27 квітня: сьогодні святкується церковне свято, і є певні речі, які не слід робити на Антипасху.

Яке церковне свято відзначають віряни 27 квітня за старим і новим стилем, що не можна робити, у кого іменини.

27 квітня за новим церковним календарем вшановують преподобного Стефана, ігумена Києво-Печерського, і Львівську ікону Божої Матері "Одигітрія". Також сьогодні - Антипасха, перша неділя після Великодня, відома також як Фомина неділя. У народі день прозвали Проводи, або Гробки. Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим календарем.

У 2023 році Православна церква України здійснила перехід на новий календарний стиль - новоюліанський, що призвело до зміщення неперехідних свят (з фіксованими датами) на 13 днів раніше. Проте, деякі віряни продовжують дотримуватися старого юліанського стилю, і право на його використання залишається за релігійними громадами та монастирями.

Православне свято, що відзначається 27 квітня (10 травня за старим стилем), присвячене пам'яті преподобного Стефана, игумена Києво-Печерської лаври.

Стефан, ігумен Печерський і єпископ Володимиро-Волинський, жив у XI столітті. У Києво-Печерському монастирі він прийняв чернечий постриг і був улюбленим учнем ігумена Лаври, преподобного Феодосія Печерського. Перед смертю Феодосія ченці попросили призначити ігуменом саме Стефана.

У 1078 році ігумен Стефан залишив Лавру і заснував новий монастир на честь Пресвятої Богородиці, відомий як Кловський. Цей монастир довго процвітав, проте в середині XIII століття його зруйнували війська Батия. У 1901 році Стефан був призначений єпископом міста Володимира-Волинського, де він активно працював над поширенням християнства, звертаючи до віри багатьох жителів Волині. Також єпископ Стефан активно долучався до перенесення мощей святого Феодосія з печери до монастиря.

Of course! Please provide the text you would like me to make unique, and I'll be happy to help.

У першу неділю після святкування пам'яті Юрія Переможця (23 квітня за новим календарем) відзначають Львівську ікону Божої Матері, відому як "Одигітрія".

Ікона Львівської Богородиці є однією з найвражаючих та наймістичніших пам'яток української церковної спадщини. Вважається, що її створили в XIV столітті, дотримуючись традицій православного іконопису.

Директор Львівської галереї мистецтв та мистецтвознавець Борис Возницький заявляв, що ікона була переміщена з однієї з церков Львова до латинської катедри в результаті пожежі, що сталася у 1527 році. Під час правління латинського архієпископа Яна Соліковського, зображення було передано вірменській громаді, і з того часу воно залишалося у вірменському соборі до XX століття.

Після завершення Другої світової війни святиня на деякий час зникла з уваги громадськості. У 1984 році вона була придбана у приватної особи та передана до фондів Львівської картинної галереї. З того часу оригінал ікони зберігався спочатку в каплиці Палацу Потоцьких, а згодом – у музеї "Івана Георгія Пінзеля" на площі Митній.

Назва "Одигітрія" має грецьке коріння і перекладається як "та, що веде по шляху" або "путівниця". Львівська ікона Богородиці вже більше 600 років є важливою святинею міста Львова.

Сьогодні за юліанським календарем відзначається православне свято в честь святого Мартіна, сповідника та папи Римського. Раніше УНІАН повідомляв про те, яке церковне свято святкується сьогодні за старим стилем і які дії не є рекомендованими в цей день.

Of course! Please provide the text you would like me to make unique, and I'll be happy to help.

27 квітня - це перша неділя після Великодня, відома як Антипасха. Назва не має на увазі протилежність Великодню, а скоріше вказує на його продовження та подібність. Це свято можна розглядати як продовження великодніх торжеств і відзначення Воскресіння Христового. За церковними правилами, святкування Великодня триває 40 днів, аж до свята Вознесіння Христового.

Також цей день прозвали Фоминою неділею, на честь апостола Фоми. За переказами, він один з апостолів не бачив воскреслого Христа і не повірив у його воскресіння. Тоді Ісус з'явився і Хомі, показав йому свої рани і дозволив помацати їх - і лише після цього апостол увірував.

27 квітня в народі відзначається свято Семенів день, або Семен Ранопашець. У цей день народні прикмети надають важливу інформацію про погоду та прогнозують майбутній урожай:

Згідно з традиціями, наші предки виходили на поля працювати в день Семена Ранопашця. Існує також народна віра, що якщо в цей день погрітися на сонечку, це може допомогти вилікувати багато недуг.

У різних куточках України в цей день проходять Проводи або Гробки — час, коли вшановують пам'ять померлих близьких. Цей день також відомий як Красна гірка, що є народним святом, яке святкувалося в окремих регіонах країни.

У церковне свято 27 квітня церква не схвалює сварки, плітки, жадібність, заздрість, лінь. Не можна відмовляти в допомозі, ображати людей і тварин, бажати зла.

Церква рекомендує уникати залишення їжі та особливо алкогольних напоїв на могилах у поминальні дні. Натомість, краще роздати принесене на благодійність. Окрім того, священнослужителі радять обирати живі квіти замість штучних при відвідуванні цвинтаря.

Що сьогодні не рекомендується виконувати згідно з народними повір'ями: займатися фізично важкими справами, рукоділлям та прибиранням.

Сьогодні, в день православного свята, віряни звертаються до святого Симеона з молитвами, просячи його про здоров'я рідних та підтримку у вирішенні важливих питань. Вважається, що відповіді на їхні прохання можуть прийти під час сну.

Цього дня варто відвідати церкву, аби помолитися за тих, хто пішов з життя. Як вже згадувалося, на Проводи прийнято навідувати цвинтар, щоб вшанувати пам'ять своїх рідних, які залишили нас. З собою люди зазвичай приносять паски, крашанки та солодощі, які пропонують іншим відвідувачам або тим, хто потребує допомоги, просячи за них молитви за спокій душ покійних.

У цей день в народі заведено влаштовувати святкові застілля та запрошувати близьких на обід, адже це вважається добрим знаком.

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Анастасія, Іван, Микола, Павло, Петро, Семен, Сергій, Степан.

За юліанським календарем святкують день ангела Олександра, Антона, Валентина та Мартіна.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.