Чеський досвід у Львівській області: які проєкти реалізують першими?

Для того щоб проєкт досягнув успіху та сприяв відновленню України, а також втіленню найкращих практик, представники громад взяли за основу досвід метрополії Брно, що об'єднує це чеське місто з 184 сусідніми громадами. Конкретні ініціативи щодо розвитку Львівської агломерації були оприлюднені на платформі ZAXID.NET.

Співпраця із чеською метрополією має на меті отримати цінний досвід європейського рівня. Зокрема, щодо того:

Український досвід у сфері агломерації розвивається швидше, ніж у наших європейських партнерів, а Львівська агломерація виступає у цьому процесі як лідер. Це наводить нас на думку про необхідність вивчення їхніх досягнень та застосування таких запозичень у нашій практиці. "Ми спостерігаємо, що в їхній метрополії реалізовано безліч проектів. Члени агломерації, які прагнуть до змін, можуть скористатися важливими пріоритетами. Ми віримо у перемогу у війні та в те, що Україна стане частиною ЄС. Тоді, сподіваюся, буде більше підтримки для агломерацій та спільних ініціатив, які матимуть комплексний підхід, а не будуть зосереджені лише на окремих аспектах. Наприклад, мене особливо цікавить залізничне сполучення в межах чеської агломерації," - поділився думками очільник Великолюбінської громади Йосиф Фабрига.

"Метрополія Брно мене вразила. Йдемо подібним шляхом, хоча, можливо, в деяких речах ми навіть на кілька кроків попереду. Адже в нас немає часу на повільний розвиток, ми рухаємося швидше. Проєктна частина в чехів дуже цікава, можна взяти тут багато в них - багато кращого. Наприклад, є організації, які реалізують продукцію населення (овочі, фрукти тощо) до міста Брно - такий збут можна зреалізувати і в нас", - поділився Богдан Стахів, заступник голови Куликова.

Сьогодні актуальним є вивчення конкретних ініціатив, які здатні поліпшити умови життя жителів Львівської агломерації. Наприклад, варто звернути увагу на діяльність Центру переробки та утилізації відходів у Брно, адже питання управління сміттям також є важливим для нашого регіону. У Чехії функціонують чотири комплекси, що займаються сортировкою та спалюванням відходів — кожен з них обслуговує територію, аналогічну розмірам Львівської області. "Найголовніше — це практичний досвід, який може суттєво поліпшити життя людей у громадах Львова та його околицях. Наша мета — впровадити цей досвід у реальність. Це принесе користь всім мешканцям нашої агломерації. Найважливішим проектом залишається управління твердими побутовими відходами, адже це є найбільша проблема для кожної громади. Це масштабний проект, над яким потрібно працювати спільно і якнайшвидше реалізувати його на практиці", — зазначив голова Новояричівської громади Петро Соколовський.

Європейський Союз активно підтримує подібні метрополійні ініціативи в Чехії та інших країнах, і наші громади також сподіваються на таку ж підтримку в майбутньому. Тому було важливо дізнатися більше про діяльність метрополій Центральної Європи та програму Interreg CE, яка забезпечує обмін найкращими практиками між агломераціями п’яти партнерських країн.

Водночас представникам малих громад з метрополії Брно було цікаво дізнатися, як працює система місцевого самоврядування та міжмуніципальної співпраці в Україні. Адже реформа децентралізації та територіальної організації влади в нашій країні вважається однією з найбільш успішних в Європі, надаючи громадам значно більше повноважень. А створення агломерацій лише посилить ці можливості, що має бути підтримано реалізацією проектів, закладених у її стратегії. У Чехії, попри наявність багатьох малих, розділених громад, вони демонструють ефективну співпрацю. "Проекти, які вони реалізують, є спільними та охоплюють всю метрополію. Це важливо для нас, оскільки ми маємо велику агломерацію. Чехи доводять, що спільними зусиллями можна подолати виклики. Вони зосередилися на питаннях транспорту, доступності та мобільності населення. Про це ми говорили під час першого агломераційного форуму у Львові. Тому вважаю, що нам слід взяти за основу цю стратегію", - зазначив очільник Жовківської громади Олег Вольський, висловлюючи своє бачення.

Досвід створення транспортної системи чеської метрополії Брно може стати в нагоді Львівщині. "Ми спостерігаємо успішний прогрес Брно, яке функціонує з 2014 року. На мою думку, ключовим проєктом, який ми могли б реалізувати, є транспортний. На початковому етапі метрополія Брно стикалася з подібними викликами, які є актуальними і для нас – проблемами з добиранням мешканців з територій, що знаходяться на відстані 20-30 км від міста. У нас існують схожі труднощі. Тому, перш за все, необхідно вивчити їхній досвід у використанні залізничного транспорту, автобусних маршрутів, а також впровадженні велодоріжок і нових трамвайних ліній. Вважаю, що розвиток транспорту має стати основним пріоритетом для Львівської агломерації. Тож, після нашого повернення, ми плануємо організувати зустріч з представниками Укрзалізниці. Ми дізналися, що в Брно відновили залізничні станції в околицях міста, а також у самому Брно. У нас теж є добре розвинена залізнична мережа, і було б неправильно не скористатися нею для покращення сполучення в межах Львівської агломерації. Це стане проєктом, який продемонструє позитивні результати та привабить нових учасників до Львова," - зазначив т. в. о. директора департаменту економічної політики Львівської обласної військової адміністрації Орест Гринів. Голова Бібрки Роман Гринус також звернув увагу на недостатнє сполучення в агломерації: "Головне, аби держава підтримувала громади та метрополію – і все буде гаразд. Зараз, звісно, усі ресурси йдуть на війну. Існування громад в агломераціях, як в Польщі, так і в Чехії, є успішним. Однак нам бракує фінансових ресурсів, які мають метрополії в ЄС." Європейський Союз підтримує такі проєкти через механізм інтегрованих інвестицій, адже розуміє, що спільні метрополійні ініціативи дозволять ефективніше використовувати кошти та сприяти економічному розвитку держави. Тому варто задуматися про запровадження подібних механізмів і в Україні.

На основі чеського досвіду, отриманого в Брно, буде проведено детальний аналіз у робочих групах Львівської агломерації. Незабаром знання, здобуті в Європейському Союзі, знайдуть своє втілення в нових проектах розвитку. Перші ознаки співпраці вже помітні. Наприклад, екологічна ініціатива "Голасецькі озера" має спільні риси з проектами, що реалізуються в Львівській агломерації, пов'язаними зі Щирецьким озером та Гамаліївським водосховищем. Відповідно, було вирішено шукати шляхи для спільної реалізації цих подібних ініціатив.

Обмін досвідом був організований Програмою Ради Європи "Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні" у партнерстві з Відділом управління ITI та метрополійної співпраці та Департаменту стратегічного розвитку та співпраці муніципалітету Брно.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.