АРМА виявила активи на суму 100 мільярдів доларів, які були незаконно виведені за межі країни, - повідомила Катамадзе. 25.12.2024

Грігол Катамадзе. Джерело зображення: АРМА.

Після 24 років роботи в дипломатії

Ви стали громадянином України, працювали дипломатом, змагалися за посаду керівника БЕБу, а наразі займаєтеся справами АРМА...

Я віддав 24 роки свого життя дипломатичній службі, і цей досвід виявився неоціненним у моїй новій ролі. У 2019 році я свідомо звернувся до президента Володимира Зеленського з проханням про надання мені громадянства, усвідомлюючи, що маю можливість зробити внесок у країну, яка багато чого мені дала. Для мене посада є інструментом, через який я можу реалізувати свої знання та вміння. Я глибоко усвідомлюю відповідальність, яка лежить на мені, перебуваючи на високій посаді в державній виконавчій владі, щоб сприяти зміцненню України.

360 000 записів, що охоплюють усі кримінальні справи, з них 72 000 були передані до управління АРМА.

Національна агенція України, що займається виявленням, розшуком і управлінням активами, які були здобуті внаслідок корупційних та інших злочинних дій... Здійснюється виявлення та розшук активів. У сфері управління цими активами це повністю ваша відповідальність.

У 2015 році, на основі рекомендацій Європейського Союзу, був прийнятий закон, що передбачає створення Національного агентства АРМА. Починаючи з 2016 року, Кабінет Міністрів ухвалив відповідну постанову, що призвела до заснування цього агентства. У випадку кримінальних проваджень, коли активи підлягають арешту, незалежно від того, йдеться про гроші, підприємства, рухоме або нерухоме майно, важливо, щоб ці активи під час слідства, до винесення остаточного рішення суду, працювали на благо держави, запобігаючи їх розкраданню та знищенню. Саме для цієї мети було створено АРМА, яке має на меті ефективне управління такими активами. На даний момент розшуком активів у кримінальних справах займається саме АРМА. Усі правоохоронні органи України, без винятку, у межах своїх кримінальних проваджень звертаються до АРМА для виявлення активів, що належать різним учасникам справ. АРМА є єдиним органом у країні, який здійснює пошук активів як в Україні, так і за її межами. Після виявлення активів, АРМА передає цю інформацію відповідному правоохоронному органу, який, спільно з процесуальним прокурором, звертається до суду. Суд, у свою чергу, ухвалює рішення про арешт активів та їх передачу АРМА для управління або реалізації. АРМА не має права самостійно вирішувати, що робити з активами — це виключно судове рішення. З моменту створення АРМА було також прийнято рішення про обов'язкове формування реєстру всіх арештованих активів. Цей реєстр був розроблений у 2017 році та почав функціонувати у 2019 році, з наміром зробити його відкритим, на виконання вимог європейських партнерів. Проте, протягом багатьох років до минулого року, реєстр залишався закритим, що створювало ризики для корупції. Лише після призначення Олени Думи, яка почала виконувати свої обов'язки 1 липня 2023 року, реєстр було відкрито 24 серпня 2023 року. Спочатку в реєстрі налічувалося близько 50 000 записів по всіх кримінальних провадженнях, але в ході подальших досліджень було виявлено багато справ, захованих у паперовому вигляді. Сьогодні, для порівняння, в реєстрі вже є 360 000 записів, з яких 72 000 активів передано в управління АРМА.

8 млрд грн скерували через придбання військових облігацій на підтримку ЗСУ

Це свідчить про рівень корупції чи не свідчить?

Будь-яка закритість - завжди є ризик корупції. Чому ми відкрили його? Сьогодні відкритий реєстр. Він, на жаль, розроблявся шість-сім років тому і абсолютно не відповідає сучасним вимогам. Ми зараз працюємо з нашими іноземними партнерами, працюємо з Мінцифрою, щоб його вдосконалити, щоб дуже просто було знайти будь-який актив будь-якому потенційному інвестору, який буде цікавитися тим чи іншим активом для управління або для реалізації. Ми не говоримо про попередників. Ми робимо свою справу. На жаль, цифри говорять самі за себе. Коли ми дивимось цифри - скільки було витрачено, наприклад... Коли я ще був в неурядовому секторі, ми завжди порушували питання - яка ефективність роботи того чи іншого органу? За всі роки існування агентства - дев'ять років наступного року, якщо ми відштовхуємось від ухвалення закону, а якщо від постанови Кабміну, то трошки менше - держава витратила на утримання АРМА 1 млрд 590 млн грн. Надходження від діяльності АРМА - від управління, реалізації за всі ці роки не перевищило пів півмільярда. Це нонсенс. Тільки за 11 місяців цього року ми дали з управління майже мільярд 150 млн. Взагалі наш портфель сьогодні 12,5 млрд грн. Ми за цей рік майже 8 млрд грн скерували через придбання військових облігації на підтримку Збройних Сил. Із 12,5 млрд 8 млрд - військові облігації. Це пряма допомога Міністерству оборони.

Яхта Медведчука за 200 млн євро

Як АРМА вилучає активи та які подальші дії з цими активами?

АРМА - не правоохоронний орган і АРМА нічого не арештує. Вона виконує рішення суду. Є кримінальне провадження. Відповідно до кримінального провадження процесуальний відповідний орган звертається до суду. Суд накладає арешт і ухвалює рішення передати в АРМА той чи інший актив в управління чи на реалізацію. Дуже важливо, що протягом багатьох років, на жаль, не існувало прозорих порядків як управління, так і реалізації активів. Кабінет Міністрів затвердив листопаді минулого року нові порядки реалізації, зокрема, активів за кордоном. Активи арештовували, які знаходяться за кордоном, а над порядком ніхто не працював. Як реалізовувати, як управляти або як реалізовувати активи за кордоном? Це було вперше зроблено минулого року. Візьмемо Медведчука і його активи: яхта дороговартісна, куплена 2015 року за 200 млн євро. Вона була заарештована рішенням Личаківського районного суду міста Львова в 2022 році в квітні місяці. Щоб рішення українського суду виконувалося - актив знаходиться за кордоном - треба легалізувати це рішення за кордоном в тій юрисдикції, де знаходиться актив. Оперативно тоді все ж таки спрацювали, тому що 2022 рік, початок війни, весь світ допомагає Україні. Дуже швидко на звернення Офісу Генпрокурора до хорватської сторони в травні місяці була ухвала суду міста Спліт, де перебуває яхта, про арешт, конфіскацію і передачу в АРМА на реалізацію цієї яхти. Потім була апеляція, за три дні вона вистояла, апеляційний суд залишив ці рішення першої інстанції. І потім із травня 2022 року до листопада 2023-го нічого не було зроблено. Треба було розробити порядок, провести відповідні конкурси і оголосити ці конкурси і провести реалізацію. Але ніхто цим не займався. Ми встигли за дуже стислий період після рішення Кабінету Міністрів про нові порядки наприкінці листопада 2023 року з березня по квітень цього року оголосити і провести конкурс. Обрали переможця - відому світову компанію, яка займається реалізацією. АРМА не реалізує відповідно до нових порядків. Реалізацією активів займаються юридичні особи, яких АРМА обирає на конкурсній основі в тій чи іншій країні, де знаходиться актив. А це була нідерландська компанія, яка реалізовує в рік 400 яхт.

Виявлено активів на суму близько 100 мільярдів доларів, які були незаконно виведені за межі країни через корупційні схеми.

Чи вдалося продати яхту Медведчука?

На жаль, результату поки що немає. Наразі ми зосереджені на новому процесі, яким займається Офіс Генерального прокурора. Сподіваємось на їхню ефективну роботу. Процес розпочався 2 вересня і вже трохи затягнувся. Наша мета – легалізувати нову судову ухвалу стосовно арешту майна за кордоном, щоб організувати новий конкурс для вибору юридичної особи, яка займеться реалізацією цього активу.

Ми все робимо, щоб наповнювати бюджет країни. І ми впевнені, що в наступному році ми зробимо багато, тому що наші фахівці розшукали - це здивує суспільство: цифра, яку я зараз назву - майна майже на 100 млрд доларів, які виведено корупційним шляхом за кордон. Це різні активи: гроші, нерухоме майно, але ми будемо цим займатися, щоб усе це незаконно виведене за кордон було повернуто Україні та працювало на обороноздатність України.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.