Де в Україні спостерігається найбільше забруднення води? Визначено небезпечні зони та фактори, що впливають на це.
Які фактори найбільше забруднюють водні ресурси та в яких місцях це відбувається?
За словами члена ради Українського водної асоціації, завідувача кафедри екології та охорони здоров'я Західноукраїнського національного університету Леоніда Бицюра, традиційно найбільше забруднення води - біля центрів промисловості вздовж Дніпра та на Приазов'ї.
Отже, забруднення водних ресурсів безпосередньо залежить від розташування великих міст та промислових підприємств.
"Це територія центральної України, зокрема міста Дніпро та Запоріжжя, а також Східний регіон," - додав він.
Експерт підкреслив, що існує ще одна, окрема проблема — це затоплені шахти.
"Поруч ведуться бойові дії й за відсутності обладнання, електроенергії, викачати звідти воду просто неможливо", - пояснив він.
Також спостерігається погіршення якості води в районі обласних центрів, розташованих уздовж Дніпра.
Представник водної асоціації підкреслив, що найнебезпечнішими для навколишнього середовища є підприємства металургійної та гірничодобувної промисловості, оскільки їхня висока концентрація в одному регіоні є прямим джерелом забруднення.
Подібні індустріальні зони, хоча і меншою мірою, має також Львівська область.
У той же час спостерігаються локальні забруднення, що походять з сільського господарства та побутової діяльності:
Агропромисловість завдає шкоди навколишньому середовищу, оскільки в процесі вирощування культур застосовуються пестициди, інсектициди, гербіциди та інші хімічні засоби захисту рослин, які мають різні періоди розпаду.
Усі ці елементи проникають через ґрунтові шари і врешті-решт опиняються у воді.
У цьому контексті найзначнішу шкоду водним ресурсам завдають свинарські комплекси і птахівничі господарства.
"Найбільшим джерелом забруднення води серед аграріїв є незасвоєні добрива. В Україні цей процес практично не підлягає контролю. Законопроект, що стосується моніторингу якості ґрунтів, затримується на етапі обговорення в аграрному комітеті Верховної Ради", - зазначив Бицюра.
Він зазначив, що аграрна галузь, на відміну від екологічної сфери, має сильних лобістів, зокрема серед членів відповідного комітету Верховної Ради.
"І тому... контроль відбувається на рівні самих аграрних підприємств. Тобто ситуація така, що фактично вони контролюють самі себе", - поділився фахівець.
У Вінницькій, Кіровоградській, Черкаській, Київській та Житомирській областях також спостерігається значніше промислове забруднення.
Окрім цього, вода також зазнає забруднення через комунально-побутові стоки. У місцях, де відсутні системи очищення, у воді можуть міститися мікробіологічні забруднювачі, залишки лікарських засобів та інші небезпечні компоненти.
"Великі водоканали мають системи очистки стічних вод, тоді як менші часто позбавлені таких установок. Особливо це стосується сільських громад, де хоча і рівень забруднення може бути нижчим і локалізованим, проте щільність забруднюючих речовин може виявитися значною," - зазначив експерт.
Він додав, що на якість води дуже впливає також недотримання санітарних зон (берегових водозахисних зон).
Мова йде про специфічні регуляції, що визначають відстань між краєм водойми та оброблюваними ділянками. Проте фермери часто обробляють землі в безпосередній близькості від води, що призводить до потрапляння пестицидів та добрив у водойми.
"Спершу в поверхневі води, і потім в підземні", - уточнив Бицюра.
На завершення, забруднення води, особливо в колодязях сільських населених пунктів, може бути виявлено через близькість до них стихійних або організованих смітників. У таких випадках вода може стати повністю непридатною для вжитку.
"Люди навіть візуально бачать, що вода каламутна і навіть з пінкою. Тому однозначно не можна сказати, що вода в селах чистіша, ніж в місті. Вона часом може бути ще й брудніша внаслідок того, що туди можуть потрапляти або добрива з полів, або стоки з ферм", - підсумував експерт.