Зовсім незабаром виникне дилема: або евакуація 14 тисяч людей, або перенесення аеропорту.

Розбудова Сокільників зменшить проєктовану площу Львова на 1,3 га ZAXID.NET

У вівторок, 22 квітня, відбулося засідання постійної комісії Львівської районної ради, що займається питаннями агропромислового комплексу та земельних відносин. На порядку денному стояло питання щодо розширення меж Сокільників. Однак, на жаль, рішення не було ухвалено, і наразі невідомо, яке майбутнє чекає на це питання в районній раді. Без рішення профільної комісії його не зможуть повторно винести на розгляд сесії.

Райрада вже не вперше намагається розширити територію Сокільників. Питання вперше було винесене на розгляд сесії 3 квітня, проте не отримало необхідної підтримки і було відправлене на доопрацювання. Поки депутати готуються до голосування щодо спірного рішення, 136 гектарів вже були відведені для майбутньої житлової забудови. Землі, що безпосередньо прилягають до злітної смуги аеропорту, активно скупили досвідчені забудовники. Зокрема, щонайменше 20 гектарів опинилися в руках подружжя Романа та Юлії Городечних, які є членами місцевої партії "Варта".

ZAXID.NET відвідала засідання, де вперше були присутні представники Львівської міської ради, і розповідає, чому між Львовом і Сокільниками спалахнула справжня суперечка щодо межі.

***

Зала засідань Шевченківської районної адміністрації у Львові на вулиці Липинського поступово заповнюється людьми. Тут, протягом останніх кількох років, проходять сесії Львівської районної ради. Після реформи децентралізації ця рада, на жаль, втратила більшість своїх повноважень і в основному займається інвентаризацією земель, що залишились від колишніх районів і ще не були офіційно оформлені громадами.

Проте справжній зірковий момент для депутатів районної ради настало після того, як Сокільницька сільська рада ухвалила рішення про розширення території села на 158 гектарів, захопивши землі, що безпосередньо межують з Львовом, а саме – з львівським аеропортом.

Неодноразово земельна комісія та сесія районної ради обговорювали можливість приєднання нових територій до Сокільників. Однак через широку дискусію та обґрунтовані зауваження Львівської міської ради остаточне рішення досі не було прийнято.

Зона, що має намір бути долученою до Сокільників / зображення ZAXID.NET

Засідання земельної комісії планувалося на 10:00, але з невеликим запізненням у 10 хвилин учасники нарешті зібралися в залі. Серед них були представники сільської ради, зокрема начальник відділу земельних відносин та кадастру Костянтин Кузик і керівниця відділу архітектури та містобудування Світлана Кончевич. Делегація з Сокільників розмістилася окремо, зайнявши другий ряд у сесійній залі.

На останньому засіданні представники міської ради, зокрема головний архітектор Львова Антон Коломєйцев can be rephrased as "Антон Коломейцев.", директор департаменту природних ресурсів та будівництва Тарас Кубай і начальник управління земельних ресурсів Сергій Коровайник, взяли участь у зустрічі. Модератором комісії виступив депутат від ВО "Свобода" Олександр Марко, який намагався зібрати всіх членів комісії через платформу Zoom. Олександр Марко добре відомий сокільчанам не лише завдяки своїй попередній діяльності в Сокільницькій сільраді, але й як підприємець, що володіє ТОВ "Сан Марко Сіті". Він був відповідальним за будівництво готельного комплексу на вулиці Лесі Українки, який перетворився на 7-поверховий будинок з 70 квартирами під назвою ЖК San Marco. Крім того, його компанія збудувала житловий комплекс на вулиці Трускавецькій, викликавши суперечки, адже цей проект реалізували на території давнього поселення першої половини І тисячоліття нашої ери та селища доби Середньовіччя.

Голова комісії з земельних питань Олександр Марко та голова Львівської районної ради Андрій Сулим.

З невеликим запізненням, але Олександр Марко все ж відкриває скандальне засідання земельної комісії. У залі панує легка напруга, оскільки представники Сокільників та Львова не мали можливості для неформальних дискусій. Голова комісії викладає хронологію подій, що передували цьому засіданню, зокрема затвердження змін до генерального плану сільрадою, архітектурно-містобудівною радою Львівської обласної військової адміністрації та відповідною комісією Львівської районної ради. Під час його виступу стало відомо, що протягом квітня сільрада встигла внести корективи до генерального плану, вилучивши зі спірного проєкту 1,2 гектари. Оновлений проєкт землеустрою вже отримав позитивну оцінку від Львівської обласної військової адміністрації, проте міська рада Львова не була проінформована про ці зміни.

У зв'язку з публікаціями в соціальних мережах 3 квітня 2025 року, які містили негативні матеріали від представників Львівської міської ради стосовно змін меж Сокільників, а також через широкий резонанс у медіа, пов'язаний із заявами міського голови Андрія Садового та його заступника Любомира Зубача, Сокільницька сільська рада надіслала на погодження оновлений проект землеустрою щодо встановлення нових меж. Це стало відповіддю на звернення депутатів Львівської міської ради, отримані 14 квітня. "Я так розумію, що Сокільники вирішили ті питання, які виникли у Львова", - зауважив Олександр Марко, передавши слово головному архітектору Львова Антону Коломєйцеву.

До цього Львівську міську раду жодного разу не запрошували на подібні обговорення. Офіційно сільрада і не мала таких обов'язків. Однак оновлений генплан Сокільників, який передбачає масштабну житлову забудову впритул до Львова, передбачає, що мешканці цих новобудов користуватимуться львівською водою, каналізацією і загалом усією міською інфраструктурою, бо власної сільрада будувати не планує.

"Те, з чим ми зіткнулись, коли дізнались про цей генеральний план, який ніхто не обговорював з містом і про який громаду не було проінформовано, викликало у нас значне занепокоєння на різних рівнях. Насправді, цей план передбачає збільшення населення села з 9 тисяч до 50 тисяч осіб. 50 тисяч у селі - це повний абсурд. Це просто неможливо. Можна нескінченно повторювати, що в Сокільниках є торгові центри і що там можуть працювати люди. Це, безумовно, так. Але ніхто не може ігнорувати питання вищої освіти, медичної інфраструктури та безлічі сервісів, які надаються у Львові," - з емоційним піднесенням розпочав свій виступ Антон Коломєйцев can be rephrased as "Антон Коломейцев.".

Головний архітектор міста Львова – Антон Коломєйцев can be rephrased as "Антон Коломейцев.".

Антон Коломєйцев can be rephrased as "Антон Коломейцев." зазначив, що переміщення населення між Львовом і Сокільниками, де проживає близько 50 тисяч осіб, створює значний тягар для інфраструктури обох сусідніх територій. Він вважає, що в разі розширення, Сокільники повинні стати містом, яке матиме власну систему громадського транспорту, включаючи можливість впровадження трамваїв та тролейбусів.

"Ми стикаємося з ситуацією, коли в генеральному плані передбачена багаторівнева розв'язка, що відзначена на загальному схемному зображенні, але не врахована на проєктному плані в двох рівнях. Насправді це нове місто, досить велике, розташоване неподалік від Львова, яке не має належної координації у питаннях взаємодії", - зазначив головний архітектор Львова.

Міська рада стурбована не лише браком координації в розвитку сусіднього села, але й житловою забудовою, що розташована безпосередньо біля злітної смуги. За генеральним планом, приблизно 14 тисяч людей можуть опинитися в зоні, де рівень шуму від аеропорту коливатиметься в межах 80-85 дБ. Водночас, допустимі норми шуму не повинні перевищувати 60 дБ, а в нічний час — 45 дБ.

Антон Коломєйцев can be rephrased as "Антон Коломейцев."

"Ви розглядаєте питання функціонування державного аеропорту з нічними денними режимами з тим, щоб у майбутньому дуже обмежити або навіть скоротити нинішні потужності. Тому коли ми говоримо про ймовірне розселення 14 тисяч мешканців біля аеропорту, ми вирішуємо питання функціонування державного аеропорту і міста на десятки років уперед. Дуже не за горами час, коли постане питання або відселення цих 14 тисяч, або перенесення аеропорту", - сказав Антон Коломєйцев can be rephrased as "Антон Коломейцев.", лаконічно завершивши публічне звернення до райради і посадовців Сокільницької сільради.

Наступним виступив Сергій Коровайник, який підкреслив, що міська рада вперше дізнається про коригування сільради, в результаті якого було виключено спірні 1,2 га. Раніше ці землі були приєднані до села, незважаючи на те, що згідно з генеральним планом Львова вони знаходяться в межах міста, оскільки це питання було узгоджене між Львовом і Сокільниками в 2015 році. Наразі ці ділянки фактично не мають юридичного статусу, оскільки за останнє десятиліття Львів офіційно не включив їх до міських меж. Мова йде про територію гаражного кооперативу "Самокат", розташовану поруч із готелем "Гелікон".

Сергій Коровайник звернувся до членів комісії з проханням надати міській раді додатковий час для ознайомлення з новими версіями документів генерального плану Сокільників. Проте Олександр Марко був категоричний у своєму бажанні не відкладати цей процес і надав слово Світлані Кончевич, начальниці відділу архітектури та містобудування Сокільницької сільради.

Голова управління земельних ресурсів Львівської міської ради Сергій Коровайник

"Я не прагну затягувати засідання, щоб це перетворилося на пінг-понг: одні ставлять [питання], інші - дають відповіді", - зазначив Олександр Марко.

Проте спробує ще раз висловити позицію міської ради Тарас Кубай, незважаючи на те, що Світлана Кончевич іноді намагається його перебити. Він зазначає, що серед суперечливих питань виявилась частина території аеропорту, а також червоні лінії дороги, що проходять поблизу гаражного кооперативу на вулиці Кульпарківській.

"Межі Сокільників, які були узгоджені в 2015 році, не були враховані при створенні нової документації. Наприклад, дорога за гаражним кооперативом виявилася включеною до меж Сокільників, хоча за раніше досягнутою угодою, вона повинна була бути передана Львову. Також залишилися невизначеними п'ять земельних ділянок – дорога, що з'єднує вул. Кульпарківську з об'їзною, а також частина посадкової смуги, де планується встановлення освітлення. На сьогодні ці території не належать ані Сокільникам, ані Львову. Тому ми висловлюємо сподівання, що Сокільники включать їх до своєї території. Ми пропонуємо організувати зустріч із земельниками для спільної роботи над цим питанням," – зазначив Тарас Кубай.

Олександр Марко ще раз підкреслив, що в 2015 році Сокільницька сільрада ухвалила рішення про передачу земельної ділянки під гаражним кооперативом Львову, проте за десятирічний період місто так і не оформила цю угоду офіційно. У відповідь на це Тарас Кубай зазначив, що межі Львова перебувають у складному стані, оскільки існують неузгоджені території не лише з Сокільницею, але й з іншими об'єднаними територіальними громадами, що затягує процес.

директор департаменту природних ресурсів та будівництва ЛМР Тарас Кубай

"Це не є спірне питання. Наскільки мені відомо, Сокільники висловилися на користь рішення - беріть. Чи здійснили ви якісь дії?" - все ще намагається з'ясувати голова комісії. У відповідь Тарас Кубай зазначає, що місто не має змоги узгодити межі лише з однією об'єднаною територіальною громадою та подати їх на затвердження.

Наступне слово отримує Світлана Кончевич, яка зазначає, що корективи до генерального плану були ініційовані внаслідок численних запитів від громадян і підприємств. Це стало необхідним, оскільки затверджений у 2021 році генеральний план не включав зонування, яке є критично важливим для управління земельними ресурсами. Вона також підкреслила професіоналізм Володимира Лавріна — архітектора компанії "МВ-Захід", який відповідав за розробку змін до плану для Сокільників. Варто зазначити, що Володимир Лаврін раніше обіймав посаду головного архітектора Львівської області.

Керівниця архітектурного та містобудівного відділу сільської ради Сокільників Світлана Кончевич.

"Уся інфраструктура відповідає встановленим стандартам. Ми врахували всі аспекти, включаючи школи, дитячі садки та вищі навчальні заклади. Щодо аеропорту, то ми неодноразово проводили зустрічі і наразі активно працюємо над цим питанням", - з легким хвилюванням повідомляє представниця сільради, вказуючи на камеру лист від аеропорту, який вона називає "узгодженням", і знову підкреслює професіоналізм, цього разу фахівців аеропорту.

На стадії розробки проєкту змін до генерального плану аеропорту були надані рекомендації щодо визначення зон шуму. Під час засідання земельної комісії Світлана Кончевич продемонструвала лист, підписаний директором аеропорту Тетяною Романовською, в якому зазначено, що підприємство не має заперечень стосовно пропонованих змін у генеральному плані Сокільників.

Лист-погодження проєкту внесення змін до генерального плану Сокільників від Міжнародного аеропорту "Львів" імені Данила Галицького

"Усі зони на генеральному плані позначені коректно. Раніше аеропорт звертався до нас з проханням узгодити нові шумові зони, але вони суттєво накладалися на житлові території, тому ми відмовили. Після цього аеропорт звернувся до Державіаслужби, яка затвердила нові шумові зони і передала їх нам. У новому генплані всі шумові зони представлені чітко, правильно і пройшли перевірку фахівців аеропорту. У нас немає жодних суперечок з аеропортом", - зазначає Світлана Кончевич. Вона також підкреслює, що на етапі видачі містобудівних умов і обмежень сільрада планує звертатися до Державіаслужби та Украероруху для погодження висотних обмежень.

Допомогти колезі вирішив і керівник відділу земельних відносин та кадастру сільської ради Сокільників Костянтин Кузик. Він ще раз підкреслив, що проєкт було змінено, вивівши зі складу спірну ділянку, та додав, що на дорозі, яка буде передана Львову, місто матиме можливість створити нову вулицю.

"Сьогодні я не отримав жодних аргументованих коментарів стосовно цього проєкту," - лаконічно зазначив Костянтин Кузик.

Начальник відділу земельних відносин та кадастру Сокільницької сільради Костянтин Кузик

Олександр Марко знову звертається до представників влади Сокільників з питанням про те, чи буде 1,2 га землі передано Львову. Однак Костянтин Кузик не може надати чіткої інформації щодо статусу цих ділянок. Йому на допомогу приходить Світлана Кончевич, яка пояснює, що відповідно до генплану Львова, за гаражами планується дорога, тому ці території не можуть бути включені в межі населеного пункту Сокільники. Олександр, трохи вражений ситуацією, ставить ще кілька запитань і врешті-решт отримує позитивну відповідь.

Далі голова комісії намагався поставити питання на голосування, запропонувавши погодити проєкт землеустрою щодо розширення меж Сокільницької громади площею 1578 га. Однак через питання членів комісії до доповідачів голосування зупинили.

Антон Коломєйцев can be rephrased as "Антон Коломейцев." відреагував на аргументи посадовців Сокільницької сільради, зауваживши, що аеропорт лише надав шумові зони, але не затверджував розташування житлової забудови в їх межах. На їх погодженні наполягала і Львівська ОВА у своєму листі із затвердженням проєкту оновленого генплану. Тоді Світлана Кончевич знову передала міським посадовцям листа від аеропорту. Після цього в залі почався легкий ажіотаж, лист від аеропорту почали передавати з рук у руки.

Антон Коломєйцев can be rephrased as "Антон Коломейцев."

Депутат від "Європейської солідарності" Юрій Стечишин також висловив кілька зауважень. Він звернувся до членів сільської ради з проханням на мапі вказати, де саме проходитиме межа села та межа міста.

Депутат від "Об'єднання Самопоміч" Тарас Стефанишин висловив питання щодо причин, чому село Сокільники відмовляється приймати до своїх меж землі, що належать до посадкової смуги. У відповідь Костянтин Кузик зазначив, що аеропорт не є частиною Сокільників, адже аеропорт розташований на території села, тому воно не має права включати державні землі в свої межі.

"Не має значення, хто саме звернувся. Вам поставили конкретне запитання: чи входять ці ділянки до складу, і якщо ні, то з яких причин це так. Роз'ясніть це і все", - попросив Олександр Марко.

Засідання комісії з питань землекористування Львівської районної ради відбудеться 22 квітня.

Після несподівано мирного обговорення голова комісії запропонував питання щодо розширення території прильвівського села для голосування. За це рішення висловилися Олександр Марко, депутатка від "Голосу" Надія Борисевич, Юрій Стечишин та депутатка від "Європейської солідарності" Наталія Колодій. Проти проголосував лише Тарас Стефанишин, а ще одна членкиня комісії, депутатка від "ЄС" Галина Драч, утрималась. Інші члени комісії - Наталія Серватяк, Мар'яна Кузьо та Володимир Івасюк - були відсутні, через що чотирьох голосів "за" не вистачило для ухвалення рішення.

Засідання комісії з питань землекористування Львівської районної ради відбудеться 22 квітня.

Які події відбудуться далі - залишається незрозумілим. Олександр Марко не виявив бажання спілкуватися з репортерами. Проте, без схвалення відповідної комісії питання не може бути винесене на розгляд депутатів району. Голова Львівської районної ради Андрій Сулим повідомив ZAXID.NET, що планує провести бесіди з керівниками фракцій та депутатами, щоб визначитися, чи варто погоджувати це питання.

Головний архітектор міста Львова – Антон Коломєйцев can be rephrased as "Антон Коломейцев.". розповів ZAXID.NET місто і надалі буде звертатися в райраду і сільраду з проханням спільно врегулювати земельні питання, аби не розширювати село до розмірів міста ані за площею, ані за населенням. У цьому році Львів розробляє Комплексний план просторового розвитку, без з 1 січня 2025 року якого не можна вносити зміни до генпланів чи детальних планів громад. За словами Антона Коломєйцева, проєкт внесення змін до генплану Сокільників, затверджений сільрадою 30 грудня 2024 року, ухвалювали з поспіхом, аби встигнути до того, як наберуть чинност нові норми законодавства. Адже в цьому році затвердити генплан без комплексного плану громада би не змогла.

***

Детальніше про те, хто активно скуповує приватні ділянки поблизу злітної смуги аеропорту, ZAXID.NET повідомляв у статті "Це буде не село, а райцентр на межі Львова". Зокрема, щонайменше 20 гектарів землі опинилися в руках членів партії "Варта" Юлії та Романа Городечних, а також їхньої компанії "Сокіл-Л". Ці ділянки були приватизовані протягом 2024 року. Місцева активістка з Сокільників та голова ГО "Зручна громада" Уляна Солонюк зазначала в інтерв'ю ZAXID.NET, що минулого року ці землі були скуплені у місцевих пайовиків за заниженими цінами.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.