Кая Каллас, верховна представниця Європейського Союзу.
Росія постійно погрожує, тож єдина наша відповідь - не боятися
В Україні 9 травня святкують День Європи. У цей день у Львові зібралися делегації з 35 країн, включаючи високопосадовця Європейського Союзу. Присутність європейських дипломатів, разом із представниками Ради Європи, не обмежилася лише святковими заходами. Вони озвучили свою політичну підтримку ініціативі створення спеціального трибуналу для розслідування злочинів, пов'язаних із повномасштабною агресією Росії проти України.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга висловив своє послання від міжнародних партнерів до глави держави-агресора Володимира Путіна зі Львова наступним чином: "Скільки б ти себе не вважав переможцем, покарання неминуче!". Цей жест європейських дипломатів, що відбувся в день особистого свята кремлівського лідера у Москві під гаслом "можем повторить", має глибокий символічний зміст.
Укрінформу вдалося розпитати у Львові Високу представницю Євросоюзу з питань закордонних справ і політики безпеки Каю Каллас про започаткування роботи спецтрибуналу, блокування Угорщиною переговорів про вступ України до ЄС і чому для неї важливо бути 9 травня в Україні.
Мир в Україні неможливий без справедливості.
Ви завітали до Львова, щоб продемонструвати солідарність з Україною та спеціальним трибуналом, який розглядає злочини російської агресії. Скільки держав вже виявили свою підтримку? Чи не турбує вас можливість, що вихід США з цього процесу може загрожувати успішному створенню трибуналу?
Перш за все, ми сформували коаліцію країн (Core Group), і я дуже задоволена, що технічні аспекти роботи вже виконані. Сьогодні ми надаємо політичну підтримку, що свідчить про те, що приблизно 40 держав вже приєдналися до нашої ініціативи. Інші країни також мають можливість долучитися, якщо виявлять таке бажання.
Важливо, що цей спецтрибунал призначений для притягнення керівництва країни до відповідальності за злочин агресії. Адже це лідери вирішують атакувати іншу країну. Інший рівень - це воєнні злочини, скоєні солдатами, які вторглись до України. Без керівництва не було б і воєнних злочинів. Тож має бути відповідальність на всіх рівнях.
США працювали з нами в цій коаліції два роки. Американці багато зробили, і ми сподіваємося, що вони знову доєднаються пізніше, тому що тепер усі технічні деталі врегульовані.