На головну

Загроза порожніх полиць

Понеділок, 27 Жовтня, 2008 року, № 157 (465)

Імпортної продукції у магазинах поменшало: через світову фінансову кризу товарів для виробничо-промислового сектору і для споживчого ринку виробляють менше. А внаслідок курсових коливань в Україні на початку жовтня (через що імпортери втратили орієнтацію, що саме, за якою ціною і в якій кількості завозити) скоротився і їхній імпорт у країну. До того ж, через скорочення кредитування споживачі витрачають менше грошей на “життя в борг”, а це, відповідно, призвело до загального зниження споживчого попиту.

Більшість експертів говорить про зниження імпорту як про тенденцію, якої слід очікувати принаймні до кінця світової економічної кризи. Але чи не загрожує це порожніми полицями в магазинах? Фахівці кажуть: поки що ні, але впевненості не має ніхто.

“За першу половину жовтня спостерігаємо суттєве зниження вантажів як таких, тобто... зменшення імпорту в тоннах, – повідомив на прес-конференції 21 жовтня в Києві голова Державної митної служби Валерій Хорошковський. – Насамперед митниця зафіксувала зниження товарної складової імпорту – приблизно на 50%, і на 13% – зниження імпорту в грошах”.

Серед основних причин зниження імпорту головний митник країни називає ситуацію з загальним зменшенням попиту на ринку, а також з курсовою різницею, яка виникла на початку жовтня. “Проблема імпортера – це курсова різниця. Якщо імпортер не знає, за якою ціною він зможе конвертувати валюту, то закладатиме ризики в суму й таким чином збільшуватиме вартість товару. Або ж він обмежить імпорт товарів, аби не ризикувати. Якщо подивитися на тенденцію з імпорту перших п’яти днів жовтня, то зростання майже немає. Я більш ніж упевнений, що це початок прояву кризи”, – зауважив пан Хорошковський.

За словами В. Хорошковського, криза почала позначатися на імпорті наприкінці вересня – на початку жовтня. Щодо структури, то, як повідомляє митник, у жовтні найбільше знизився імпорт паливно-змащувальних матеріалів і газу, зменшилося ввезення вантажів, скоротилися обсяги поставок в Україну партій автомобілів і деяких груп споживчих товарів. Яких саме – митниця наразі не повідомляє. Митні брокери поки що теж вагаються сказати, чого саме в Україну завозять менше – період для визначення, кажуть вони, занадто малий, а партії товарів для споживчого ринку маленькі, тому важко під­ра­хувати.

Власник фірми – митного брокера ТзОВ “Формула” та за сумісництвом депутат ЛМР Теодор Дяків вважає, що зменшення імпорту відбуватиметься й надалі. Щоправда, він не береться прогнозувати, до яких меж. “Поки буде фінансова криза з усіма її негативними наслідками – рецесією виробництва та кризою ліквідності українських та іноземних фінансистів – триватиме зниження імпорту й екс­порту. А скільки часу і наскільки ще може погіршитися ситуація, зараз навряд хтось знає”, – каже пан Дяків.

Причина зниження імпорту й експорту відома, додає Теодор Дяків. Україна постачає за кордон сировинний експорт, який перестав користуватися там попитом через скорочення виробництва товарів. Із тієї ж причини зменшився імпорт – товарів для виробничо-промислової сфери і споживчих товарів почали виготовляти менше.

Що ж до порожніх поличок у магазинах, то, на думку брокера, якщо це станеться, то радше не через скорочення імпорту, а внаслідок втрати валютою – як гривні, так і євро та долара – її купівельної спроможності. “Так відбувалося в 90-х роках минулого століття, коли з прилавків магазинів змітали все, а потім тримали в гаражах – тоді це був єдиний спосіб не втратити все й одразу. Не прогнозую, що так станеться, але не відомо, яких меж сягне фінансова криза. Наразі громадяни масово скуповують золото, а чи дійде до товарних груп – не відомо”, – зауважив Теодор Дяків.

Те, що імпорт скорочується і скорочуватиметься далі, під­твер­джує експерт Інституту економічних досліджень і по­літичних консультацій Вероніка Мовчан. Однак вона переконана, що це не призведе до порожніх поличок у крамницях.

“Скорочення імпорту товарів до України відбувається не лише через скорочення виробництва, а насамперед через скорочення споживчого попиту в Україні. В Україну ввезли товар, а попиту на нього немає, тому його почали ввозити менше. Серед причин – і відкладення попиту серед тих, хто має гроші на придбання товарів, і відсутність попиту серед тих, хто раніше міг дозволити придбати собі товари в кредит, через суттєве подорожчання кредитних ставок”, – каже пані Мовчан.

Як вважає експерт, зниження імпорту є своєрідною платою за його анормальний ріст за останній рік. “Скорочення імпорту є потрібним для оздоровлення економіки країни. Впродовж останнього року ми спостерігали анормальний його ріст – на 60% у річному еквіваленті з одночасним скороченням експорту. Тепер ситуація вирівнюється – споживання в Україні, не підкріплене реальним зростанням доходів, знижуватиметься, й економіка оздоровлюватиметься”, – каже В. Мовчан.

Скорочення імпорту не пов’язане зі скороченням пропозиції товарів першої необхідності, каже директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень ім. Разумкова Василь Юрчишин, тому населенню не варто перейматися проблемою, яка виникла в імпортерів. За словами експерта, через серйозне зниження обсягів кредитування, впав попит на імпортні автомобілі, побутову техніку й інші імпортні товари, які більшість споживачів могли дозволити собі придбати лише у кредит. Відповідно, через зниження попиту відбулося й коригування пропозиції, співвідношення яких зараз стало збалансованим.

Утім чи означатиме це, що найближчим часом ціни на імпортні товари зростуть або, навпаки, зменшаться, сказати складно. “В Україні не розвинутий ринок, він не працює за законами попиту та пропозиції розвинутих ринків. У нас діє закон нееластичності зниження цін, тому навряд ціни впадуть. Так було, зокрема, й тоді, коли Україна вступила в СОТ – ціни на імпортні товари мали знизитися, але цього фактично так і не відбулося”, – каже Василь Юрчишин.

Водночас завідувач відділу економічно-соціальної стратегій Національного інституту стратегічних досліджень, президент Центру антикризових до­сліджень Ярослав Жаліло вважає зниження імпорту тимчасовим явищем. “На мою думку, це тимчасові коливання в бік зниження, які незабаром можуть вирівнятися. Митниця зафіксувала зменшення імпорту лише за невеличкий період, наступного місяця ситуація може змінитися. Так було, коли почала працювати програма “Контрабанда – стоп”. Тоді імпорт товарів в Україну зменшився, але після того, як імпортери отримали розуміння процесів, його обсяги поновили. На початку жовтня імпортери були дезорієнтовані курсовими коливаннями, а коли вони матимуть уявлення про те, за якою ціною закуповувати гривню на міжбанку, ситуа­ція стабілізується”, – переконаний експерт.

Валентин Концевич

Подробности Фетровая доска серая 200х100 на сайте.

Наверх