Поблизу Львова проводяться роботи з відновлення дерев'яної церкви, збудованої у XVIII столітті.

У селі Воля-Гомулецька, розташованому поблизу Львова, триває процес відновлення дерев'яної церкви святого Трійці, яка є пам'яткою архітектури національного рівня та була збудована в 1756 році. Цю інформацію повідомило Львівському порталу Бюро спадщини.

Стара дерев'яна церква в Волі-Гомулецькій знаходилась у жахливому стані та вимагала професійної реставрації ще два десятки років тому. Через купол вже проглядало небо, а деякі частини будівлі були або частково прогнили, або зовсім зруйнувалися. Перші роботи з відновлення розпочалися у 2021 році, але швидко зупинилися через початок повномасштабної агресії.

У 2023 році реставраційні роботи вдалося відновити завдяки фінансовій підтримці міжнародного фонду ALIPH, який виділив 70 тисяч євро. Процес відновлення реалізується львівським спеціалізованим науково-реставраційним проектно-виробничим управлінням "Львів-реставрація". Загальна вартість повного відновлення стародавнього храму становить приблизно 10,5 мільйона гривень.

Проєкт був створений архітектурним фахівцем Сергієм Піньковським. Консультації з реставрації дерев'яних елементів надав німецький експерт Крістоф Юнганс, а за збереження настінних живописів відповідав Андрій Почеква.

У храмі Святої Трійці планується провести відновлювальні роботи, які включають укріплення підмурків, ремонт стін нави, відновлення карнизів і піддашшя, а також реконструкцію перекриття ґанку. Крім того, буде відтворено зрубні стіни ризниці та окремі елементи внутрішнього оздоблення.

На даний момент вдалося забезпечити стабільність основи храму. Тривають роботи з протезування стін та склепіння над вівтарем, а також над конструкцією хорів і сигнатурки. Спеціалісти працюють над встановленням системи пожежної безпеки, електропостачання та блискавкозахисту.

Загалом, кажуть експерти, реставрація поверне храму його первісний вигляд: із ґонтовим дахом, автентичними пропорціями, відновленими зрубами та ризницею.

Інформація: Церква Святої Трійці, розташована у Волі-Гомулецькій, є унікальним прикладом двосекційного храму з дерев'яним каркасом, який практично не зазнав змін у своїй будові. Цей архітектурний пам'ятник, зведений у 1756 році, має статус національного значення.

Ця церква має наву та многогранний вівтар, виконані зі зрубу, а також каркасний бабинець, який був доданий пізніше. Спочатку всі дахи, баня та стіни були оброблені ґонтом — традиційним матеріалом для покриття дахів.

Однією з найяскравіших рис цього храму є розписи, створені безпосередньо на дерев'яних балках стін. Внутрішній простір зберігає залишки стінопису XVIII століття, на яких можна побачити образи апостолів, євангелістів та Бога-Отця, що прикрашають склепіння бані біля вівтаря. Хоча деякі орнаменти частково зникли, ці розписи становлять унікальний приклад сакрального живопису, що органічно вписується в архітектурну структуру зрубу. У 1937 році місцевий художник Євген Чуйко здійснив відновлення стінопису та іконостасу, що свідчить про невтомну турботу громади щодо художнього оформлення церкви.

У радянський період споруда зазнала суттєвих змін: замість ґонту дах перекрили бляхою, інтер'єр оббили фанерою. Після сумнозвісного Львівського псевдособору 1946 року храм був зачинений, а вже у 1990-х роках повернений громаді УГКЦ.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.