Битва за Україну. 1429-й день.
В Україні святкують День Соборності. Президент Зеленський повідомив, що делегації України, США та Росії зустрінуться на дворазову конференцію в Об'єднаних Арабських Еміратів.
Ми зібрали для вас інформацію про тисяча чотириста двадцять дев'ятий день Великої війни: чим жили Україна та українці 22 січня 2026 року.
НАЙГОЛОВНІШЕ
На міжнародному економічному форумі в Давосі
Зеленський та Трамп зустрілись, і, за словами американського президента, ця зустріч з українським лідером виявилася "дуже продуктивною", відкриваючи перспективи для обговорення наступних кроків у напрямку мирного врегулювання конфлікту.
Під час зустрічі з представниками ЗМІ у Давосі 22 січня Президент Зеленський висловив:
Сьогоднішня бесіда з президентом США Дональдом Трампом пройшла в позитивному ключі.
Команди з України, США та Росії мають можливість організувати двохденну конференцію в Об'єднаних Арабських Еміратах.
На тристоронній зустрічі в Об'єднаних Арабських Еміратах 23-24 січня українську делегацію представлятимуть: секретар Ради національної безпеки і оборони Рустем Умєров, голова Офісу президента Кирило Буданов, перший заступник голови Офісу президента Сергій Кислиця, керівник фракції "Слуга народу" Давид Арахамія та начальник Генерального штабу Андрій Гнатов.
Україна може обговорювати можливість вступу до новоствореної Раді миру, ініційованої президентом США, лише після закінчення війни, оскільки не бажає сидіти за одним столом з представниками Росії та Білорусі.
* Європа все ще не досягла реального прогресу щодо створення Спеціального трибуналу за злочин російської агресії проти України;
* Україна володіє необхідними знаннями та досвідом, щоб підтримати захист Гренландії від суден з Росії та Китаю.
* Ніхто не підтримав білоруський народ у його прагненні до свободи - і тепер ситуація там виглядає як "Орєшнік";
* Європа любить обговорювати майбутнє, але уникає дій сьогодні;
Сьогодні Європа сподівається, що у випадку серйозної загрози Сполучені Штати не залишаться байдужими.
"Вартість запобігання виробництву ракет у РФ є меншою, ніж витрати на збереження енергетичної інфраструктури України."
Делегація, яку очолював Умєров, зустрілася з Віткоффом та Кушнером, а також провела кілька інших переговорів у рамках Форуму, про що Умєров повідомив у Facebook.
Україна і Швейцарія уклали Меморандум про взаєморозуміння, який відкриває новий етап у реалізації великої програми економічної стійкості під назвою "Конкурентоспроможність для відновлення України 2026-2030".
Міністерство економіки.
Спеціальний представник президента США Стівен Віткофф повідомив про "значний прогрес" у переговорах, що стосуються можливого завершення війни між Росією та Україною, а також високо оцінив участь українського президента Володимира Зеленського. Він зазначив, що президент Трамп запропонував Україні створення зони вільної торгівлі без митних зборів.
Of course! Please provide the text you'd like me to make unique, and I'll be happy to help!
Дональд Трамп 22 січня на у Давосі оголосив про запуск Ради миру і заявив, що його Рада буде "одним з найвпливовіших органів, коли-небудь створених в історії світу" - The Guardian. На церемонії підписання були присутні представники менш як 20 країн. Втім, жоден із традиційних західноєвропейських союзників США присутнім не був.
Позиції держав стосовно мирної ради Трампа
Сім держав, серед яких Саудівська Аравія, Туреччина та Єгипет, оголосили про своє бажання стати частиною Ради миру, ініційованої президентом США Дональдом Трампом, повідомляє BBC.
Президент Гітанас Науседа повідомив, що Литва розгляне з вісімкою Північних і Балтійських країн (NB8) перспективу участі у так званій Раді миру Трампа - LRT.
* Президент Польщі Кароль Навроцький не підписуватиме установчу хартію запропонованої президентом США Ради миру - TVP World.
На засіданні було ухвалено рішення про приєднання 35 країн. Серед тих, хто не підтримав ініціативу, опинилися Франція, Великобританія, Словенія, Норвегія та Італія. Китай поки що не визначився щодо своєї участі. Росія, яку Дональд Трамп запросив до Ради миру, не бере участі у Всесвітньому економічному форумі з моменту вторгнення в Україну у 2022 році і також заявила, що наразі розглядає можливість приєднання.
Щодо обставин, пов'язаних із Гренландією.
Президент США заявив, що його адміністрація веде переговори щодо угоди, яка забезпечить Сполученим Штатам "повний доступ" до Гренландії - Fox Business. Трамп підтвердив розміщення частини системи протиракетної оборони США "Золотий купол" у Гренландії.
Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен висловила свою думку щодо зустрічі, що відбулася в Давосі між президентом США та генеральним секретарем НАТО, на якій було досягнуто рамкову угоду стосовно Гренландії. Вона підкреслила, що Альянс не має права вести переговори про суверенітет Данії, зазначивши важливість цього питання.
Федеральний канцлер Німеччини Фрідріх Мерц висловив своє задоволення останніми коментарями президента США щодо Гренландії, а також скасування запланованих мит для європейських держав, охарактеризувавши ці дії як "правильний напрямок".
Гренландці виступають проти можливого приєднання до США - Axios. Як раніше повідомляла The New York Times, Данія розглядає можливість передачі контролю над певними територіями Гренландії для розміщення військових баз. Однак це не буде анексією, а лише модернізацією оборонної угоди, укладеної в 1951 році.
Of course! Please provide the text you'd like me to make unique, and I'll be happy to help!
Вечір 22 січня стане важливим моментом, коли відбудеться позачергове засідання Європейської ради. У рамках цієї зустрічі будуть розглянуті питання, що стосуються трансатлантичних зв'язків, угоди з Дональдом Трампом щодо ситуації в Гренландії, його запрошення до ЄС для участі в Раді миру, а також ініціатива мирного врегулювання для України - повідомляє Європейська правда. Саміт стартує о 20:00 за київським часом і проходитиме у форматі робочої вечері.
Цитаты
Кіт Келлог, колишній спецпосланець президента США з питань України: "Якщо Україна переживе цю зиму - січень і лютий - і вийде у березень та квітень, перевага буде на вашому боці, на боці України. Я сподіваюся, що до Дня Незалежності цього літа на цій землі буде мир".
Андрей Пленкович, глава уряду Хорватії, зазначив: "У мирному договорі не повинно бути жодного натяку на можливість компромісу щодо українських земель, адже це, серед іншого, стане яскравим прецедентом, який вплине на стабільність Європи в майбутньому".
Потеря противника
Конфлікт
На фронті від початку доби відбулися 123 боєзіткнення, 56 з них - на Покровському напрямку - Генштаб ЗСУ станом на 16:00.
Збройні сили України влучили по кільком об'єктам протиповітряної оборони російських військ, а також по нафтовому терміналу "Таманьнафтогаз" у селищі Волна Краснодарського краю, який використовується для підтримки російських збройних формувань. Внаслідок атаки зафіксовано вибухи і пожежу на території терміналу. Генеральний штаб ЗСУ наразі уточнює масштаби завданих збитків.
Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський взяв участь у відеоконференції Ради Україна-НАТО, що проходила на рівні головнокомандувачів. У своєму виступі в соціальних мережах він повідомив колегам з країн НАТО про те, що для України найважливішим завданням є посилення системи повітряної оборони.
На напрямку Покровська російські сили мають перевагу, проте Збройні сили України роблять все можливе, щоб її зменшити, - зазначив Олег Апостол, командувач Десантно-штурмових військ ЗСУ.
У Куп'янську завершено процес очищення міста, залишившись не більше 50 загарбникам, які ховаються лише в деяких районах. Їхні спроби вплинути на ситуацію навколо міста не приносять результату, - повідомив Віктор Трегубов, керівник управління комунікації Угруповання об'єднаних сил.
У Вовчанську Харківської області та прилеглих населених пунктах фіксуються постійні спроби просування російських військ, бої тривають безпосередньо в місті - Віктор Трегубов.
В Харківській області ворог демонструє значну активність у напрямку села Дігтярне та намагається поширити зону бойових дій на прилеглі населені пункти, повідомив речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко.
Сили ППО знешкодили 80 з 94 безпілотників - Повітряні сили ЗСУ.
ВІЙСЬКОВІ НАСЛІДКИ
Втрати. Злочини під час війни.
Наслідки ворожих атак
* Військові РФ завдали ракетного удару по Кривому Рогу на Дніпропетровщині, постраждали 12 людей, серед постраждалих троє дітей, зокрема півторарічний хлопчик.
* Окупанти влучили у багатоквартирний будинок в Дніпрі: 7 постраждалих, серед них дитина.
* В районі Комишуваха, що знаходиться у Запорізькій області, ворог здійснив авіаційний напад. Внаслідок атаки одна особа загинула, а четверо отримали травми.
Енергетичний сектор
Станом на ранок 22 січня внаслідок обстрілів енергетичних об'єктів з боку Росії в Одеській, Харківській та Дніпропетровській областях зафіксовано нові випадки відключення електрики:
В Дніпропетровській та Одеській областях на виконання розпорядження компанії "Укренерго" були впроваджені термінові відключення електроенергії - ДТЕК.
У місті Чорноморськ Одеського району через атаку ворожих безпілотників спостерігається відсутність електрики та тепла, повідомив мер Василь Гуляєв.
У Харківській області активні десять черг аварійних відключень електрики, через що більше 400 тисяч абонентів залишилися без світла, повідомляє "Харківобленерго".
У Києві близько 3 тисяч багатоповерхових будинків залишаються без теплопостачання внаслідок російської атаки 20 січня - Віталій Кличко, Київський міський голова. За словами прем'єр-міністра Юлії Свириденко, по всій країні тривають роботи з відновлення енергосистеми. У Києві над поверненням світла та тепла працюють понад 160 бригад.
У холоднечу з температурою -15 градусів водолази виконали "ексклюзивну підводну операцію" з відновлення трубопроводу однієї з теплоелектроцентралей у Києві, який постраждав внаслідок атаки з боку Росії, - повідомив Ігор Клименко, голова Міністерства внутрішніх справ.
У зв'язку з необхідністю стабілізації енергетичної системи, Броварський і Бучанський райони Київської області були відключені від електропостачання, повідомив Ігор Сапожко, мер Броварів.
Укрзалізниця повідомила, що через обстріли в ніч на 22 січня вводиться новий розклад для 118 потягів далекого сполучення, а також для понад сотні регіональних та приміських складів.
ОСТАННІ НОВИНИ: УКРАЇНА
В Україні святкують День Соборності. Президент висловив свої вітання українцям з цієї нагоди через свій Телеграм-канал. Володимир Зеленський також вручив державні нагороди 49 іноземним громадянам за їхню підтримку України та благодійні ініціативи.
Напередодні Дня Соборності України
Активісти руху "Жовта стрічка" організували акцію й на територіях, які тимчасово знаходяться під окупацією - повідомляє Укрінформ.
У Харкові представили 80-метровий прапор, створений з прапорів різних підрозділів - повідомляє Укрінформ.
* У День Соборності у Верховній Раді зареєстрували нову редакцію Цивільного кодексу України (Кодексу права приватного) - Руслан Стефанчук, Голова Верховної Ради.
На початку лютого заплановано ряд презентаційних зустрічей підгруп, що займаються створенням законодавства щодо виборів в умовах особливого стану, як повідомив Олександр Корнієнко, перший заступник Голови Верховної Ради України.
Кабінет Міністрів ухвалив рішення про звільнення Ганни Гвоздяр, Володимира Заверухи, Анатолія Клочка, Олександра Козенка та Миколи Шевцова з посад заступників міністра оборони відповідно до урядового розпорядження.
Реформа управління Міністерства оборони України є одним із основних кроків до реалізації військових цілей. У найближчому майбутньому в команду приєднаються нові фахівці, які очолять важливі напрямки роботи, - зазначив міністр оборони Михайло Федоров.
Національна премія за відстоювання свободи слова була вручена Альоні Грамовій та Євгену Кармазіну (посмертно) - зазначив Сергій Томіленко, голова Національної спілки журналістів України.
Of course! Please provide the text you'd like me to make unique, and I'll be happy to help!
САП та НАБУ викрили на систематичному хабарництві топпосадовців Держприкордонслужби України. Повідомлено про підозру ексголові ДПСУ Сергію Дейнеку і начальникові відділу пункту пропуску Держприкордонслужби Олександру Марущаку - НАБУ. Крім того, детективи НАБУ обшукали митний пост "Луцьк" і його посадовців: вилучили понад $850 тисяч.
Шевченківський районний суд Львова знову відкладав слухання у справі вбивства мовознавця та активістки Ірини Фаріон через відсутність представників захисту. Наступне засідання призначене на 5 лютого, повідомляє кореспондент Укрінформу.
Контррозвідка СБУ затримала двох агентів російської воєнної розвідки, які допомагали ворогу встановити наслідки від удару "Орєшніком" по цивільній інфраструктурі Львівщини в ніч з 8 на 9 січня 2026 року - СБУ.
Of course! Please provide the text you'd like me to make unique, and I'll be happy to help!
Напередодні зимового сезону Україна змогла зібрати 13,2 мільярда кубометрів природного газу, проте для успішного проходження зими їй все ще необхідно імпортувати більше 4 мільярдів кубометрів. Таку інформацію озвучив міністр економіки Олексій Соболев.
Згідно з даними Державної служби статистики, промислова інфляція в Україні у минулому році склала 8,2%.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
Військово-морські сили Франції затримали в нейтральних водах Середземного моря нафтовий танкер, що прямував з Росії - Емманюель Макрон, президент Франції.
В Україні нещодавно надійшло більше 50 тонн технічного обладнання для енергетичної сфери. 23 січня очікується прибуття чергової партії допомоги з Чехії, повідомив Денис Шмигаль, перший віцепрем'єр-міністр і міністр енергетики країни.
Норвегія надала Україні ракети для системи ППО NASAMS, згідно з інформацією, опублікованою на веб-сайті норвезького уряду.
Австрія збільшує фінансову допомогу Україні на 3 мільйони євро, щоб підтримати населення в умовах російських атак на енергетичну та критичну інфраструктуру, повідомляє Міністерство закордонних справ Австрії.
Представники урядів Підкарпатського, Люблінського та Підляського воєводств Польщі зібралися для координації спільних дій з українською стороною в контексті підтримки України під час енергетичної кризи, повідомив Олег Куць, генеральний консул України в Любліні.
Of course! Please provide the text you'd like me to make unique, and I'll be happy to help!
Наступного тижня Сенат Сполучених Штатів планує прийняти закон, що стосується фінансування оборони, який передбачає виділення коштів на пряму допомогу Україні, як зазначив сенатор від Демократичної партії Кріс Кунс.
Оперативне командування ЗС Польщі заявило, що в середу ввечері була зафіксована підвищена активність невеликих дронів поблизу кордону з Білоруссю - Reuters.
Суттєве підвищення ставок на морські перевезення спонукало ряд грецьких судновласників активно залучати нові танкери для транспортування російської нафти, незважаючи на всі пов'язані з цим ризики, повідомляє Bloomberg.
Індійська Reliance Industries Ltd, оператор найбільшого у світі нафтопереробного комплексу, у лютому та березні має відновити отримання російської нафти після місячної паузи - Reuters.
Противник
У 2025 році падіння обсягу російського авторинку досягло майже 16% - було продано 1,33 млн машин. З них 769,6 тис. - автомобілі з Китаю (-23% в річному вираженні) - російський "Автостат".
Ціни на російську нафту марки Urals, що експортується до Китаю, знизилися до рекордно низького рівня: приблизно на 10 доларів за барель, досягнувши 55 доларів за барель. Це сталося через зниження попиту з боку Індії, ще одного значного споживача, повідомляє Bloomberg.