Фальшиві профілі та "однократні" номери: аферисти намагаються обманювати родичів солдатів, які стали військовими полоненими або зникли безвісти.

Координаційний центр, що займається питаннями військовополонених, повідомив про новий сплеск шахрайських схем та активізацію діяльності російських спецслужб, які використовують чутливу тему полонених і зниклих безвісти для проведення інформаційних кампаній проти України.

Цю інформацію надає Центр стратегічних комунікацій і забезпечення інформаційної безпеки.

Родичі військовополонених та зниклих безвісти викликають підвищений інтерес у шахраїв, злочинців та ворожих спецслужб. Зловмисники користуються вразливим емоційним станом цих осіб, маніпулюють їхнім бажанням отримати бодай якусь інформацію про рідну людину та повернути її додому.

Шахраї намагаються зв’язатися з родичами українських військових, які потрапили в полон або зникли безвісти, щоб обманом заволодіти їхніми грошима.

Часто українці, не усвідомлюючи цього, потрапляють у пастку шахраїв, публікуючи в соціальних мережах дані про своїх близьких та звернення за допомогою. Це дає злочинцям початкову інформацію про зниклу особу та можливість зв'язатися з родичами. Шахраї можуть зв’язуватися з жертвами як безпосередньо через соцмережі, де розміщено оголошення, так і за допомогою телефонних дзвінків або месенджерів. Вони створюють фальшиві профілі в соціальних мережах та використовують "одноразові" телефонні номери.

Оголошення про послугу "внесення до списку на обмін". Шахраї активно контактують з родичами зниклих безвісти військовослужбовців, пропонуючи допомогу в прискоренні їхнього звільнення з полону. Вони можуть стверджувати, що їхній близький знаходиться під вартою. Зловмисники часто маскуються під представників офіційних установ (СБУ, ГУР, контррозвідка тощо) або людей, які нібито мають зв'язки в цих органах. Жертвам можуть показувати списки з "бази даних" осіб, яких нібито планують обміняти найближчим часом, і пропонувати додати до цього списку їхнього родича. За цю "послугу" шахраї вимагають перевести гроші на приватний або навіть "офіційний" банківський рахунок. Після отримання коштів вони зазвичай припиняють спілкування з жертвою. Проте можливі й повторні спроби: зловмисники можуть знову намагатися заволодіти грошима, обіцяючи, що "цього разу все точно вдасться", або стверджуючи, що "тарифи зросли".

Схема "ваш рідний у шпиталі". Шахраї адаптували під реалії воєнного часу стару схему "ваш родич у біді". Застосовується переважно до осіб, що розмістили оголошення про зникнення родича безвісти. Шахрай виходить на контакт і стверджує, що ця людина перебуває у якомусь віддаленому шпиталі чи лікарні після тяжкого поранення, і на його лікування терміново потрібні кошти. Зловмисник може видавати себе за бойового побратима (особливо, якщо підрозділ вказано в оголошенні), волонтера чи просто знайомого, лікаря тощо. Під час контакту шахрай тисне на жертву, стверджуючи, що від термінового переведення коштів буквально залежить життя людини, не даючи часу на додаткову перевірку інформації.

Вимагання неіснуючих боргів. Зловмисники телефонують рідним військовослужбовця, як правило, його дружині чи матері, та вимагають повернення якогось боргу, залякують та погрожують. Інші члени злочинної групи, які можуть видавати себе за бойових побратимів, пропонують допомогу в "розв'язанні питання".

Отримання доступу до банківських рахунків. Це ще одна давня схема шахрайства, що націлюється на родичів військовослужбовців. Зловмисники використовують різні приводи, щоб дізнатися номер картки та CVV-код, на яку надходять виплати. Існує також ризик отримання доступу до онлайн-банкінгу через випуск віртуальної SIM-картки жертви. Для цього шахраї можуть просити вимкнути телефон на деякий час, щоб справжня картка була недоступна в мережі. Отримавши контроль над рахунком, вони безперешкодно виводять гроші.

Допомога родинам військових, які стали полоненими або зникли безвісти, а також цивільним особам, надається Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими. Звертатися за підтримкою можна як безпосередньо до Координаційного штабу у Києві (зокрема, через гарячу лінію 0 800 300 529), так і до консультаційних центрів, розташованих у Харкові, Львові, Миколаєві та Вінниці.

Співробітники Координаційного штабу надають родичам полонених і зниклих осіб докладні інструкції щодо всіх необхідних дій. Дорожню карту дій у випадку, якщо ваш родич зник чи потрапив у полон, опубліковано на офіційному сайті Координаційного штабу.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.