Крипто-лісова мафія: Клан "наглядачів" з Рави-Руської - Завтра.UA
Цей аналітичний матеріал грунтується на інформаційних статтях і журналістських розслідуваннях провідних українських медіа, а також на офіційних відповідях та повідомленнях від Департаменту безпеки державного підприємства "Ліси України", Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції та підрозділів Генеральної прокуратури. Відповідні запити та звернення були надіслані цим органам, а учасникам цього аналітичного огляду від Інформаційного агентства "Новини України" було надано можливість висловити власну думку щодо подій, що обговорюються в публікації.
Облисіння - це процес, який неможливо повернути назад. Незважаючи на запевнення перукарів та фармацевтів, що існують методи лікування, медичні фахівці визнають, що справжні причини алопеції досі залишаються неясними. Натомість, коли мова йде про масове облисіння Карпатських гір, вирубку лісів на Волині та Поділлі, а також знищення величезних букових пралісів, тут людина виступає як основний винуватець цієї екологічної катастрофи!
Нещодавно було виявлено значну незаконну вирубку лісу в межах Карпатського біосферного заповідника, який підлягає захисту як українським, так і міжнародним законодавством. Більше тридцяти років тому, за рішенням Секретаріату програми МАБ ЮНЕСКО, праліси бука в Карпатах отримали офіційний статус частини Глобальної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО.
Сьогодні цей об'єкт Всесвітньої спадщини та його охорона опинилися під загрозою, яка з моменту виявлення лише посилюється. По дорогах Карпатського біосферного заповідника зловмисники розсипають їжаки з арматури, якими вже пошкоджено 6 службових авто поліції та вантажівок. Також руйнують мости, що ведуть до місць зберігання незаконно зрубаних дерев. А на завершення - просто на центральній вулиці палять службові автівки правоохоронцям, які виявили місця незаконної масштабної порубки і кримінальні пилорами. Повідомлення про загорання службового автомобіля поліції Nissan Patrol та Daewoo Lanos надійшло від диспетчера ДСНС Рахівського району і внесене до Єдиного обліку за номером №8231 вiд 13.11.2024 року.
Згідно з оперативною інформацією Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області ДСР НПУ, ряд підприємців та місцевих жителів займалися незаконними вирубками лісів та схемами зловживання, пов'язаними з деревиною. Спеціалізована екологічна прокуратура Закарпатської області надала дані про завдані збитки у відповідь на наш запит — попередня оцінка становить близько 8 млн грн. Однак, після перевірки, проведеної головою підкомітету Верховної Ради з питань лісових ресурсів, було зазначено, що реальна сума збитків може перевищувати 30 млн грн.
Масштабні незаконні вирубки лісів та астрономічні прибутки від злочинної діяльності знову стали темою для обговорення, оскільки їх часто приховують під виглядом навмисних пожеж у карпатських лісах. Підпал автомобілів поліції в Закарпатті відбувся на фоні активної боротьби з лісовою мафією, яка розпочалася ще на початку року. 31 січня пожежа охопила служби філії "Рава-Руське лісове господарство", де минулого року співробітники Державного бюро розслідувань виявили нелегальну криптоферму. Впродовж майже трьох років попереднє керівництво лісгоспу змогло "намайнити" близько 4 мільйонів гривень.
Вадим Сорока, який минулого року став директором філії у Раві-Руській, виявив платіжки з астрономічними сумами за електроенергію, підписані його попередником Володимиром Панечком. До виникнення нелегальної криптоферми споживання електрики ледь сягало 100 кіловат, а після цього показник збільшився в 100 разів. Це надмірне використання електроенергії лісгоспом призводило до серйозних і регулярних перебоїв з електрикою в домівках мешканців Рави-Руської та на об'єктах критичної інфраструктури.
Попереднє керівництво Рава-Руського лісгоспу ретельно приховувало криптоферму від сторонніх: вона переміщувалась то на територію лісозаводу, то в гаражі державного підприємства, а іноді навіть у кімнаті для відпочинку в адміністративній будівлі. Для відвідувачів встановили окремий вхід, щоб уникнути зайвих питань. Коли ж криптоферму врешті-решт виявили, організатори вирішили знищити всі сліди... в полум'ї.
6 вересня цього року Жовківський районний суд у Львівській області визнав винним у підпалі адміністративних приміщень філії "Рава-Руське лісове господарство" Володимира Іващука, який є родичем колишнього директора цього лісництва, Володимира Панечка. Іващук, який отримав умовний вирок, висловив щире каяття під час судового засідання і уклав угоду з прокурором, згідно з якою визнав свою провину та погодився компенсувати усі збитки, завдані лісництву внаслідок його дій. Проте, попри ухвалене рішення суду, залишилося безліч невирішених питань:
При цьому, на тещу іншого брата Володимира Панечка - місцевого депутата Юрія Панечка виявилися оформленими взяті у лізинг Рава-Руським лісгоспом три нових трактори "Бєларусь" і новий позашляховик "Skoda KODIAQ". У цьому тещинсько-лісгоспському позашляховику місцевий обранець був затриманий поліцейськими 08.08.2023 року за порушення правил дорожнього руху . Відтоді одним "кодіяком" Рава-Руського лісництва керує небіж цього ж депутата (він же син екс-керівника лісгоспу) Остап Володимирович. А інший точно такий же новий позашляховик держпідприємства поступово прибрав до рук колишній головний інженер Володимир Левицький, який працевлаштував власного пасинка Олександра Дробаха у Рава-Руський лісгосп на посаду "економіста з ціноутворення", котрий тепер є щасливим власником другого лісгоспівського "кодіяку".
У Рава-Руському лісгоспі виявлено кілька фактів, що стали підставою для відкриття чотирьох кримінальних справ. Серед них - регулярне списання по 12 тон дизельного пального на трактори, які не мали жодних технічних паспортів, а також необґрунтовані переплати за лізинг автомобілів, які в деяких випадках сягали половини вартості техніки. Нові трактори марки "Бєларусь", придбані лісгоспом, спочатку були переведені до фермерського господарства "клану Панечків" у селищі Річки. Після початку розслідування їх перепродали іншим особам за залишковою вартістю. Аналогічна ситуація сталася з трьома новими позашляховиками "Renault DUSTER", які також купував Рава-Руський лісгосп. Одне з авто досі не знайдене, проте лісгосп продовжує покривати витрати за його лізинг. Інший "DUSTER" був подарований волинським свекром екс-керівника лісгоспу його дочці, а третій "прихопила" його теща, яка також забрала з собою приховану турбазу.
Дослідження, проведене управлінням службових розслідувань Департаменту безпеки державного підприємства "Ліси України", виявило, що окрім криптоферми, на території стратегічної пожежної водойми, що займає 4 гектари державної власності, існує ще один скандальний об'єкт. З'ясувалося, що колишній директор Рава-Руського лісгоспу, попередник Володимира Панечка на ім'я Антон Косовський, збудував у лісі "таємну оазу", призначену для розваг окремих пар, що включає в себе будиночки для відпочинку та банкетні зали, здатні вмістити 30-40 осіб для святкувань.
Як постановив 03 жовтня 2017 року Жовківський районний суд Львівської області в межах справи № 444/1927/17, Антон Косовський вчиняв на посаді директора ДП "Рава-Руське лісове господарство" махінації з податками. Через 4 роки вже на митних оборудках його впіймав Малиновський райсуд Одеси. Постановою по справі № 521/1658/21 від 26 жовтня 2021 року встановлено, що будучи директором "Рава-Руського лісгоспу" він відписував лісопродукцію вже ліквідованим компаніям. Попри багаторічну корупційну передісторію, з початку цього року попередник і екс-патрон Володимира Панечка вирішив домагатися у Личаківському райсуді Львова повернення на посаду головного лісничого філії "Львівське лісове господарства" і виплати йому зарплати за час простою.
Після того як новий керівник Рава-Руського лісгоспу виявив зловживання, що мали місце за часів попередників, він почав отримувати погрози. Спочатку це були атаки ботів у соціальних мережах, потім - анонімні фейки та "наїзди" блогерів. Проти викривача корупційних схем "лісова мафія" організувала масові акції протесту під керівництвом голови профспілки, який був призначений "кланом Панечків", а не обраний колективом, у часи повномасштабної агресії. Від фронту - подалі.
Безкарність та вплив корупційного "клану Панечків" поширюються далеко за межі Рава-Руської громади, охоплюючи Львівську та Закарпатську області. Волинські журналісти підняли тривогу, коли ознайомилися з аудіозаписом розмови Юрія Панечка, депутата Рава-Руської ради, та голови Підгайцівської об'єднаної територіальної громади Юрія Семенюка. Запис, опублікований Телеканалом АВЕРС, демонструє, як Рава-руський депутат вимагає від волинських чиновників узгоджувати з ним усі питання, пов’язані із землею, а також намагається забезпечити контроль над місцевими правоохоронцями та кримінальними елементами.
Встановлення Рава-Руським "смотрящим" контролю над Волинню обурило не лише місцевих журналістів, а й народних обранців. Щоб прибрати непроханого гостя з рідної землі і притягти його до відповідальності Волинська обласна рада 3 років тому звернулася до Генеральної прокуратури України, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України. А екс-голова обласного законодавчого органу Ігор Палиця закликав Президента України Володимира Зеленського посадити "смотрящого" за грати. Попри очікування волинських політиків та журналістів, результат виявився прямо протилежним. Давня соратниця Юрія Панечка Оксана Грицюк отримала контроль над Волинським геокадастром, а згодом - і Службою автомобільних доріг у Волинській області.
Протягом усього часу контроль над ставленицею "смотрящого" у Волинській службі автомобільних доріг та місцевому геокадастрі здійснювала ще одна особа, яка отримала титул "смотряща від смотрящого" – племінниця Юрія Панечка. Леся Володимирівна Панечко, дочка Володимира Панечка, колишнього директора Рава-Руського лісництва, була безпосередньо залучена до цих процесів. Цікаво, що ще один представник родини Панечків, Володимир Іващук, намагався знищити сліди після того, як поліція виявила приховану криптоферму в цьому ж лісгоспі.
Подейкують, що викриті минулого місяця у контрабанді лісоматеріалів в особливо великих розмірах працівники філії Поліського офісу державного підприємства "Ліси України" також виконували волю усюдисущого Рава-Руського "смотрящого". У змові з експертами Рівненської торгово-промислової палати ділову деревину ховали у залізничних вагонах під шаром дров'яної і ешелонами незаконно вивозили до ЄС. За що і отримали підозри.
Практично рік тому колишній керівник лісового господарства Рівненщини потрапив під підозру через махінації з лісоматеріалами, під час обшуків у нього знайшли мільйони доларів та злитки золота. На передодні грудня чотири працівники лісогосподарської служби Житомирської області також стали об'єктом розслідування. Головний лісничий разом зі своїми підлеглими були затримані Кіберполіцією та Департаментом внутрішньої безпеки ДП "Ліси України" під час спроби незаконного продажу приблизно десяти вантажівок нелегально зрубаного лісу, який не підлягав жодній санітарній рубці. Під час обшуків було виявлено факти внесення завідомо неправдивих даних в офіційні документи, а також комп'ютер, з якого відбувалося втручання в Єдину державну систему електронного обліку деревини. Правоохоронці змогли запобігти спробам незаконного збагачення. З державного підприємства "Лісогосподарський Інноваційно-аналітичний центр", яке видало лісорубний квиток житомирським службовцям, було звільнено половину співробітників, в тому числі керівника. Сподіваємося, що наступна підозра буде стосуватися відомого "смотрящого" за карпатськими лісами, галицькими землями та волинськими автотрасами.