Глобальна реформа МСЕК: скільки державних службовців та прокурорів мають інвалідність, чи будуть забирати пенсії, та які зміни відбудуться в підходах. Інтерв'ю з міністеркою соціальної політики Жолнович.
В Україні, після серії корупційних скандалів, що стосувалися Медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), планується провести значні зміни в цій сфері. Замість традиційного підходу, який передбачав встановлення групи інвалідності та виплату пенсій на довічній основі, держава впровадить нову систему. Вона буде полягати в компенсації втрат доходу, викликаних інвалідністю, безкоштовному медичному обслуговуванню, реабілітаційних заходах та наданні необхідних засобів для підтримки життєдіяльності.
Про те, чи вплине реформа на тих, хто вже отримую пенсію у зв'язку з інвалідністю, як зміниться розмір виплат і хто працюватиме замість МСЕК, читайте в інтерв'ю пані міністра соцполітики Оксани Жолнович для OBOZ.UA.
Реформа медико-соціальної експертизи (МСЕК) була актуальною вже тривалий час, але питання її впровадження почали активно обговорювати лише після серії резонансних скандалів. МСЕК підпорядковані Міністерству охорони здоров'я. Чому ж саме Міністерство соціальної політики взялося за цю реформу і чому вона стала предметом розмов лише тепер?
Як МОЗ, так і Мінсоц активно займаються цим питанням. Ми вже тривалий час працюємо над цією реформою. Що таке МСЕК? Це комісія, яка вручну перевіряє медичні дані осіб і співставляє їх з визначеними критеріями для встановлення групи інвалідності, після чого робить відповідні висновки. Незалежно від того, якою назвою ми будемо її називати, якщо процес залишиться ручним, завжди існує ймовірність виникнення корупційних ризиків.
Ми вже протягом року співпрацюємо з Міністерством охорони здоров’я над оновленням алгоритму. Це передбачає два законопроекти, які разом забезпечать реалізацію необхідних змін. Цим питанням ми займаємось вже досить довго. Чому ж нещодавно спостерігається збільшення корупційних скандалів? Відповідь проста: корумповані працівники МСЕК вже давно усвідомлювали, що їхня діяльність буде припинена, тому почали діяти більш активно. Ми вже давно планували впровадити цифровий механізм у травні 2025 року та сказати їм "прощавай".
- Але ж ці маєтки, рахунки в іноземних банках, квартири. Все це "зароблялось" не за рік і не за два...
- Так. Я не знаю, чому раніше над цим не працювали. Але можу сказати, що з моменту, як я стала міністром, ми почали розробляти зміни. З новим алгоритмом дані збиратимуться в електронній системі охорони здоров'я...
Чи можемо почати з конкретного прикладу? Яким чином реформа вплине на 1,5 мільйона українців з інвалідністю, які отримують пенсії?
В Україні налічується близько 3 мільйонів людей з інвалідністю. З них 1,5 мільйона отримують пенсії від Пенсійного фонду, оскільки мають необхідний страховий стаж. Однак існує також категорія осіб, які не мають страхового стажу і отримують фінансову допомогу у зв'язку зі своєю інвалідністю, а не пенсійні виплати.
Спочатку пацієнт потрапляє до медичного закладу, і саме тут починаються суттєві зміни. Наразі тривалість лікарняного може досягати чотирьох місяців, але цього часу часто недостатньо для повного відновлення, навіть після такого, здавалося б, простого випадку, як перелом ноги. Тому ми активно заохочуємо людей звертатися до МСЕК для оформлення інвалідності, адже за чотири місяці лікарняного роботодавець може ухвалити рішення про звільнення.
Роботодавець звільняє, а можливості повноцінно повернутись на роботу після чотирьох місяців лікарняного немає. Отже єдиний для тебе вихід - це справді піти та отримати статус особи з інвалідністю хоча би на рік, щоб стати на ноги. А коли людина заходить в цю систему, це спонукає продовжувати статус і на наступні роки.
Ми продовжуємо виплату лікарняних, включаючи кошти на реабілітацію та відновлення, на термін до одного року. Це означає, що лікарняний може тривати чотири місяці, після чого ми пропонуємо ще рік підтримки. Таким чином, загальний термін лікарняного становитиме один рік і чотири місяці. Ця допомога призначена для тих, хто дійсно потребує часу для лікування та реабілітації.
- Але це ви зараз говорите про тих, хто ще не має статусу особи з інвалідністю. Це ж не стосується тих 3 млн, які вже є особами з інвалідністю?
Ми не можемо вносити зміни заднім числом для тих, хто вже отримав статус особи з інвалідністю. Наша мета — розробити алгоритми для нових випадків, щоб надавати людям більше часу для відновлення. Це дозволить уникнути штучного присвоєння статусу інвалідності та забезпечити адекватну соціальну підтримку, яка дійсно відповідає потребам кожної особи.
- Тобто зміни взагалі не зачеплять тих, хто вже має статус особи з інвалідністю?
- Так, це їх не зачепить. Вони як отримували свої виплати, так і будуть їх отримувати. Але у нас є когорта людей, яка по рішенню РНБО має пройти перевірку щодо статусу інвалідності. Для них створена комісія. Це держслужбовці, силовики, прокурори, судді. Щодо них буде проведена перевірка, чи без порушень отримали ці люди статус інвалідності. І серед них є і ті, хто дійсно набув статус абсолютно законно.
Існує також інша група випадків: якщо під час перевірки з'ясується, що інвалідність була отримана внаслідок злочинних дій, то, безсумнівно, виплати буде зупинено, і, ймовірно, розпочнеться кримінальне переслідування.
Ми обов'язково повернемося до теми перевірки. Однак, хотілося б ще уточнити один момент. Серед людей з інвалідністю, які не підлягають додатковій перевірці, є ті, у кого інвалідність потребує періодичного підтвердження. Чи будуть вони отримувати висновки відповідно до нового алгоритму?
- Так, якщо це не довічна інвалідність. МОЗ створить в кластерних лікарнях відповідні комісії. Ці комісії не будуть знати, кого вони оцінюють. Оцінюється ж не конкретна людина, а її медичні дані.
Ще до того, як буде визначено статус інвалідності, інформація також буде надходити до нас, на соціальний відділ. Адже людині можуть знадобитися засоби реабілітації, такі як милиці, інвалідні візки або спеціальні пристрої для облаштування житла...
В даний час МСЕК представляють собою спеціалізовані, як правило, комунальні медичні установи. Яка доля чекає на працівників МСЕК? Чи можуть вони перейти до тих комісій, про які ви згадували?
Це запитання до Міністерства охорони здоров'я. Я не впевнена, що вони вирішать піти працювати в медичний заклад.
Чи стане Пенсійний фонд здатним контролювати процес прийняття рішень?
- Пенсійний фонд, коли виплачує лікарняні, може перевіряти, чи вони обґрунтовані, чи людина, наприклад, просто намагається зробити собі "відпустку". Далі перевіряється виконання реабілітаційного плану. Якщо людина не виконує план лікування, то її виписують і лікарняний закривається, і виплати припиняються.
У цьому випадку також, якщо особа не дотримуватиметься реабілітаційного плану, то після отримання інформації від медичних працівників Пенсійний фонд припинить виплату відповідних лікарняних.
Син голови Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи, у якого під час обшуків виявили мільйони доларів, Олександр раніше керував регіональним управлінням Пенсійного фонду України. Виявилося, що йому також належать значні статки. Які у вас думки: чи могли чиновники Пенсійного фонду бути залучені до схем, пов’язаних із пенсіями через підроблені інвалідності?
Можливо, в минулому чиновники Пенсійного фонду України були залучені до певних схем, але наразі функціонує система автоматизованого розподілу пенсійних справ. Коли особа звертається до ПФУ з проханням про призначення пенсії (незалежно від того, чи йдеться про пенсію за віком, чи по інвалідності), її документи автоматично направляються до іншого регіонального управління. Наприклад, якщо подати документи в сервісному центрі Пенсійного фонду у Львові, їх можуть розглядати в Черкасах.
Ну і також треба розуміти, що коли Пенсійному фонду надають висновок МСЕК щодо статусу інвалідності, у співробітників ПФУ немає підстав його вважати сумнівним. Якщо це видали дійсно в МСЕК, то цього достатньо. Немає жодного сенсу корумпувати ще й чиновників ПФУ.
Уявіть собі літню людину, яка вирушає з Львова в Черкаси в пошуках фахівця, що займається його пенсійною справою. І при цьому, він навіть не має уявлення, в якому саме місті цією справою займаються.
Натомість традиційної системи груп інвалідності введуть нову оцінку працездатності. Роз’ясніть, як саме функціонуватиме цей механізм і який вплив він матиме на фінансові виплати.
Статус інвалідності продовжує існувати та відображає обмеження в функціонуванні особи. Проте не завжди ці обмеження призводять до зменшення працездатності. Наприклад, розглянемо юриста, який втратив ногу. Його функціональні можливості страждають, йому необхідний протез, а також переобладнання житла та, безумовно, реабілітаційні заходи.
Ми, як держава, забезпечуємо цю підтримку. Однак, якщо особа працює в ролі юриста, адвоката або викладача, то відсутність однієї ноги не суттєво вплине на виконання її професійних обов'язків, за умови, що ми надамо їй якісний протез та створимо комфортні умови для пересування.
Такі особи можуть зберігати свою працездатність. Ми плануємо відновлювати обмеження в функціонуванні: для одних це може бути протез, для інших - медикаменти тощо. Однак окремо буде проводитись аналіз впливу цих факторів на працездатність людини. Для цього буде створена спеціальна анкета. Цей досвід ми запозичили з Естонії, хоча він також існує в інших країнах.
За підсумками проведеного анкетування буде здійснено оцінку стану здоров'я та компенсуватиметься втрата працездатності. Наприклад, якщо особа зазнала контузії і відчуває швидку втому, вона не здатна працювати повні 8 годин, а потребує перерви вже після 4 годин. У такому випадку необхідно відшкодувати часткову втрату працездатності - ці чотири години. Таким чином, ми плануємо компенсувати різницю між попереднім заробітком і тим, який буде отримано після завершення всіх реабілітаційних заходів. Процес оцінки анкет проходитиме дистанційно та в закритому режимі, аналогічно до оцінювання результатів зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО).
Цей профіль буде частково заповнюватися самою особою, адже він міститиме деталі про її навички та досвід. Тут буде інформація про минулий трудовий досвід, освіту, а також без особистих даних, відомості про можливості, які вона має для працевлаштування після отриманої травми. Додатково знадобляться певні описи, щоб фахівці могли зрозуміти, які завдання і функції особа здатна виконувати. Ті, хто отримає цей профіль, не матимуть доступу до імені людини.
Ви навели приклад з викладачем. Чи буде в анкеті враховано також інфраструктурні аспекти? Якщо викладач користується інвалідним візком, його розумові здібності залишаються незмінними, і він не втрачає можливість працювати, однак фізично він не може дістатися до роботи. Навіть якщо йому вдасться дістатися до зупинки громадського транспорту, там на нього чекатиме маршрутка, в яку він не зможе сісти на візку.
Звичайно, ми повинні це врахувати і плануємо так діяти. Будуть залучені фахівці з питань зайнятості. Якщо ж ми не зможемо забезпечити людині робоче місце, і можливості для працевлаштування відсутні, тоді, безумовно, потрібно буде компенсувати повну втрату працездатності. Це стане значною сумою, яка не буде нижчою за середню заробітну плату (на жовтень 2024 року середня пенсія по інвалідності становитиме 4892,57 грн, а середній дохід у другому кварталі цього року - 20 964 грн. - Ред.).
Згідно з новими нормами, прокурори з інвалідністю, які продовжують свою діяльність у прокуратурі, не отримуватимуть жодної фінансової допомоги. Це пов'язано з тим, що їхня працездатність залишилася на колишньому рівні. Таким чином, особи з інвалідністю, чиї трудові можливості не зазнали змін, не матимуть грошових виплат. Однак ті, хто повністю втратив працездатність, отримають зовсім інші суми.
У нас людей з першою групою інвалідності, де повна втрата працездатності, близько 800 з чимось тисяч. До мільйона осіб.
Ви розпочали обговорення стосовно перевірки прокурорів, суддів та чиновників з інвалідністю. Яка кількість таких осіб існує в Україні?
- На запити правоохоронних органів передано інформацію щодо 219 юросіб органів влади, із загальною чисельністю працюючих - 150 100 осіб. З них надана інформація про 1146 особах, які отримують пенсію по інвалідності та пенсію яким було призначено протягом 2022 - 2024 років.
Якщо аудит виявить, що статус інвалідності було отримано з порушеннями, чи є можливість повернути зайво сплачені кошти до бюджету? У ситуації з прокурорами мова йде про значні фінансові суми...
Ми плануємо створити механізми для повернення коштів у випадках, коли буде доведено неправомірність отримання статусу інваліда. Варто зазначити, що навіть на сьогоднішній день безпідставно виплачені суми (будь-кому) можуть бути повернені до державного бюджету.
- Про які терміни йдеться?
- Ми мусимо ухвалити закон, визначити правові підстави позбавлення виплат, провести перевірки, а вони вже дуже активно проводяться. Серед них є і ті, хто дійсно законно отримав статус.
Розглядаючи питання часткової втрати працездатності у людей з інвалідністю, варто зазначити, що в Києві та інших великих міських центрах існують можливості для працевлаштування українців з інвалідністю. Проте, у менших містах ситуація на ринку праці залишається значно складнішою. Багато роботодавців не готові адаптувати свої методи роботи. Які кроки слід вжити, щоб змінити цю ситуацію?
- Відповідний законопроєкт 5344-д зареєстровано в Верховній Раді, він знаходиться там вже півтора року. Я дуже сподіваюсь, що в новому році цей документ також буде ухвалено.
Зараз є штрафи за відсутність працевлаштованих осіб з інвалідністю. Але діюча система дозволяє їх обійти. Нові правила: якщо є працевлаштована людина з інвалідністю в рамках квоти, то ти виконав квоту і отримуєш допомогу на цю людину, а якщо немає, то ти безумовно платиш внесок без всякої можливості це оскаржити.
І роботодавець думатиме, навіщо йому платити штраф, якщо натомість він може працевлаштувати особу з інвалідністю, отримувати результат від її роботи ще й підтримку від держави. І в залежності від того, яка це інвалідність, підтримка може збільшуватись.
У будь-якому разі, через складну ситуацію на ринку праці, роботодавці змушені будуть звертати увагу на кандидатів з інвалідністю як потенційних співробітників.
- Коли вдасться реалізувати реформу?
Процес реалізації буде здійснюватися поетапно. Після прийняття закону, оплата лікарняних зросте відразу, а з 2026 року оцінка працездатності стане повноцінною складовою системи.