Дорожній знак з літерою Н викликав справжню революцію в Швеції і зник - Auto24
Цей знак вказував одне - "Перелаштуйся на правосторонній рух". Жовта літера H в курсивному виконанні шрифту на чорному тлі шестикутного ромбоподібного знака не інформувала, а попереджала. Його, як через перехід з лівостороннього на правосторонній рух в 1967 році запровадила Швеція, згадують у moto.pl,
Це було революційне рішення уряду, з нагоди чого навіть відбувся референдум. Водії буди проти. У 1955 році за збереження лівостороннього руху проголосувало 83% виборців. Однак і влада здаватися не хотіла.
Ознайомтеся також із дорожнім знаком "авто зі стрілкою": які дії слід вжити при його виявленні.
На момент, коли це сталося, Швеція мала в своєму обліку 1 976 248 автомобілів, водії яких були адаптовані до лівостороннього руху. У сусідніх державах, таких як Норвегія та Фінляндія, а також на континенті, переважав правосторонній рух.
Понад 90 відсотків шведів мали автомобілі зі звичним нам лівим кермом. Особливістю шведського лівостороннього руху було те, що водії сиділи з лівого боку автомобіля, попри те, що рух був ліворуч!
Лівосторонній рух у Стокгольмі, у водіїв також ліве кермо. 1966 рік. Фото: 99percentinvisible.org
На відміну від Великої Британії, де рух здійснюється ліворуч і кермо розташоване праворуч, у Швеції автомобілі традиційно мали кермо з лівого боку. Це зробило перехід до нових стандартів вважається більш безпечним для водіїв.
Також ознайомтеся: Цей символ надає можливість зламувати шлагбауми — в яких ситуаціях це дозволено.
Проте, неминучі труднощі в галузі логістики все ж були передбачені. Уряд наводив безліч аргументів на підтримку реформ і протягом багатьох років здійснював інформаційні кампанії, готуючи водіїв до нових умов. Але вони залишалися скептично налаштованими, побоюючись змін.
Літера Н походить від шведського терміна Högertrafik, що в перекладі означає "правосторонній рух", тоді як Нöger означає "правий". Колаж: Авто 24.
У підсумку, за чотири роки до офіційного впровадження змін, уряд ініціював інформаційну кампанію для населення. В рамках цієї кампанії використовувалися рекламні матеріали, нова дорожня розмітка, а також роздача пам'ятних сувенірів. Крім жовто-чорної таблички, було введено синьо-білу наклейку для вікон (див. колаж вище) та інші види поліграфічної продукції.
Читайте також У Львові може з'явитись новий знак, який впроваджують в Європі
Задля цього було видруковано підручник від державної комісії з правостороннього руху. Він за обсягом мав лише 32 сторінки. Перехід на правосторонній рух відбувся у недільний день 3 вересня 1967 року. У брошурі людей закликають: "Прочитайте брошуру - збережіть її - прочитайте ще раз!"
Титульний листок брошури й постановче фото правостороннього руху, до якого ще добрих три роки. Фото: сайт classicmotor.se
Це трапилося 3 вересня 1967 року о 5:00 ранку. За десять хвилин до цього весь транспорт був змушений зупинитися і перейти на правий бік дороги. Саме о 5:00 було оголошено по радіо про відновлення правостороннього руху (деталі можна переглянути у відео нижче).
Це й понині вважається наймасштабнішою реорганізацією дорожньої інфраструктури, яку коли-небудь бачив світ. Фото: 99percentinvisible.org
Того вересневого дня шведи використовували назву "Dagen H" або "Höger Dag", що в перекладі означає "День H" та "Правильний день". Знаки з літерою Н, що вказували на праву сторону, були розміщені по всій країні, інформуючи водіїв про необхідність зміни смуги руху з лівої на праву.
Досліджуйте також, які транспортні засоби можуть бути припарковані під новим знаком P+D.
До речі, для безпечного святкування "Дня H" знадобилося оновити близько 360 000 дорожніх знаків в державі, причому більшість з них довелося змінювати за день до введення нововведень. Для цього було залучено місцеві команди та військові підрозділи, а роботи проводилися в різних регіонах країни.
Згідно зі статистикою, у перший день введення цього знака відбулося 157 аварій. Проте з часом водії адаптувалися до нововведення, і вже через кілька місяців почали слідувати стандартам, які прийняті в країнах континентальної Європи.
Знаки попередження з буквою Н ще деякий час стояли на дорогах, попереджаючи водіїв про нові норми ПДР, але згодом їх без поспіху зняли
У деяких країнах буква Н продовжує використовуватися в знаках для позначення медичних закладів (госпіталів) або готелів - Hospital і Hotel відповідно. В Україні ж нещодавно трикутники з літерою Н стали символом навчальних автомобілів. Колаж: Авто24
Рік по тому, як Швеція змінила напрямок руху, Ісландія також вирішила перейти на правосторонній рух. У 1970-х роках ряд колишніх британських колоній, зокрема Гана та Нігерія, адаптували свій дорожній рух, перейшовши з лівого на правий, щоб гармонізуватися з сусідніми країнами Західної Африки.
Читайте також Як їздити на дорогах з новим знаком "2 мінус 1"
У цій дискусії існує один яскравий виняток: у 2009 році острівна країна Самоа вжила незвичайний крок, змінивши своє дорожнє рух на лівосторонній, що контрастує з переважною тенденцією у світі, де більшість країн дотримується правостороннього руху.
Країни, де рух автомобілів відбувається праворуч, позначені червоним кольором, тоді як ті, де рух лівосторонній, виділені синім. Джерело: 99percentinvisible.org.
Таким чином Самоа зрівнялася з трьома найближчими великими економіками - Австралією, Новою Зеландією та Японією, де рухаються ліворуч. Це дозволило їм імпортувати вживані автомобілі з Японії, що є одним із найдешевших ринків вживаних автомобілів у світі.