На головну

Тепер ніхто не зможе піддати сумніву, що ми – партія Ющенка

Понеділок, 01 Грудня, 2008 року, № 177 (485)

На суботньому з’їзді своєї рідної партії “Народний союз “Наша Україна” Президент Віктор Ющенко нарешті зважився її очолити. Затвердив партійний форум НСНУ й низку інших важливих рішень. Оскільки з’їзд відбувався за зачиненими для журналістів дверима, “Газета” вирішила пролити світло на нього в розмові з Петром Олійником.

– Петре Михайловичу, який усе ж таки з’їзд “Нашої України” відбувався в суботу – передвиборний чи черговий?

– Це був черговий з’їзд, раніше запланований. Ми провели перший його етап. Ні для кого не таємниця: всі чекали, що набуде чинності указ Президента, й тоді з’їзд дійсно був би передвиборним, однак глава держави ухвалив рішення перенести вибори. І це зроблено внаслідок просто страшної світової економічної кризи, яка, зокрема, торкнулася й України. Вважаю, Президент ухвалив правильне рішення. Думаю, дострокові вибори все-таки будуть наступного року, але йшлося не про вибори.

Ми провели черговий з’їзд, під час якого запропонували та підтримали Президента України на посаду не почесного голови, а очільника партії. Друге: треба було обов’язково змінити раду партії, оскільки по шести наших організаціях (Закарпатській, Херсонській, Хмельницькій, Полтавській, Волинській, Донецькій) просто пройшовся напалм.

Ним повибивали й обласних керівників, і керівників виконкомів. Окремі кон’юнктурники почали переходити в інші партії, які, на їхню думку, ближчі до влади та, як їм здавалося, до Віктора Ющенка. Але, думаю, ці люди помилилися: Президент свою позицію визначив і дав згоду бути головою партії.

– Що змінить, і що дасть партії заміна Ющенком Кириленка?

– Це передусім означає, що гарант чітко визначається у своїх політичних уподобаннях. І робить це публічно. Тепер ніхто не зможе піддати сумніву, що ми – партія Віктора Ющенка. Щодо Кириленка, то він, безумовно, буде в “обоймі”. Кириленко залишається і організовуватиме практичні заходи з керівництва партії.

– Те, що Ющенко очолив партію – знак, що він також очолить список? Це крок до виборів?

– Маю сумніви, що Віктор Андрійович очолить список. Бо є різні думки: повинен він іти на такий крок чи ні. Згадайте, Юлія Володимирівна очолила список у Київську міську раду. А що з цього вийшло? Цілковита поразка. Тому це питання до політтехнологів і соціологів. Якщо це буде вигідно для укра­їнської держави та для нашої політичної сили, то, безумовно, Президент ухвалить таке рішення. А я сумніваюся, що таке рішення треба ухвалювати. Зрештою, це питання залишається за Президентом України.

– Чи говорив на з’їзді Віктор Ющенко про указ стосовно при­значення виборів?

– Він говорив, що нині недоцільно проводити вибори. І що в бюджеті на наступний рік необхідно передбачити кошти на фінансування виборів. Щоб у будь-який кризовий момент… Зрозумійте, зараз у державі не тільки економічна, а й політична криза. Хто нині відповідає за стан справ у країні? Назвіть, яка політична сила? Ви скажете: “Так, “Наша Україна” вийшла з коаліції, отже, БЮТ”. А як може відповідати БЮТ, якщо немає більшості? І там стрілки переводять на своїх опонентів у Верховній Раді. Тобто реально нині такий розгардіяш і втрата орієнтирів, що, переконаний, не можна долати політичну кризу без подолання економічної. З іншого боку, політики повинні навчитися домовлятися. Але це вже інше питання.

– А чи йшлося про гіпотетичний блок Ющенка на вибори?

– Ніхто не говорив про блок. І технологічно про вибори ніхто не говорив. Говорили про стан справ у партії та про розвиток української держави. 90% виступу Віктор Андрійович присвятив тому, як повинна розвиватися держава. І тому, які катастрофічні кроки уряд зробив упродовж останнього року. Помилки були глобальні. Потім ішлося про партію і про її майбутнє. Про блоки, про вибори, про технологічні речі ніхто не говорив. Ані під час виступів, ані під час обговорення.

– Чому вирішили проводити закритий з’їзд?

– З’їзд був закритим тому що ми хотіли домовитися щодо всіх принципових речей. До речі, це перший закритий з’їзд “Нашої України”. Як ви пам’ятаєте, Блок Юлії Тимошенко і “Батьківщина” ніколи не проводили відкритих з’їздів, вони завжди були закритими. Аналогічно “Регіони”... Тому дуже правильно, що провели закритий з’їзд, під час якого розглянули всі болючі для нас питання.

– Ви сказали, що за останній рік уряд зробив багато помилок. А яке бачення “Народного Союзу” щодо виходу із кризи?

– Бачення “Народного Союзу”: негайно обрати спікера й голосувати жорсткий пакет антикризових заходів, чітко відпрацьованих усіма фракціями й узгоджених із Президентом, Кабінетом Міністрів і Національним банком. Тому що на Україну й на світ насувається економічне й фінансове цунамі.

Проблема в тому, що ця криза має ознаки й фінансової, й економічної. Коли ми говоримо про 1998-й чи початок 1990-х років, то маємо на увазі фінансову кризу, про 1973-й і 1978 рік, – маємо на увазі економічну, а нині це поєднання. І таке поєднання востаннє у світі було у тридцятих роках минулого століття і називалося великою американською депресією.

Нині можна бавитися в політику, але не можна переводити всі стрілки на уряд України. Це щонайменше нечесно й некоректно. Хоча зроблене цьогоріч – це катастрофічні помилки уряду. Можу розкласти все на пальцях, але це тема іншого інтерв’ю.

– Перед початком з’їзду ваш друг Євген Червоненко заявив журналістам, що має намір призупинити членство в “Народному Союзі”, якщо партія не дасть оцінки діям Івана Васюника. Чи мали розвиток ці події на самому з’їзді?

– Думаю, це була емоційна заява Євгена. На моє переконання, ніхто не має права шантажувати партію. Ніхто і з жодного приводу. Зрештою, я мав розмову з Євгеном Червоненком під час з’їзду. Я і ще деякі люди виклали йому своє бачення. Євген не виступав на з’їзді, не робив ніяких заяв, не грюкав дверима. Все минуло нормально й цивілізовано. Наголошую: на мою думку, це була емоційна заява Євгена. Від понеділка він працює заступником міського голови Києва. Але це вже інша історія.

Розмовляв Олег Довганик

Наверх