АРМА та Стефанішин: кому дісталася компанія, що є найбільшим виробником ягід, і чому може зберігатися зв'язок з російськими партнерами.
Михайло Стефанішин, екс-чоловік віцепрем'єрки Ольги Стефанішиної, можливо має зв'язки з російськими структурами. У його консорціумі "КАМпаритет" серед засновників є компанія, що знаходиться під керівництвом директора, який має зв'язки з росіянами. Це свідчить про те, що через "КАМпаритет" росіяни могли зберегти контроль над арештованим активом.
Директор, який має зв'язки з росіянами, – це Тарас Баштанник. Під час того, як компанія "Українська ягода" перебувала під контролем російських власників, він виконував обов'язки її керівника. АРМА, за підтримки Личаківського суду у Львові, наклала арешт на цю фірму, нібито з метою позбавити російських власників прибутків. Однак в результаті "Українську ягоду" передали під управління консорціуму, який безпосередньо пов'язаний з Тарасом Баштанником.
Деталі про передачу одного з найбільших виробників ягід під управління компанії, що має зв'язки з екс-менеджером, читайте в статті OBOZ.UA.
"Українська ягода" є одним із провідних виробників ягід в Україні. Серед її чотирьох засновників двоє – росіяни Юрій Лохвицький та Ольга Вишнякова, які володіють по 16,67% статутного капіталу. Проте контрольний пакет належить українцю Євгенію Ленгу та ізраїльтянину Михайлу Голубицькому, які мають по 33,33% акцій. У 2022 році Личаківський районний суд наклав арешт на активи "Української ягоди", а також на статутний капітал усіх її засновників, включаючи Голубицького та Ленга.
Аргумент полягає в тому, що громадяни Росії мають можливість отримувати дивіденди, що, в свою чергу, означає сплату податків державі-агресору. Таким чином, будь-який їхній прибуток може бути використаний для підтримки агресивних дій.
"Прибуток, отриманий вказаними підприємствами, фактично перерозподіляється через банки та фінансові організації у вигляді дивідендів для російських акціонерів, що перебувають на території Російської Федерації. Це призводить до сплати відповідних податків і зборів до бюджету країни-агресора та фінансування її військових структур", - зазначено в матеріалах справи.
Керівництво "Української ягоди" подавало в Личаківський суд заперечення, стверджуючи, що підприємство "не проводило нарахування та виплати дивідендів учасникам товариства". Однак арешт не зняли, "Українську ягоду" передали в Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА).
У квітні 2025 року АРМА призначило управителя для компанії "Українська ягода" — ним став "КАМпарітет". Це рішення, здавалося, мало б запобігти впливу російських осіб на підприємство та обмежити їхні можливості отримувати дивіденди. Проте, насправді виявилося, що колишній менеджер, якого призначили росіяни, все ще зміг отримати доступ до управління компанією.
Як колишній менеджер пов'язаний з новим консорціумом
"Українська ягода" була зареєстрована в Бердичівському районі Житомирської області та успішно функціонує вже близько 12 років. У 2022 році в тому ж селі на території Бердичівського району розпочала свою діяльність компанія "Беррі Хаб Плюс". Власником на той момент виступав Тарас Баштанник, колишній керівник "Української ягоди". Баштанник займав посаду директора в "Українській ягоді" в часи, коли компанією володіла (була мажоритарною власницею) громадянка Росії Ольга Вишнякова. Вона, разом із ще одним акціонером Юрієм Лохвицьким, була зареєстрована в Москві на вулиці Миклухо-Маклая.
Уже при наступному директорові, Леоніді Стемківському, власниками більшої частки в статуті підприємства стали українець Ленг та громадянин Ізраїлю Голубицький.
Тарас Баштанник, який раніше працював на російських власників, заснував компанію в своєму рідному селі, що також спеціалізувалася на вирощуванні ягід. Наразі він продовжує займати посаду керівника "Беррі Хаб Плюс". Проте, протягом кількох років структура власності компанії зазнала змін двічі: до червня 2025 року кінцевим бенефіціаром був Дмитро Мальцев, що зареєстрований у Донецьку, а з 6 червня 2025 року – Наталія Кривохатько з Києва.
Кривохатько має відкритий ФОП (діяльність у сфері права). У сервісі GetContact її номер підписували як "зовнішня реклама", "бухгалтерка Кравченка", "Наташа Бух".
Компанія "Беррі Хаб Плюс", що офіційно належить Наталії Бух, під керівництвом Баштанника стала одним із трьох засновників консорціуму "КАМпарітет". Цей консорціум був заснований у травні 2024 року, а вже в квітні 2025 року отримав у своє управління "Українську ягоду". Таким чином, Баштанник, який раніше управляв "Українською ягодою", коли компанія була під контролем російських бенефіціарів, знову здобув непрямий вплив на підприємство через "КАМпарітет".
Ми надіслали запит до "Української ягоди" з питанням про те, чи підтримує Баштанник контакт з російськими власниками, а також хто саме ініціював його участь у консорціумі "КАМпарітет".
Згідно з інформацією від OBOZ.UA, кілька джерел з правоохоронних органів та бізнесу вказують, що Михайло Стефанішин, екс-чоловік віцепрем'єра Ольги Стефанішиної, стверджує, що є власником компанії "КАМпарітет". Ми також звернулися до пана Михайла з питанням про його зв'язки з Баштанником, проте хоча він прочитав наше повідомлення, на наше запитання так і не відповів.
Варто зазначити, що видання УП у своєму розслідуванні висвітлило, як Стефанішин фактично отримав доступ до "ключів від АРМА" і почав поступово заволодівати привабливими активами. Найбільш відомим з них є Будинок Профспілок, розташований на Майдані в Києві (детальніше читайте в наступних статтях). Стефанішина стверджувала, що "не володіє жодною інформацією щодо бізнесу" свого колишнього чоловіка.
Проте, незважаючи на обставини, досягнення "КАМпарітету" вражає. Консорціум взяв під управління чотири об'єкти нерухомості. Серед них — офіс на вул. Павлівська площею 519 кв.м, права на "Українську ягоду", торговий центр "Флагман" в Івано-Франківську та Будинок профспілок на Майдані. Більше інформації про кожен з цих об'єктів читайте незабаром на OBOZ.UA.
Лише в "Української ягоди" було затримано олійний виробничий цех, а також цілий комплекс будівель, включаючи телятник, корівник, та об'єкт для переробки і зберігання плодово-ягідної й овочевої продукції площею 1376,7 квадратних метрів, разом із насадженнями сільськогосподарських культур і технікою.
Гарантована виплата від "КАМпарітету" складає лише 64 тисячі гривень на місяць. А після старту господарської діяльності клієнт отримує 99,9% від загальної суми доходів. "Перед укладанням угоди АРМА зіткнулася з опором з боку колишнього власника активу в Житомирській області. Було виявлено порушення судового рішення, що забороняло використання майна, що стало причиною для відкриття кримінального провадження за частиною 1 статті 382 Кримінального кодексу України", - повідомили в АРМА.
Зазначимо, згідно з умовами тендеру, засновники, учасники, акціонери, контролери, керівники, працівники мають бути не пов'язаними прямо або опосередковано з власником/власниками арештованих активів. Однак Баштанник безпосередньо пов'язаний з власниками-росіянами, адже саме коли вони були бенефіціарами "Української ягоди", Баштанник очолював підприємство.
Зазначимо, Тарас Баштанник також обраний президентом Української Плодоовочевої Асоціації (УПОА). Він вважається одним з ключових експертів ринку. Яким чином він став учасником скандального консорціуму, який пов'язують зі Стефанішиним, невідомо.
Без участі Стефанішина було б надзвичайно важко здобути контроль над такими привабливими активами. Важливо відзначити, що його колишній колега з Національної поліції, Віталій Чубаєвський, тепер обіймає посаду директора департаменту розшуку активів в АРМА.