На головну

Найбільший попит сьогодні – на типові однокімнатні квартири

Вівторок, 15 , 2008 року, № 100 (408)

Розмова з Іриною Яремко, директором рієлтерського агентства “Золота арка”

Львів цікавий тим, що поряд із “хрущовками”, “сталінками” та іншими типами житлових будинків мирно співіснує стара австрійська й польська забудова. У місті також зводять чимало сучасного житла. Попри це, ціни на нерухомість тут вищі, ніж у сусідів, і насамперед – через високий попит.

Про сучасні тенденції на ринку житлової нерухомості Львова – наша розмова з директором рієлтерського агентства “Золота арка” Іриною Яремко.

– Ірино, чи приваблива львівська нерухомість для потенційних покупців?

– Так. І передусім тому, що Львів – центр Західної України, який масово відвідують туристи. Крім того, тут зростає активність малого й середнього бізнесу. А це означає, що підприємцям будуть потрібні приміщення для бізнесу. Це простежується майже в кожній другій заявці наших клієнтів. Особливо великий попит на нерухомість – у центральній частині міста, яка нині розширює свої межі. Після переведення квартири в нежитлову вона стає бізнес-об’єктом. Відповідно, зростає і її вартість.

– Чи є інші об’єктивні причини подорожчання нерухомості у Львові?

– Зауважу, що, порівняно з деякими іншими містами, Львів будує менше житла. Він програє навіть Івано-Франківську. У нас немає планового виділення вільних земельних ділянок для житлового будівництва, тож забудова нових кварталів відбувається хаотично. Будівельники шукають будь-які можливості, щоб придбати земельну ділянку для зведення багатоповерхівок. Серед наймасштабніших – забудова на колишніх торф’яних розробках на просп. Чорновола, вул. Пасічній, в мікрорайоні Сихів.

– Цікаво, хто нині купує нерухомість у Львові?

– Переважно це молоді подружжя, які навчаються або закінчують навчання в місцевих ВНЗ, а додому повертатися не хочуть. Вони беруть кредити в банках і купують невелике житло. Друга категорія – люди, які заробили гроші за кордоном і поспішають вкласти їх у нерухомість. Серед покупців чимало представників діаспори, яким дуже подобається місто Лева. Їм вигідно придбати нерухомість у Львові, відремонтувати її і здати в оренду. Крім того, сьогодні молоді сім’ї не хочуть жити з батьками, як це було раніше. Дуже часто нашими клієнтами стають батьки, які поєднують свої фінансові можливості і купують дітям окреме житло.

– Будівельні компанії залучають рієлтерів до продажу житла ?

– Із цим вони успішно дають собі раду самі. Адже, незважаючи на високі ціни, попит на нове житло поки що перевищує пропозицію. Мінімальна вартість становить 1200-1300 доларів за кв. м, максимальна, в новобудовах елітного класу доходить до 2 тисяч євро. До того ж, оскільки пропозицій мало, заявки розглядають іще на стадії закладення фундаментів або зведення першого поверху. Будівельникам, які мають власні кошти, значно вигідніше самостійно звести житловий будинок, здати його в експлуатацію і лише тоді продавати за ринковою вартістю. Але якщо таких коштів немає, то будівництво ведуть за позичкові кредити, отримані в банку. Зрозуміло, що кожен забудовник прагне якнайшвидше звести будинок. Зазвичай для цього потрібно близько двох років.

– Де нині в основному будують житло?

– Багато гарних будинків зводять у Сихівському мікрорайоні, на вул. Науковій, в Рясному-2, на вул. Пасічній, просп. Чорновола. Переважно там “виростають” будинки бізнес– і економ-класу.

На жаль, це мало впливає на вирішення проблем із житлом у Львові, оскільки процес будівництва затягують. Наприклад, мікрорайон на вул. Пасічній заявлено ще два роки тому. Це дуже серйозний проект. Вартість кв. м становить 1300 доларів. Це означає, що за двокімнатну квартиру площею близько 100 кв. м доведеться викласти не менш ніж 130 тисяч доларів. А ще потрібно підрахувати, скільки коштуватиме її ремонт. Однак для покупців, особливо такого класу, важлива не лише квартира, а й територія довкола. Мовляв, не хочемо ходити у своє дуже гарне помешкання брудним подвір’ям, натомість воліємо дочекатися, коли будівництво завершать і буде облаштовано прибудинкову територію.

– Як зростає попит на житло у Львові?

– Як не дивно, але найбільший попит – на типові однокімнатні квартири. Ця тенденція залишається без змін уже багато років. До такої забудови можна зарахувати “хрущовки”, будинки 1980-х. Цей тип житла найдоступніший, його можуть придбати і студенти, й пенсіонери. Трохи менший попит на дво– і трикімнатні квартири. Найрідше купують чотирикімнатне помешкання.

– Як впливає на попит місце розташування житлової нерухомості?

– У центральній частині міста жити вже незручно. Натомість цю територію активно “освоює” бізнес, підприємці скуповують квартири на другому й третьому поверхах. Наприклад, нещодавно на другому поверсі одного з будинків на вул. Коперника розташувався чималий банк. Природно, що проживати в будинку, в якому багато квартир переведено в нежитловий фонд, не зовсім комфортно. Другий критерій незручностей – велика загазованість повітря. Тому люди прагнуть переселитися якомога ближче до паркової зони, але знайти елітну квартиру в таких районах майже неможливо.

– Ірино, поговорімо про ціни на львівське житло. Вони постійно зростають, та чи можна очікувати, що колись вони таки почнуть зменшуватися?

– На вторинному ринку мінімальна вартість кв. м становить близько 1,5 тис. дол. Навіть у “малосімейках” вартість “квадрата” може сягати 1500-1700 доларів. Невелика квартира площею 22 кв. м “потягне” на 40-60 тисяч доларів. Можливо, в майбутньому ми станемо свідками зменшення попиту на “хрущовки”, які відслужили своє.

– Як змінилася ситуація на вторинному ринку житла за останні роки?

– Практично ніяк. Попит стабільний, віднедавна суттєво зростає інтерес до комерційної нерухомості, зокрема торговельної. Люди прагнуть викупити квартири на першому поверсі й перевести їх у комерційну нерухомість. Купують також на другому й третьому поверхах.

– Які фактори стають вирішальними під час придбання житла на вторинному ринку?

– Насамперед – місце розташування і вартість нерухомості. Майже завжди має значення вигляд з вікна. Бачити щодня навіть невеликі квітучі дерева значно приємніше, ніж споглядати стіни новобудови. Нещодавно мені довелося займатися квартирою, під вікнами якої росте великий кущ білого бузку. Потрібно було бачити очі її покупця! На жаль, організованого висадження зелених насаджень у нових мікрорайонах не проводять. На мою думку, місцева влада приділяє цьому питанню ще недостатньо уваги.

– Ірино, а як у Львові з орендою житла?

– Одразу зазначу, що вартість оренди помешкань також зросла. Мінімальна вартість оренди однокімнатної квартири площею до 40 кв. м – 150-180 доларів, двокімнатна “потягне” на 220-250 дол. Клієнтами таких “міні-готелів” стають туристи, люди, які перебувають у відрядженні. Від 500 до 1000 доларів на місяць коштуватиме оренда квартири елітного класу з гарними меблями у престижному районі міста. Їх винаймають здебільшого іноземці, яким вартість житла оплачує фірма.
Розмовляв Василь Худицький

Наверх