Європейський Союз виділив 1,9 мільярда євро для підтримки обороноздатності України.
Протягом найближчих двох тижнів Європейський Союз надасть Україні додаткові 900 мільйонів євро для придбання озброєння та боєприпасів. Про це повідомив представник глави зовнішньої політики ЄС Каї Каллас, Шарль Фріз, під час оборонного форуму ЄС-Україна, що відбувся в Брюсселі 12 травня.
Ці додаткові фінансові ресурси до вже оголошеного мільярда євро, про який Каллас заявила 9 травня у Львові, і для якого вже укладені угоди з українськими виробниками озброєння, повідомила Фріз.
Обидва транші надаються Києву з відсотків від заморожених у Євросоюзі російських активів. За словами чиновника, з урахуванням вищеназваної суми ЄС уже виділив 3,3 млрд євро на підтримку оборонної промисловості України і таким чином став найбільшим некомерційним іноземним інвестором в український оборонпром.
"Одна з найважливіших і конкретних речей, які ми можемо зробити, - це підтримати оборонну промисловість України і забезпечити створення глибоких зв'язків між нашими індустріями для отримання майбутньої вигоди", - заявив представник зовнішньополітичної служби Євросоюзу.
Читайте також: Велика Британія перерахувала Україні ще 1 мільярд доларів, використавши доходи від заморожених російських активів.
На форумі міністр стратегічних галузей промисловості України Герман Сметанін та Європейська асоціація аерокосмічної, оборонної промисловості і безпеки (ASD) підписали угоду про співпрацю. Як зазначив голова асоціації Ян Піє, це є першим етапом, а наступним кроком стане розробка "дорожньої карти".
Підписавши меморандум, ASD як "голос європейської оборонної промисловості" підтвердила свою непохитну солідарність з Україною і бажання підтримати її зусилля з розвитку оборонпрому та інтеграції в європейську технологічну і промислову оборонну базу. "Європейська оборонна промисловість відіграє ключову роль у підтримці заявлених членами ЄС і НАТО зобов'язань підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно, в її боротьбі за територіальну цілісність і самовизначення", - зазначив Піє. Наразі ASD запустила онлайн-платформу, яка має на меті сприяти пошуку партнерств між українськими та іншими європейськими оборонними компаніями.
Україна може зацікавити партнерів своїм досвідом, знаннями, здатністю швидко адаптуватися до потреб фронту і блискавично впроваджувати інновації, вважає Герман Сметанін. "Ми бачимо великий інтерес з боку європейських компаній та асоціацій до української оборонної промисловості - і цей інтерес взаємний. Ми прагнемо розвивати партнерські відносини, вигідні обом сторонам", - заявив Сметанін.
Читайте також: Чи стане Франція провідником європейської оборони
Того ж дня на форумі в Брюсселі Європейський Союз і Україна оголосили створення спільної цільової групи у сфері оборони.
Група, що представляє інтереси ЄС та України в контексті розширення співпраці між оборонними секторами обох сторін, зосередиться на інтеграції української оборонної промисловості в економічну структуру Європейського Союзу. Це включає, зокрема, залучення українських компаній до програми ЄС з модернізації озброєння ReArm Europe, яка передбачає використання фінансових механізмів, таких як гранти та кредити для виробництва і закупівлі військової техніки.
Отже, Україна разом із Європейським Союзом має намір впроваджувати конкретні дії для реалізації оборонної стратегії, представленої в Білій книзі ЄС. У цьому документі підкреслюється, що посилення оборонних можливостей України є одним з основних пріоритетів Європейського Союзу, про що на форумі зазначив єврокомісар з питань оборони Андрюс Кубілюс.
В Брюсселі вдруге проходить Оборонний форум ЄС-Україна. У заході беруть участь представники України, країн Євросоюзу, їх членів та оборонної промисловості. Журналістам дозволили бути присутніми лише на відкритті, тоді як учасникам заборонили здійснювати аудіо- та відеозаписи і цитувати висловлювання на форумі. Після політичної частини учасники мали можливість знайомитися та спілкуватися з потенційними партнерами, а також брати участь у спеціалізованих семінарах.
Читайте також: Безпекові гарантії: чи надає Євросоюз захист Україні, чи це навпаки?