Депутат Садового отримав ексклюзивну привілегію для свого ринку: його підприємство вже опинилося під підозрою у зловживанні допомогою.

Роман Федишин - власник найбільшого у Львові сільськогосподарського ринку, а також депутат від "Самопомочі" - давній соратник Андрія Садового. У 2015-му Садовий пропонував Федишина на посаду секретаря Львівської міської ради. І саме цього року його ринок "Шувар" отримав ексклюзивні умови оренди землі від Львівської міської ради.

Львівська міська рада, зокрема фракція "Самопоміч", налічує декілька депутатів, які здобули свій досвід на ринках. Федишин - це лише перший з "амбасадорів" ринкової торгівлі, які отримали унікальні привілеї від місцевої адміністрації. Багатьох інших ми плануємо висвітлити в наших наступних матеріалах.

OBOZ.UA продовжує вивчати бюджетні видатки Львова. У наступних кількох текстах ми розкажемо про те, як працюють львівські ринки та чому так мало коштів платять до бюджету міста.

Роман Федишин - депутат Львівської міськради від "Самопомочі" Садового. Зараз зв'язків із міським головою він не приховує, однак ще десять років тому Садовий представляв його як "рівновіддаленого" політика та намагався пролобіювати його призначення секретарем міськради.

"Ми зійшлися на кандидатурі Романа Федишина. Він рівновіддалений від усіх депутатських груп і фракцій. Має великий досвід як депутат. Він самодостатня людина. Завжди принциповий, активний, чесний", - цитували місцеві ЗМІ заяву Садового.

"Принциповий та чесний" (так каже Садовий) Федишин на той момент уже встиг побувати у "Блоці Юлії Тимошенко", Аграрній партії, "Батьківщині". Кілька років депутат був позафракційним, однак уже у 2015-му, незабаром після лобіювання на посаду секретаря міськради, став представником "Самопомочі".

Далеко не всі львівські депутати тоді підтримали ідею міського голови. Насамперед озвучували побоювання щодо того, що Федишин використовуватиме становище для створення особливих умов для свого ринку. І ці побоювання, як виявилось, були небезпідставними.

У 2015 році Львівська міська рада ухвалила "Програму підтримки розвитку місцевих виробників", яка передбачала спеціальні пільги для ринку "Шувар", що належить Федишину. Співробітники Федишина прийняли рішення про необхідність підтримки цього ринку, тому знизили орендну плату за земельні ділянки. Це свідчить про те, що базар потребує допомоги більше, ніж малий та середній бізнес.

Для "Шувару" була введена спеціальна знижка: вартість оренди зменшено на 20% завдяки коефіцієнту 0,8. Однак, чинне законодавство забороняє встановлення індивідуальних пільгових ставок для окремих підприємств. Ця заборона існує з метою запобігання ситуаціям, коли бізнесмени можуть використовувати свої політичні зв'язки для отримання вигідних умов.

Ця знижка дозволила "Шувару" у 2021 році сплатити до бюджету Львова на 2,1 мільйона гривень менше, а в 2023 році - на 2,3 мільйона гривень. Програма так званої підтримки ринку не передбачає звітування про результати її реалізації та не встановлює чітких критеріїв для оцінки досягнення поставлених цілей. Протягом багатьох років "Шувар" користувався цією особливою пільгою без жодних зрозумілих обґрунтувань.

Чиновники Садового відкрито стверджували, що якщо дозволять ринку розвиватися, то зможуть отримувати більше податкових надходжень. Однак насправді ця підтримка не має жодного зв'язку з реальними обсягами сплати податків.

"Міська рада має повноваження надавати пільги окремим підприємствам та платникам податків. Минулого року, як і в попередньому, ми також застосовували такі заходи. На нашу думку, надходження від податку на доходи фізичних осіб з промислових підприємств принесуть більше доходів, ніж оренда земельних ділянок," – зазначили в заяві Львівської міської ради.

Федишин вже не вперше має можливість отримувати суттєву підтримку з боку влади. Сьогодні "Шувар" користується допомогою місцевих органів управління, але в період президентства Віктора Януковича, який наразі перебуває у втечі, підприємство також отримувало фінансування з державного бюджету. У 2010 році було виділено 46 мільйонів гривень в рамках програми фінансової підтримки для розвитку гуртових ринків сільськогосподарської продукції, що на той час відповідало більш ніж 5,7 мільйонам доларів.

Серед меншості акціонерів ринку "Шувар" можна знайти Людмилу Бокало, сестру Ганни Герман. Вона вже протягом багатьох років є спільною власницею цього підприємства. У 2010 році Ганна Герман обіймала посаду заступника голови Адміністрації президента Віктора Януковича. Існує припущення, що родинні зв'язки з впливовими представниками Партії регіонів могли сприяти отриманню значних фінансів з бюджету для "Шувару". Проте наявні докази цього факту відсутні.

Натомість поліція знаходила докази того, що отриману допомогу могли використати не за призначенням. "Шувар" отримав 46 млн грн для того, щоб інвестувати у свій розвиток, створити нові робочі місця, розширити виробничий процес.

Проте, незабаром після виїзду Германа з країни, Головне управління Національної поліції у Львівській області почало розслідування щодо ймовірної розтрати фінансів. Відповідно до вимог програми підтримки, ці кошти були призначені для викупу як виробничих, так і невиробничих об'єктів.

Натомість поліція встановила, що ТЗОВ "Ринок сільськогосподарської продукції "Шувар" отримані кошти витратив на купівлю будівлі у підконтрольної компанії з ідентичною назвою ТОВ "Шувар". "На підставі договору купівлі-продажу №1680 від 02.12.2010 витратили їх на придбання у підконтрольної їм комерційної структури ТзОВ "Шувар" будівлі регіонального аграрного центру з приміщеннями адміністративно-побутового призначення", - йдеться у матеріалах справи.

Отже, згідно з інформацією від правоохоронних органів, замість інвестування коштів у розвиток, їх було привласнено шляхом перепродажу активів з однієї компанії в іншу. Викрадення такої великої суми є серйозним злочином. Проте, з 2018 року в реєстрі судових рішень не зафіксовано жодних документів, пов’язаних з цією справою: ні обшуків, ні арештів, ані, тим більше, вироків. Справу фактично поховали.

Поки рішення суду немає, казати про те, що гроші привласнили, не можна. Однак точно можна стверджувати, що участь Романа Федишина у політичному житті міста не могла не вплинути на рішення міської ради щодо надання "Шувару" окремої пільги.

Роман Федишин зміг побудувати цілу групу компаній, яка працює у сферах нерухомості, будівництва та торгівлі. У бізнесі йому також допомагають син Іван та дружина Наталія.

Як пише львівське видання NGL.media, 8% ринку "Шувар" належали Ларисі Панасенко, чоловік якої у 2006 році здійснив замах на Романа Федишина, в результаті якого загинула 14-річна школярка. У 2008 році Володимира Панасенка було засуджено до довічного ув'язнення. Появу Панасенка серед власників свого часу пояснив кримінальний репортер Омар Узарашвілі у "Високому замку": "як і багатьом підприємцям, Федишину "зробили пропозицію, від якої не можна було відмовитися". Під тиском бандитського "даху" він мусив оформити частину акцій "Шувару" на прізвища дружин кількох "бригадирів".

Торговий комплекс "Шувар" сьогодні представляє собою не просто "верхній Шувар", а величезний торговий простір площею 20,5 тисяч квадратних метрів, в якому розташовано близько 700 торгових точок. Управляє цим комплексом ТОВ "Шувар". Основними власниками товариства є Роман та Наталія Федишини, які володіють 53% акцій. Ще 27% належать Андрієві Чіпчару, а по 10% - згаданим раніше Любові Бокало та Любові Доскоч.

Чи здатен був Федишин створити велику імперію без підтримки місцевої влади? Це питання, безумовно, ставиться риторично. Додаткову інформацію про ймовірні порушення та специфічні привілеї бізнесменів, близьких до Садового, шукайте в наступних матеріалах OBOZ.UA.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.