На головну

Імітація ремонту доріг

Четвер, 16 , 2009 року, № 16 (508)

У народі кажуть: “Скупий платить двічі”. Скільки коштів плат­ників податків витрачає Львів­ська міська рада на поточний ремонт доріг, можна лише здогадуватися.

Щороку, тільки-но зійде сніг, львів’яни стають свідками великого комунального дійства під назвою “ямковий ремонт”. Його мотивація як завжди прекрасна – полагодити дороги до великодніх свят. Пригадується, в радянські часи їх лагодили до травня. Щороку міська рада вкладає чималі кошти в ті самі вулиці, а вони стають дедалі гіршими. Причиною такої безгосподарності, на думку спе­ціалістів, є недотримання елементарної технології робіт.

Як зазначає президент корпорації “Карпатбуд” Юрій Карвацький, нині ремонт доріг у місті виконують старим дідів­ським способом – додають до смоли пісок і засипають суміш у вибоїни. При цьому латають нею непідготовлену поверхню шляху. Чи варто дивуватися, що вони довго не витримують. “Лише рік тому я придбав потужний джип, а нещодавно з ладу вийшов амортизатор, який мав би служити щонайменше десять років”, – нарікає Ю. Карвацький.

За його словами, у Львові є будівельні організації, які могли б виконувати ремонтні роботи відповідно до сучасних технологій, але коли розігрують тендери, до них допускають вузьке коло організацій. Зде­більшого вони мають у штаті двох-трьох працівників. Від переможців ніхто не вимагає наявності будівельної техніки, фахівців, а про лабораторії, які допомагали б контролювати якість матеріалів, годі й говорити. Потім ці “фірмочки” шукають організації, які взялися б за виконання робіт. І так щороку.

А тим часом чиновники успіш­но рапортують про перевиконання планів ремонтів доріг. Це наводить на певні роздуми.

Приміром, цьогоріч на поточний ремонт 60 міських вулиць влада планує виділити з місь­кого бюджету 9 млн. грн., на капітальний ремонт 26 вулично-дорожніх об’єктів – близько 40 млн. грн. Про це на нещодавній прес-конференції повідомив начальник управлін­ня інженерного господарства Львівської міської ради Ан­дрій Чернецький.

За його словами, крім запланованих на 2009 рік об’єктів, виконають іще й ремонт шести вулиць, що їх мали б завершити торік. Зокрема, це стосується вул. Крива Липа, Шпитальної та низки інших. У суді перебувають справи проти трьох підрядників, які не виконали зобов’язань щодо цих вулиць. Серед них – “Укрспецтехнології”, “Константа-Захід”, “Міор-ЛВ”. Причина – зрив термінів робіт і неякісний ремонт, що видно навіть не спеціалісту. Якби провести відповідні експертизи цих робіт, то виявилося б, що їх необхідно розпочинати заново.

Нині до поточного ремонту доріг міська рада залучає ра­йонні шляхоремонтні підприєм­ства, а також приватні фірми. Андрій Чернецький навів одну з причин низької якості робіт. Під час визначення переможців тендерів чинне законодавство має ніби хороші цілі – виявити найдешевшого й найякіснішого виконавця робіт. Однак є чимало під­приємств, які демпінгують цінами, щоб лише “зачепитися” за об’єкт. А далі – як вийде.

– Чому не залучаєте до ремонту доріг великі будівельні підприємства?

– Великі компанії неохоче долучаються до таких робіт тому, що мають асфальтні заводи, які можуть продукувати 200-250 тонн асфальту на годину, тоді як потреби “ямкових ремонтів” становлять до 60 тонн. Утім нині ситуація змінюється.

– Яким є гарантійний термін “ямкових ремонтів”? – Цікаве запитання. Вони служать лише для запобігання подальшої корозії дорожнього полотна. Тож маємо проблеми з дорогами. Всі витрати на поточні ремонти співставні з капітальними ремонтами шляхів.
Василь Худицький

Наверх