Згідно з інформацією Financial Times, депутати від Зеленського можуть утриматися від підтримки відновлення незалежності НАБУ та САП через побоювання "відплати".

До 70 депутатів від партії "Слуга народу" можуть відмовитися підтримати законопроєкт №13533, поданий президентом Володимиром Зеленським для відновлення незалежності Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП)

Їхня причина - побоювання, що антикорупційні структури можуть зловживати своїми повноваженнями для "відплати". Цю інформацію передає Financial Times, посилаючись на слова трьох осіб, які мають близькі зв'язки з президентом.

Законопроєкт №13533, який скасовує суперечливий закон №12414, ухвалений 22 липня, має повернути НАБУ і САП незалежність від Генерального прокурора, підконтрольного президентові. Проте, за словами одного з керівників фракції "Слуга народу", багато депутатів бояться "несправедливого переслідування" з боку антикорупційних органів. Ці побоювання посилилися після інтерв'ю керівника САП Олександра Клименка "Суспільному" 24 липня, де він заявив, що його відомство "збирає всю інформацію" про ухвалення закону №12414 і "аналізуватиме події секунда за секундою".

"Лише ті, хто залучений у корупційні оборудки, повинні боятися НАБУ і САП. Ми ніколи не вдавалися до політичних репресій," - підкреслив Клименко в інтерв'ю Financial Times 25 липня, зазначивши, що всі розслідування ґрунтуються виключно на фактичних даних та доказах.

Закон №12414, який підпорядкував НАБУ і САП виконавчій владі, спричинив одну з найбільших політичних криз за час президентства Зеленського та перші з 2022 року масові протести в Києві, Львові, Одесі та Дніпрі. Закон викликав різку критику з боку ЄС, G7 та громадянського суспільства, які назвали його загрозою для євроінтеграції України. Деякі депутати від "Слуги народу" навіть розглядають можливість скласти мандати, щоб уникнути голосування за новий законопроєкт, повідомило джерело у фракції.

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук повідомив, що законопроєкт №13533 буде розглянуто 31 липня, і висловив пропозицію ухвалити його відразу в основному і в цілому. Однак існуючі сумніви серед депутатів можуть призвести до затримок або навіть зриву голосування через недостатню кількість учасників.

Зеленський змінив свою позицію після консультацій із прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером, президентом Франції Еммануелем Макроном і президентом Європейської ради Антоніу Коштою, які закликали негайно скасувати закон №12414. У четвер, 24 липня, президент подав законопроєкт №13533, який, за його словами, не лише відновлює незалежність НАБУ і САП, а й включає "нові положення" для захисту від впливу російських спецслужб. Зокрема, документ передбачає обов'язкові перевірки на поліграфі кожні два роки для працівників правоохоронних органів, включно з НАБУ, які мають родичів із Росії.

НАБУ та САП висловили свою підтримку ініціативі, підкресливши, що вона "відновлює всі процесуальні права та забезпечує незалежність". Зеленський обґрунтував початковий закон потребою позбутися "російських шпигунів" в НАБУ, хоча при цьому не надав конкретних доказів.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.