На головну

Банк “Надра” ліквідують

Вівторок, 22 Грудня, 2009 року, № 51 (1584)

Кабмін не зможе допомогти банку “Надра”.

Схоже, врятувати його не вдасться. Почасти це відбувається через позицію зовнішніх кредиторів. Окрім того, у фінустанови чимало проблем, пов’язаних із виведенням коштів рефінансування на підставні структури. Втім ці труднощі стосуються компетенції прокуратури.

Банк буде ліквідовано за схемою “Укрпрома”. Вже до кінця року кошти вкладників “Надр” мають перевести в “Родовід-банк”. Про це заявила прем’єр-міністр Юлія Тимошенко на зустрічі з вкладниками “Укрпромбанку”.

“Внески з банку “Надра” плануємо до кінця року забрати в “Родовід-банк”, – заявила керівник уряду. – Також вклади близько 600 тисяч осіб, які в “Надрах” свої гроші, на жаль, утратили, переводитимемо в “Родовід-банк” із повним забезпеченням ресурсів”. Раніше однією з робочих версій щодо банку була його націоналізація, але протягом усього періоду роботи тимчасової адміністрації так і не вдалося знайти консенсусу з кредиторами. Тому зовнішні кредитори тепер будуть змушені стати в довгу чергу по свої борги. Й очевидно, що попереду них стоятимуть 600 тис. вкладників фінустанови.

Є в цьому “заслуга” і “місцевих”. Як повідомила прем’єр-міністр, через “Надра” за допомогою механізму рефінансування було виведено за кордон близько 7 млрд. гривень. Перспективи цієї фінансової установи після переказу вкладів доволі неоднозначні. Навряд хтось з інвесторів подужає “реанімувати” таку велику фінустанову. А тим паче – “влити" солідну суму вже до 10 лютого, коли в банку завершиться мораторій.

“Іншого виходу, крім ліквідації, у “Надр” немає, тому що нікому не потрібні такі великі зобов’язання”, – говорить партнер ІК “Арта інвестиційні партнери” Тимур Хромаєв. Після рішення про ліквідацію почнеться розпродаж активів і розподіл коштів між кредиторами. У банку велика мережа, щоправда, малоймовірно, що відділення зможуть нині зацікавити інші фінустанови. Мінфін оцінював зовнішню заборгованість “Надр” у 870 млн. дол., а частина позик НБУ на суму 7,1 млрд. грн. було видано у вигляді кредитів фірмам, що оголосили себе банкрутами. “Родовід-банк”, що вже прийняв гроші вкладників “Укрпромбанку”, готовий зробити це і з депозитами “Надр”, але це непросто.

“Ідеться про кошти тільки фізичних осіб на суму близько 7 млрд. грн. Можливо, нам знадобиться докапіталізація. Питання обговорюватимуть цього тижня, – сказав тимчасовий адміністратор “Родовід-банку” Сергій Щербина. – Маємо достатній досвід проведення таких операцій, але навряд устигнемо перевести всіх. Строк практично всіх внесків “Укрпромбанку” минув, і ми просто забрали електронні реєстри вкладників. А в банку “Надра” багато внесків пролонговані, і нам доведеться фізично забирати 600 тис. справ”.

Яким би не було рішення, вже нині зрозуміло, що до завершення мораторію вкладники “Надра” ніяких грошей не одержать. Якщо їм пощастить, цей процес розпочнеться навесні. Щоправда, доволі складно уявити, де взяти таку кількість коштів на повернення внесків. У нинішніх умовах навряд варто розраховувати, що НБУ розмістить ОВГЗ іще на 7-8 млрд. грн.
В’ячеслав Кузнєцов, Київ

Наверх