АРМА vs. волонтери: боротьба за санаторій "Жовтень"
Політолог Мар'ян Ощановський прокоментував новини про санаторій "Жовтень", розташований під Києвом. Волонтери мають намір перетворити цей заклад на реабілітаційний центр для військових та цивільних осіб.
Міжнародний благодійний фонд "Реабілітаційний центр "Шпиталь Майдану" спільно з Благодійною організацією "Реабілітаційний центр "Спіріт" висловили стурбованість щодо дискримінаційних дій з боку державного Агентства з розшуку та управління активами. Ці дії заважають їх планам відновити санаторій "Жовтень", розташований у Конча-Заспі під Києвом, і перетворити його на сучасний реабілітаційний центр для військових та цивільних осіб.
Про це свідчить інформація, надана МБФ "РЦ "Шпиталь Майдану" та БО "РЦ "Спіріт" у вигляді скарг до Антимонопольного комітету України в системі Prozorro. Вони стверджують, що АРМА створило перепони для конкуренції та запровадило дискримінаційні вимоги в тендерній документації, що регулює відбір управителя майнового комплексу санаторію "Жовтень".
Короткий зміст попередніх серій
2 червня 2025 року в системі Prozorro стартував тендер на вибір управителя для санаторію "Жовтень". У конкурсі взяли участь лише дві компанії, які, за інформацією, координували свої дії. Згадки про них вели до впливових осіб і кримінальних авторитетів з Одеської та Львівської областей, які прагнули поділити столичні земельні ділянки та реалізувати свої бізнес-ініціативи, використовуючи сумнівні фінансові ресурси.
Внаслідок широкого медійного висвітлення, АРМА призупинило передачу санаторію "Жовтень" одеському підприємцю Борису Кауфману та львівському бізнесмену Ігорю Кривецькому.
Але, як виявилось, не відмовилось від цього задуму.
Новий змагальний захід
Рівно за місяць, 1 липня 2025 року, Агентство вдруге оголосило в системі Prozorro тендер з відбору управителя санаторію "Жовтень", знову прописавши умови тендерної документації так, щоб їх могли виконати лише "дружні" учасники процедури закупівель, зокрема, група компаній "Едем Медікал" Ігоря Кривецького.
Наприклад, в Додатку 2 "Технічні характеристики (технічна специфікація)" до Тендерної документації АРМА встановило, що учасник закупівлі повинен:
Як всі вже здогадалися, група компаній "Едем Медікал" Ігоря Кривецького відповідає названим кваліфікаційним критеріям та іншим дискримінаційним вимогам, які Агентство виписало у тендерній документації.
Театр абсурда
Цікаво, що ТОВ "Клінічний санаторій "Жовтень" ПрАТ "Укрпрофоздоровниця", яке понад три десятиліття забезпечувало функціонування санаторію "Жовтень", не відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим АРМА.
Подібним чином, ці дискримінаційні вимоги не відповідають всім санаторно-курортним закладам України, а також 2 408 підприємствам, які здійснюють діяльність за КВЕД 86.10 "Діяльність лікарняних закладів", і 2 348 підприємствам, що працюють за КВЕД 86.21 "Загальна медична практика" (за винятком компаній з групи "Едем Медікал").
Крім того, 472 загальнонаціональні реабілітаційні центри, дані про які розміщені на єдиній онлайн-платформі "Реабілітаційна платформа України", не відповідають "високим" стандартам Агентства. Ця платформа була створена за підтримки Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства у справах ветеранів України, Національної служби здоров'я України та Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.
Отже, з урахуванням наведеного, можна зробити висновок, що встановлені АРМА вимоги для участі в закупівлях мають на меті не допустити до управління санаторієм "Жовтень" патріотичних громадян, волонтерів та тих, кому дійсно важлива доля України, а також санаторно-курортних закладів та реабілітаційних центрів національного рівня, зокрема, таких як МБФ "РЦ "Шпиталь Майдану" і БО "РЦ "Спіріт".
Операція "Альянс"
Ще один аргумент, в пункті 5 розділу І Тендерної документації за 01.07.2025 з'явився новий абзац, якого не було у відповідному пункті Тендерної документації за 02.06.2025:
"у разі участі об'єднання учасників підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям здійснюється з урахуванням узагальнених об'єднаних показників кожного учасника такого об'єднання на підставі наданої об'єднанням інформації".
Ця інформація свідчить про те, що Агентство готується реалізувати концепцію "Консорціум". Журналіст Михайло Ткач детально описав цю схему у своєму розслідуванні, вказуючи на осіб з найближчого оточення віцепрем'єрки Ольги Стефанішиної, які "з гівна і палок" створили Консорціум. Цей Консорціум отримав у своє управління Будинок профспілок у Києві, найбільший в Україні виробник ягід на Житомирщині, торговий центр на Франківщині та ряд інших активів.
Цю процедуру АРМА використовує у випадках, коли після штучного обмеження кола потенційних учасників торгів не залишається жодної компанії, ані відомої, ані нової. У такій ситуації формують Консорціум з кількох підприємств, які відповідають різним критеріям кваліфікації. Це дозволяє створити учасника, що формально відповідає всім вимогам тендерної документації.
Чужа серед своїх
Санаторій "Жовтень" є лише одним з численних об'єктів, що належать Федерації профспілок України, які два роки тому були передані в управління Агентству Генеральним прокурором. Серед цих активів можна виділити: Будинок профспілок, Жовтневий палац, а також готелі "Дружба" і "Турист" у Києві; санаторії, готелі та реабілітаційні центри "Янтарь", "Весна", "Вилла Кристина", "Мед-Палас", "Рубін", "Алмаз", "Кристал", "Моршинкурорт" та "Моршинський" у Львівській області; лікувально-оздоровчі комплекси та санаторії "Синевирське озеро", "Світанок", "Пікуй", "Карпати", "Шаян", "Синяк", "Сонячне Закарпаття", "Поляна" та "Квітка Полонини" в Закарпатті; санаторій ім. Горького в Одесі; "Затока" та "Золоті піски" на Одещині; лікувально-оздоровчий комплекс "Карпатські Зорі" та готель "Прикарпаття" на Івано-Франківщині; база відпочинку "Сонячна" та готель "Миргородкурорт" у Полтавській області; пансіонат "Шацькі Озера" у Волині; готель "Турист" у Рівному; санаторій "Хмільник" у Вінницькій області; готель "Каприз" у Кам'янці-Подільському; санаторій "Курорт Орлівщина" в Дніпропетровській області; готель "Роксолана" та санаторій "Очаків" на Миколаївщині.
Призначена у 2023 році керівниця АРМА Олена Дума:
У цьому контексті постають два запитання:
1) оскільки Голова Агентства Олена Дума є знаною і впливовою діячкою профспілкових організацій України, то чи немає суперечності між її можливими приватними інтересами та службовими чи представницькими повноваженнями, що можуть впливати на об'єктивність або неупередженість прийняття нею рішень, щодо організації здійснення заходів, пов'язаних з управлінням санаторієм "Жовтень" та іншими активами Федерації профспілок України, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень (питання до НАЗК);
2) Чи можна вважати останні події навколо санаторію "Жовтень" продовженням багаторічної схеми, що реалізується чиновниками АРМА, спрямованої на розподіл столичної землі в Конча-Заспі під Києвом? Це питання до НАБУ.