10 тисяч гривень за 20 годин праці: як оплачують працю молодих викладачів у вищих навчальних закладах за "важку" працю.
В Україні молоді кандидати наук, який тільки прийшли працювати у ВУЗ/ЗВО, можуть розраховувати всього на 10 тис. грн зарплати (з уже вирахуваними податками). Проте обсяг роботи в них величезний.
Як заявив на своїй сторінці у Facebook архівіст, історик Владислав Берковський, йдеться не про 8 годин праці на день, а всі 15-20 (викладання+науково/методична робота). Українець порахував, скільки завдань потрібно виконати викладачам і скільки вони за це отримують.
Таким чином, вакансія - "доцент кафедри" на повну ставку. Заробітна плата, відповідно до вимог Постанови № 36, становить 11 384 гривні 16 копійок.
Доплата за наявність кандидатської ступені становить 15%, що еквівалентно 1 707 гривням 62 копійкам.
Отже, якщо ви молодий кандидат наук, який тільки прийшов працювати у ВУЗ/ЗВО, то все, на що ви можете розраховувати, це - 13 091 грн 78 коп., а після сплати податків це становитиме - 10 080 грн 67 коп." - розповів Берковський.
Він звернув увагу, що такий молодий викладач має (далі цитуємо):
1) Скласти набір методичних матеріалів для навчальної дисципліни, що викладається, до якого увійдуть такі документи:
- учебный план
- навчальний план курсу;
- нотатки до лекцій
- рекомендації щодо проведення практичних занять для студентів, які навчаються за денною формою.
- рекомендації щодо проведення практичних занять для студентів, які навчаються заочно.
- рекомендації щодо проведення практичних занять для студентів, які навчаються в дистанційному форматі;
- рекомендації для самостійного навчання студентів;
- рекомендації щодо виконання контрольних завдань;
- питання до модульного контролю;
- питання до поточного контролю;
- запитання для підсумкового оцінювання;
- У системі Moodle має бути не менше 100 запитань.
Зазвичай викладач у ВУЗі/ЗВО читає 4-5 предметів на рік (але в окремих колег чисельність окремих предметів на рік сягала 15-17, а окремі - взагалі 20 читали). Отже, вам слід підготувати не менше 25 методичних документів на рік (а якщо ви читаєте 10 предметів на рік - то "йой, його мамо" - понад 50 методичок).
2) Розробити лекції (від 6 до 12 на семестр) з одного курсу та створити презентації для кожної з них.
3) Проводити наукове наставництво для 5-6 студентів, які готують дипломні роботи.
4) Постарайтеся, щоб щорічно 2-3 ваші студенти під вашим наглядом підготували статті для участі в студентській конференції.
5) Підготувати завдання на практичні або семінарські заняття.
6) Підготувати матеріал для публікації в науковому журналі або у виданні власного університету.
7) Написати статтю для міжнародного наукового журналу, що входить до систем Scopus або Web of Science, може бути досить складно. Слід зазначити, що кількість безкоштовних журналів обмежена, і за публікацію в рецензованому виданні доведеться сплатити не менше 10 тисяч гривень. Так, ви не отримаєте фінансування, а навпаки, будете змушені оплатити публікацію. Хоча існують безкоштовні журнали, які також приймають якісні наукові статті, реальність така, що для багатьох викладачів простіше заплатити за публікацію, ніж витрачати час на ретельну підготовку та редагування матеріалів перед їх подачею. Адже є ще й планування роботи та вимоги до самооцінювання викладача.
8) Здійснити міжнародне наукове або науково-педагогічне стажування. Це також є платною послугою (вартість коливається від 2 до 5 тисяч гривень). Проте існують можливості пройти таке стажування безкоштовно.
9) Тримати на рівні своє знання іноземної мови (якісні курси англійської мови на місяць коштуватимуть десь 5 тис. грн).
10) Велика кількість іншої кафедральної діяльності.
Таким чином, Ваш робочий час складає не 8 годин щоденно, а цілих 15-20 годин, включаючи викладання та науково-методичну діяльність, без жодних вихідних.
Берковський зазначив, що після трирічної роботи на кафедрі буде введено додаткову надбавку до зарплати в розмірі 10%, що становитиме 1 138 гривень. Таким чином, на руки можна буде отримати 10 957 гривень і 25 копійок.
Якщо ви витратите ще два роки на роботу та згодом подаватимете документи для отримання вченого звання доцента, ви зможете отримати додаткову надбавку у розмірі 25%. Таким чином, ваша зарплата на руки становитиме 13 148 гривень 71 копійку.
Ще 5 років - і з добавкою у 20% зарплата на руки буде в розмірі 14 025 грн 29 коп.
Навчальний заклад вищого рівня, якщо розпоряджається додатковими фінансами, має можливість надати доплату за підвищену інтенсивність роботи. В результаті, ця доплата може становити приблизно 20-21 тисячу гривень "на руки".
Звичайно, ви маєте можливість продовжити свій шлях, захистивши докторську дисертацію, а згодом отримати титул професора. Також ви можете прагнути до адміністративних посад, таких як завідувач кафедри, декан або проректор. Але це все ще попереду; наразі ви молодий викладач.
Тепер давайте на мить зупинимося і роздумаємо. Чи може викладач вищого навчального закладу мати хоч якусь спонуку до особистісного зростання, до проведення інноваційних наукових досліджень, до щирої віддачі в навчанні майбутніх спеціалістів, отримуючи при цьому таку мізерну зарплату?" - поставив риторичне запитання українець.
До речі, у коментарях під цим постом висловив свою думку президент Київської школи економіки та колишній міністр розвитку економіки, торгівлі й сільського господарства Тимофій Милованов.
"Мізерні, абсолютно непомірні заробітні плати та надто завищені паперові вимоги, які не приносять жодної користі. Це хибне уявлення про досягнення якості. Насправді, потрібно діяти інакше: забезпечити високі зарплати та значну свободу", - висловив свою думку він.
Як повідомляло OBOZ.UA, колишній керівник Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук вважає, що надання надбавки львівським учителям є принизливим. Він підкреслив, що для отримання додаткової фінансової підтримки педагогам доводиться змагатися, що, на його думку, є ненормальним.