Андрій Закалюк: Центри національно-патріотичного виховання як нова альтернатива "Захисту України": неповторний досвід
У 2009 році, будучи студентом четвертого курсу університету, я почав працювати вчителем історії в одній зі шкіл Львова. Мені запропонували вести додатковий курс "Захисту України", хоча я не мав ні військової освіти, ні досвіду, і в школі не було необхідних матеріалів для навчання. Тому я викладав на свій розсуд, намагаючись знайти підходи до учнів. Проте, чесно кажучи, я не був задоволений своєю роботою — попри всі зусилля, яких я докладав, цього виявилося замало.
У 2014 році, коли розпочалася війна, на державному рівні були спроби переглянути або ж реорганізувати курс "Захист України". Однак, найбільше, що вдалося досягти, це збільшення навчального часу з одного до півтора годин. З початком повномасштабного вторгнення у 2022 році питання реформування цього курсу стало знову надзвичайно актуальним. Після аналізу стану викладання ми виявили, що існують дві основні проблеми.
Перша проблема - це кадри у наших школах. Будьмо відверті: цей предмет зазвичай викладав вчитель фізкультури, трудового навчання або ж історії, як я, чи просто хтось, кому давали ці години в навантаження. Звісно, були поодинокі випадки, коли це справді були фахівці, - скажімо, у дуже великих школах. Але в більшості випадків підхід до викладання захисту України був абсолютно формальним.
Іншою важливою проблемою є матеріально-технічне забезпечення. Наприклад, якщо в школі є два 11-х і два 10-х класи, то ми отримаємо 6 годин на тиждень для викладання предмета "Захисту України", що потребує спеціально облаштованого кабінету. Це вимагає значних фінансових вкладень, і не завжди керівництво навчального закладу вважає це доцільним, навіть якщо йдеться про 10 або 15 годин навчання. У таких умовах учні зможуть лише навчитися збирати автомат, і то лише в тому випадку, якщо відповідний зразок буде доступний у школі. Крім того, знайти кваліфікованого спеціаліста на 10 годин викладання вкрай складно, і це пов'язано з рівнем оплати праці.
Отже, коли я обійняв посаду керівника міського управління освіти в 2022 році, після початку повномасштабної війни, ми вирішили підійти до справи з нуля. Уявили, що все, що у нас було, зникло, і почали все спочатку.
Ми почали пошук ідей, як повністю форматувати "Захист України". Міський голова нас підтримав. Тоді ми зійшлися на думці, що створення центрів національно-патріотичного виховання може бути справді хорошою альтернативою.
Ми створили робочу групу, до складу якої увійшли представники Збройних Сил України, поліції та Служби з надзвичайних ситуацій, і розпочали діяльність у двох основних напрямках. Перший напрямок полягає у формуванні мережі та зміцненні матеріально-технічної бази, а другий — у переосмисленні змісту програми, що передбачає її повний перегляд. На наступному етапі ми вирішили організувати осередки на базі шкіл, де планується створення потужної матеріально-технічної інфраструктури, проведення ремонтних робіт, закупівля нового обладнання та інші заходи для покращення умов.
Ми обирали школу за 4 критеріями: там мало бути приміщення для домедичної підготовки, клас тактичної підготовки, обов'язково - тир, а також відповідна зовнішня спортивна інфраструктура.
У травні 2023 року на базі одного з позашкільних закладів був запущений Центр військово-патріотичного виховання, спортивної підготовки та самозахисту "Звитяга". Цей центр став нашим "пілотним" проектом, зосередженим на діяльності в позаурочний час. Наша мета полягала у переосмисленні підходу до навчання, тому вже у вересні ми відкрили перший з 14 центрів національно-патріотичного виховання, які наразі функціонують у львівських школах. Центр був оснащений усім необхідним для навчання дітей основам військової справи, а також пропонував гуртки для дітей у вільний від занять час.
Центр національного патріотичного виховання
Ми успішно працевлаштували в нашому центрі 8 висококваліфікованих спеціалістів: керівника, трьох інструкторів з відповідними помічниками та психолога. Середня зарплата становить від 25 до 30 тисяч гривень. У подальшому, ми розширили цей досвід на всі інші центри, яких у Львові налічується 14, а також забезпечили роботою понад 40 ветеранів російсько-української війни. Витрати на створення першого осередку національно-патріотичного виховання склали приблизно 2 мільйони гривень.
Завжди кажу, що все, чого ми вчимо наших дітей, а насамперед те, чого навчаємо їх у центрах національно-патріотичного виховання, має бути підкріплене на практиці. Теорія без практики не працює.
Таким чином, поряд із традиційною освітою в навчальних закладах, ми завжди слідкуємо за сучасними тенденціями. Наприклад, у грудні 2023 року наш ліцей імені Героїв Крут ініціював та провів перші в Україні змагання для операторів дронів серед учнів старших класів. Участь у них взяли не лише школярі з Львова, а й ліцеїсти спеціалізованих навчальних закладів з Острога та Луцька. Учасники змагань проходили кілька етапів: виконували повітряний маршрут за спеціальною трасою, доставляли медичну допомогу "пораненому", шукали замасковані об'єкти та виконували інші завдання.
Також у Львові діє унікальна для України "Програма шкільних спортивних ліг", у межах якої ми, в умовах воєнного часу, організували змагання зі стрільби. Участь у них взяли близько 17 тисяч наших учнів 9-11 класів.
Тренінг для учнів Львова
Окрім того, аби підкріпити теоретичні знання практикою, ми регулярно проводимо вишколи в Карпатах для учнів наших центрів спільно з інструкторами бойової бригади "Хартія". Впродовж кількох днів діти в польових умовах виконують різноманітні завдання: від евакуації "поранених" та накладання турнікетів - до оперативних дій у стресових умовах. А ще - це активний відпочинок просто неба, який дуже надихає наших учнів. До слова, такі практичні навчання наразі пройшло майже 2000 школярів.
Ще одна неповторна ініціатива, в яку ми залучаємо учнів, - це теренова гра, присвячена пам'яті головнокомандувача УПА Романа Шухевича, яка відбувається з нагоди роковин його смерті. Учні старших класів беруть участь у символічних змаганнях неподалік від музею Шухевича, який постраждав від російських атак. У програму гри входять завдання з орієнтування, тактичної медицини, маскування, стрільби, перетягування каната, а також вікторина, присвячена УПА та постаті Шухевича. Цей захоплюючий ігровий формат сприяє швидкому засвоєнню важливих навичок та нових знань.
Теренова гра біля музею Шухевича
Загалом місто реалізує багато проєктів, аби зацікавлювати, а не змушувати дітей любити, захищати і цінувати власну країну. Кожен заклад освіти особисто приділяє увагу патріотичному вихованню, проводить літературні вечори, вистави, зустрічі з нашими Героями тощо. Зокрема, торік ми започаткували нову ініціативу "Історії героїв. Подвиги, які надихають", в межах якої діти беруть інтерв'ю у військових та презентують його на конференції.
У лютому 2024 року міністр освіти і науки України Оксен Лісовий відвідав один із львівських центрів національно-патріотичного виховання, щоб ознайомитися з їхньою роботою та поширити наш досвід на рівні держави. Він також висловив вдячність за наше лідерство в цій сфері та готовність до інновацій. Завдяки нашим напрацюванням, нині такі центри відкриваються по всій Україні.
Оксен Лісовий огяладає центр у Львові
Слід зазначити, що у Львові 13 тисяч учнів 10-11 класів відвідують осередки національно-патріотичного виховання. У планах на майбутнє є залучення також учнів 9-х класів та студентів профтехнічних навчальних закладів. Створення всіх 15 наших центрів обійшлося міському бюджету приблизно в 30 мільйонів гривень.
Узагальнюючи, можна стверджувати, що лише виховуючи патріотичну свідомість у дітей з раннього віку та розвиваючи національну культуру, ми здобудемо не лише військову, а й ціннісну перемогу, яка триватиме багато років. Тому ми продовжуємо свою діяльність: оновлюємо навчальні програми, створюємо нові можливості для учнів і громади, адаптуємося до сучасних вимог. Виховання молоді в дусі патріотизму – це не лише обов'язок освітніх установ, але й важливе завдання для місцевих органів влади. Адже свідомі діти є запорукою майбутнього нашої країни.