ISW: Російська Федерація маніпулює протестами з метою підірвати легітимність України та ускладнити отримання підтримки з боку західних країн.
Росія використовує внутрішні протести в Україні як зброю, щоб посилити риторику, спрямовану на підрив легітимності України та перешкоджання підтримці Заходу. Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
Згідно з аналізом ISW, кремлівські посадовці, пропагандисти та їхні рупори скористалися протестами як інструментом для просування наявних російських наративів. Це спрямовано на те, щоб зобразити український уряд як корумпований і нелегітимний, що, у свою чергу, має на меті зменшити підтримку України з боку західних країн. Наприклад, 23 липня речник Кремля Дмитро Пєсков стверджував, що українська влада привласнила значні кошти, отримані з США та Європейського Союзу.
Депутати Державної думи Російської Федерації та прокремлівські медіа в загальному висловлюють думку, що українці, які виступають проти нового закону, насправді протестують не лише проти війни, а й проти уряду загалом, а також особисто проти Зеленського. Вони також стверджують, що українська влада є корумпованою, а мета прийняття цього закону полягає в захисті чиновників, які привласнили західні фінансові ресурси, що призначалися для військової підтримки.
Деякі з цих російських діячів стверджували, що Захід має "замінити" Зеленського, повторюючи давні кремлівські наративи, що підривають автономію України та закликають до зміни режиму, та повторювали часті звинувачення в тому, що Зеленський та український уряд є "неонацистами".
Основна ідея російських наративів щодо протестів полягає в твердженні, що українські посадовці крадуть західну військову допомогу. Проте це не відображає реальної ситуації, оскільки лише незначна частина коштів, які Захід надає Україні, використовується безпосередньо українською стороною. Переважна більшість фінансових ресурсів, виділених США для України, витрачається в самих США, а не на території України. Значна доля військової допомоги з боку США та Європи підтримує заходи, пов'язані з війною, такі як навчання українських військових і розвідувальна підтримка, як зазначено в звіті.
Примітно, що протести не є антивоєнними демонстраціями, але російські коментатори намагаються представити їх як протести проти Зеленського та воєнних зусиль України, щоб досягти інформаційного ефекту, який принесе користь російським силам на полі бою, додають у ISW.
Теорія перемоги, яку висловив президент Росії Володимир Путін, базується на припущенні, що Росія здатна витримати тривалу підтримку Заходу для України, водночас здобуваючи поступові досягнення на фронті.
Американський Інститут вивчення війни зазначає, що Кремль неодноразово намагався використати міжнародну риторику про Україну для створення або загострення напруженості між Україною, США та країнами Європи. Це робилося з метою послаблення прагнення Заходу продовжувати військову підтримку України, що, в свою чергу, могло б негативно вплинути на здатність країни захищатися.
В Інституті вивчення війни вважають, що Кремль продовжить свої інформаційні кампанії стосовно протестів в Україні з метою послаблення зв’язків між Україною та її міжнародними партнерами. Зокрема, вони мають на увазі, що Росія буде свідомо спотворювати суть цих протестів, аби вони відповідали її наративам. Аналітики вважають, що Москва сподівається, що такі риторичні маневри сприятим ослабленню українських збройних сил, що, в свою чергу, полегшить їх перемогу на полі бою.
Напередодні у Головному управлінні розвідки Міноборонизаявили, що Росія ретельно та поглиблено вивчає ситуацію всередині України, щоб використати повʼязані із ухваленням закону №12414 протести для підриву здатності України чинити спротив російській агресії.
Читайте також: НАБУ та САП висловили підтримку ініціативі Зеленського щодо розробки нового законопроєкту для антикорупційних органів.
22 липня Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 12414, який, за інформацією, обмежує автономність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). За даний документ проголосували 263 депутати. У відповідь на це голова НАБУ Семен Кривонос звернувся до президента України з проханням накласти вето на законопроєкт, оскільки, за його словами, "фактично знищується" незалежність цих двох органів.
Невдоволення рішенням парламенту вивело на акції протесту сотні людей у Києві, Львові, Дніпрі та Одесі.
Президент України Володимир Зеленський підписав закон №12414 і заявив, що НАБУ і САП будуть працювати, але їх треба "очистити від російських впливів".
Читайте також: На тлі ситуації з НАБУ і САП Буданов нагадав, що "ворог у нас один"
Генеральний прокурор Руслан Кравченко висловив свою думку щодо підозр про можливу втрату незалежності НАБУ та САП, зазначивши, що ці органи не підпорядковуються йому.
Це сталося після проведення 70 обшуків, які 21 липня здійснили представники СБУ, Державного бюро розслідувань та Офісу генерального прокурора, зосередившись на працівниках бюро. СБУ, зокрема, повідомила про затримання одного з співробітників НАБУ, якого підозрюють у шпигунстві на користь російських спецслужб. Йому було пред'явлено підозру. У НАБУ, в свою чергу, зазначили, що інформацію від керівництва СБУ про можливі загрози, пов'язані з одним із їхніх працівників, отримали ще в серпні 2023 року, хоча згодом СБУ повідомила, що не має достатніх доказів проти цього співробітника.