.

Володимир Кучер

Наверх