Львів встановлює нові рекорди. Чому ціни на житло знову стрімко зросли і які прогнози на майбутнє?

Чому у Львові зросли ціни і які перспективи їх зміни в майбутньому?

За даними ЛУН, у Львові різко піднялись ціни на однокімнатні квартири на вторинному ринку. Зараз 1 кв. м в середньому коштує 2 тисячі доларів. При цьому ціна за "квадрат" у двокімнатних і трикімнатних квартирах залишилась майже без змін - 1 380 і 1 320 доларів.

Проте місцеві ріелтори не фіксують настільки помітного зростання цін на однокімнатні квартири, хоча підкреслюють, що інтерес до житла справді великий.

Нещодавні обстріли Дніпра та загальна військова обстановка в країні знову активізували міграційні процеси з східних територій. Це суттєво позначилося на вторинному ринку житла у Львові. Люди, які переїжджають до нашого міста, не мають можливості проводити ремонти в новобудовах або чекати на оформлення нових житлових комплексів. Тому вони обирають вже готові до заселення квартири, - зазначив у коментарі РБК-Україна експерт з нерухомості Максим Летій.

Експерт підкреслює, що в теперішніх умовах надзвичайно складно передбачити подальший розвиток цін на ринку, оскільки це буде залежати від еволюції військової обстановки в державі.

"Раніше можна було скласти прогноз на півроку, оскільки обставини не змінювалися так швидко і не виникали серйозні зміни. Нині ж надзвичайно складно передбачити подальший розвиток цін", - зазначає фахівець.

При цьому дані дослідження ЛУН показують, що 40% опитаних вважають, що ціна не зміниться на вторинному ринку, 35% - думають, що нерухомість подорожчає, 25% - вважають, що подешевшає.

Зазначимо, що у трійку міст із найдорожчою нерухомістю, крім Львова, входить Київ, де "квадрат" на вторинному ринку (однокімнатних квартир) коштує 1 480 доларів, а також Ужгород, де 1 кв. м продають за 1 250 доларів.

Ціна за один квадратний метр на вторинному ринку в різних містах України (скріншот з ресурсу ЛУН)

"Зараз популярні чеські проекти і хрущівки. Вони мають гарне планування, невеликі площі і, відповідно, доступну ціну", - пояснює Летій.

За даними ЛУН, найдешевші квартири - однокімнатні хрущовки можна купити за ціною 42 тис. доларів, найдорожчі - у будовах від 2010 року, там середня вартість 84 тис. доларів.

Ціни на квартири у Львові:

Найдоступніші ціни на квартири спостерігаються в Залізничному районі міста, тоді як найвищі ціни на однокімнатні житлові приміщення зафіксовані у Сихівському районі. Двокімнатні квартири найдорожчі в Личаківському, а трикімнатні - у Галицькому районі.

Протягом останніх шести місяців середня ціна за квадратний метр на первинному ринку нерухомості у Львові знизилася на 1%. Наразі вартість "квадрата" в нових будівлях становить 1 320 доларів. Однак ціни варіюються в залежності від класу житлового комплексу:

Найвищі ціни на нові житлові комплекси спостерігаються в Личаківському та Франківському районах, тоді як найбільш доступні варіанти можна знайти у Сихівському.

"До лютого цього року у нас були гарні продажі нерухомості на первинному ринку. Раніше люди були готові купити таке житло і навіть "полювали" за ним, щоб зробити ремонт і перепродати на вигідніших умовах. Зараз таке житло стоїть і чекає свого клієнта", - каже експерт.

Летій припускає, що можливо на це повпливало підвищення податку при продажі нерухомості власником, який нею володіє терміном до 3 років. Зокрема, зріс військовий збір із 1,5% до 5%. Відповідно, людям стало менш вигідно скуповувати житло у новобудовах, робити ремонт і перепродувати.

"Податок є лише однією з багатьох складових, яка не вплине на загальну ситуацію на ринку. Також існує думка серед людей, що наразі важко знайти команду для виконання ремонтних робіт. Деякі не зовсім розуміють, як проходить увесь процес, і вважають, що їм доведеться самостійно шукати будівельні матеріали й усе купувати. Проте варто зазначити, що більшість ремонтних бригад пропонують послуги "під ключ" і надають звітність про витрати", - зазначає Летій.

Також варто зазначити, що в даний момент у Львові доступні 215 черг житлових комплексів, з яких 154 перебувають на стадії будівництва, а ще 13 котлованів знаходяться на етапі підготовки. Темпи будівництва житла залишаються на рівні минулого року, але є на третину нижчими в порівнянні з періодом до початку великої війни. 58 забудовників пропонують можливість розтермінування, 21 компанія реалізує квартири за програмою "єОселя", а 6 з них надають можливість отримання житла в кредит.

Згідно з дослідженням ЛУН, понад половини респондентів впевнені, що ціни на новобудови продовжать зростати. 28% опитаних вважають, що вартість залишиться на тому ж рівні, тоді як 20% вважають, що нерухомість стане дешевшою.

Як змінилися вартісні показники новобудов у Львові (скриншот з сайту ЛУН)

Протягом останніх шести місяців ціни на оренду житла в місті помітно підвищилися. Найбільше зросли витрати на однокімнатні квартири, які подорожчали на 17%, тоді як трикімнатні стали дорожчими на 14%, а двокімнатні - на 11%.

Які ставки на оренду?

"Хоча я не спеціалізуюсь на орендному ринку, від колег отримав інформацію про те, що попит на житло зазвичай зростає перед початком навчального року, що відбувається приблизно з середини липня до жовтня. Зазвичай договори укладаються на термін від пів року до року, тому в березні, коли закінчуються строки оренди, ціни можуть підвищитися. А наразі, напередодні свят, люди не поспішають змінювати свої квартири, адже потрібно сплатити за два місяці оренди одразу плюс комісійні ріелтора", - зазначає фахівець.

Летій підкреслює, що святкові дні не матимуть значного впливу на ринок добової оренди у Львові, оскільки попит на таке житло залишається на стабільному рівні.

"Раніше попит на добову оренду знижувався з лютого до середини березня, але зараз ситуація суттєво не змінилася. Люди продовжують орендувати житло на кілька днів, особливо під час робочих поїздок. Крім того, дружини військових часто приїжджають до Львова, щоб бути поруч із чоловіками," - зазначає Летій.

Інші публікації

У тренді

lvgazeta

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на данний сайт.

© Львівська газета | lvgazeta.info. All Rights Reserved.