Очільники місцевих громад висловили заперечення щодо відбору фінансів з регіональних бюджетів: що стало причиною цього обурення?

Конгрес регіональних громад при президенті України висловив підтримку ініціативам Асоціації міст України, які виступають проти скасування реверсних дотацій з місцевих фінансів.

Голова Палати регіонів Конгресу місцевих і регіональних влад при президентові України Максим Козицький висловив занепокоєння, що вилучення частини фінансів у вигляді реверсної дотації з обласних бюджетів негативно вплине на їхній фінансовий стан. Він зазначив, що для обласних бюджетів не передбачені компенсації додаткових витрат на енергоносії, які зросли через підвищення тарифів. Натомість, протягом трьох років для органів місцевого самоврядування планується збільшення нормативу відрахувань податку на доходи фізичних осіб на 4 відсоткових пункти.

"Також не буде змоги співфінансувати видатки на потреби оборони країни, забезпечувати підготовку об'єктів критичної інфраструктури до роботи в зимовий період, облаштовувати місця для проживання внутрішньо переміщених осіб та забезпечувати інші першочергові видатки. Зважаючи на це, пропоную Кабінету Міністрів України застосовувати єдині підходи до цього питання для усіх місцевих бюджетів, зокрема й обласних. Для Львівщини йдеться про 376 мільйонів гривень", -- наголосив він.

Нагадаємо, Кабінет Міністрів України в проєкті Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", реєстр № 12000, ініціював вилучення з доходів бюджетів громад коштів реверсної дотації, яка в наступному бюджетному році планується в розмірі 12,9 млрд грн у 189 громад.

Збереження фінансів реверсної дотації та 64% в бюджетах місцевих громад підтримали численні мери, депутати Верховної Ради та фахівці.

Голови як великих, так і малих громад звернулися до Президента України з проханням зберегти кошти реверсу в місцевих бюджетах. Це абсолютно виправдано — необхідно працювати в єдності, підтримуючи одне одного та знаходячи спільні рішення. У Києві реверс відсутній, а також не вистачає 64% ПДФО в бюджеті столиці — лише 40%. Я також підтримую своїх колег і закликаю залишити в доходах громад кошти реверсу, 64% та єдиного податку, — підкреслив голова Асоціації міст України та мер Києва Віталій Кличко.

З виступами виступили мер Львова Андрій Садовий, мер Івано-Франківська Руслан Марцинків і мер Дніпра Борис Філатов. До їхніх заяв також долучилися обласні ради та адміністрації з Харківської, Львівської, Дніпропетровської та Київської областей.

"У представленому урядом проєкті державного бюджету до другого читання планується вилучити у місцевих громад 12,9 млрд грн. Проте, бідні громади не отримали жодної копійки базової дотації. Отже, коли стверджують, що кошти беруть у заможних на підтримку бідних, це є непривабливою правдою," -- зазначила радниця голови Асоціації міст України Оксана Продан.

Депутати Верховної Ради України також активно виступають проти конфіскації коштів у місцевих громад.

Зокрема, депутат Верховної Ради України Павло Бакунець, який представляє Львівську область, виступив за проведення голосування на підтримку поправок, що передбачають збереження 64% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та реверсування коштів у бюджети територіальних громад. Він детально обґрунтував важливість цих заходів для розвитку місцевого самоврядування.

А нардеп Андрій Пузійчук, який представляє Житомирщину, навів аргументи в підтримку закріплення 64% ПДФО за бюджетами 1469 громад.

Народний депутат Микола Люшняк, який представляє Тернопільщину, звернув увагу комітету на необхідність збереження в місцевих бюджетах реверсної дотації, наявної у 189 громад, більшість з яких -- це малі міста, селища та села.

В цілому 68 депутатів Верховної Ради України направили звернення до віцепрем'єр-міністра Олексія Кулеби.

Вилучення реверсної дотації з бюджетів місцевих громад було призупинено 28 лютого 2022 року з метою підтримки стійкості та ефективності цих громад. У 2025 році реверсна дотація запланована для 189 громад, більшість з яких представляють маленькі міста, селища та села. За даними Звіту Європейської Комісії, 64% податку на доходи фізичних осіб у місцевих бюджетах вважаються однією з причин, що сприяють початку процесу приєднання України до Європейського Союзу.

Збереження реверсної дотації та 64% податку на доходи фізичних осіб у бюджетах громад є необхідним для підтримки спроможності місцевих органів влади в утриманні інфраструктури, організації роботи "Пунктів Незламності" та забезпеченні незалежного енергопостачання критично важливих об'єктів. Це також дозволить компенсувати різницю в тарифах для підприємств теплопостачання та водопостачання, щоб опалювальний сезон 2024/25 пройшов без підвищення тарифів для населення, - йдеться у зверненні.

Пропозиції Асоціації міст України враховані в Бюджетних висновках шляхом доручення Кабміну при підготовці проєкту Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" до другого читання розглянути можливість зарахування у 2025 році до бюджетів територіальних громад ПДФО у розмірі 64%, визначитися із реверсною дотацією, розглянути можливість розподілу між місцевими бюджетами освітньої субвенції та виключити норму про переведення лікарень від обслуговування рахунків в банках до казначейства.

Народна депутатка та заступниця голови відповідного парламентського комітету Леся Забуранна заявила, що пропозиція від парламентаріїв полягає у збереженні реверсної дотації для регіонів, що становить приблизно 12 мільярдів гривень, а також у перегляді можливості не вилучати на місцях 4% додаткового податку на доходи фізичних осіб через компенсацію різниці в тарифах.

Мер Дніпра Борис Філатов вже раніше висловлював занепокоєння щодо можливих бюджетних змін, які можуть позбавити українські міста, зокрема Дніпро, фінансування для відновлення інфраструктури.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.