Мобілізаційні процеси в Україні: нові суперечки навколо ТЦК викликали широкий суспільний відгук.
Мати опинилася без підтримки після того, як її сина мобілізували.
В Україні продовжується воєнний стан та загальна мобілізація. У цьому контексті в країні активізуються заходи щодо мобілізації. Проте деякі випадки викликали значний суспільний резонанс і критичні оцінки.
Протягом минулого тижня в Інтернеті з'явилися записи, що ілюструють спірні практики ТЦК. У той же час військові комісаріати запевняють, що їхні дії відповідають законодавству, а деякі дані є результатом інформаційних атак з боку противника.
ТСН.ua підготував підбірку найбільш резонансних інцидентів, пов'язаних з мобілізацією, що сталися за останній тиждень.
В Інтернеті з'явилося відеозапис засідання у Житомирському територіальному центрі комплектування, на якому обговорювались суворі методи мобілізації. Народний депутат Олексій Гончаренко зробив заяву про це, вказавши, що ТЦК вдається до незаконних практик, зокрема блокує продаж автомобілів, щоб примусити людей до призову.
"Це вже перетворюється на полювання на людей під виглядом офіційних дій," -- відзначив Гончаренко, закликавши до розпуску ТЦК та впровадження адекватних стимулів для військової служби.
Житомирський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки висловив свою реакцію на це відео, наголосивши, що воно є елементом інформаційної кампанії противника.
У відомстві повідомили, що відео з наради потрапило в мережу після хакерської атаки, а його публікація має на меті дискредитувати роботу ТЦК та викликати паніку.
В коментарі щодо інциденту ТЦК підкреслив, що його дії відповідають чинному законодавству України і виконуються в установленому законом порядку. Цей аспект був акцентований під час проведення службової наради. У зв'язку з цим фактом ініційовано службову перевірку.
За фактом витоку призначено службове розслідування.
У Львові ТЦК затримав чоловіка, який намагався втекти під час перевірки документів.
На відео, яке circulює в Інтернеті, помітно, як працівники ТЦК тягли чоловіка, який був наполовину босий, по землі, в той час як його кросівок застряг у паркані.
У Львівському територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки повідомили, що затриманий не дотримувався військового обліку і був у розшуку. Він відмовився надати свої документи, проявляв агресію до співробітників і намагався втекти. Після того, як виявив супротив, його доставили до ТЦК для розгляду ситуації.
В офіційному повідомленні відомства підкреслили, що відповідно до статті 18 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" та Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, військовослужбовці мають повноваження використовувати фізичний вплив у випадках, коли стикаються з опором. Вони також закликали громадян дотримуватися законодавства та уникати розповсюдження неповної інформації.
Начальника ТЦК у Рівненській області Юрія Ковалюка направили на фронт після проведення інтерв'ю.
Екс-главу Дубенського територіального центру комплектування звільнили з його посади і призначили на роль заступника командира військової частини поблизу Краматорська. Це рішення ухвалили у відповідь на його різкі коментарі, опубліковані в інтерв'ю "Четвертій владі" 7 квітня.
Ковалюк висловив свою критику щодо мобілізаційної політики, зокрема негативно оцінив так звані "м'ясні бригади" і зазначив, що не підтримує рішення свого сина йти служити в армію. Рівненський ТЦК охарактеризував його коментарі як небезпечні для обороноздатності країни.
"Останній (Юрій Ковалюк -- ред.) з власної ініціативи оприлюднив оціночні судження щодо мобілізаційних заходів, "моральної втоми" особового складу та нібито "халатного ставлення" до "людського ресурсу" у Збройних Силах України. Зазначені заяви, зроблені на четвертому році повномасштабної війни, не сприяють зміцненню обороноздатності держави", -- йдеться у повідомленні відомства.
Після виходу статті Ковалюк вирішив заблокувати журналістку, а потім написав пост у Facebook: "Мене понизили в посаді, я наразі під Краматорськом".
За даними ОК "Захід", його перевели до 56-ї окремої мотопіхотної бригади. Сам колишній військком уточнив, що тепер є заступником командира батальйону.
На пункті збору ТЦК та СП у Києві затриманих зв'язали стяжками до труби в туалеті та до нар у розподільнику. Запис інциденту з'явився в Інтернеті 2 травня.
Своєю чергою у відомстві повідомили, що чоловік на збірному пункті почав поводити себе неадекватно та агресивно. У зв'язку і цим муніципальна варта міста Києва змушена була одягнути засоби стримання на даного мобілізованого.
У ТЦК зазначили, що внаслідок події поліція склала адміністративний протокол щодо мобілізованого. Крім того, його направили на обстеження до спеціалізованого медичного закладу.
У Вінниці жінка з психічними розладами потрапила в небезпечну ситуацію після того, як працівники ТЦК та СП затримали її сина просто на вулиці.
Ярослав, який протягом десяти років піклувався про свою матір, самостійно страждав від помітних психічних труднощів перед призовом на службу.
Протягом шести днів жінка залишалася одна у закритій квартирі без їжі, поки сусіди не звернули увагу на її стан. Завдяки втручанню правоохоронців її доставили до психіатричної лікарні для необхідної допомоги.
За інформацією сусідів, ця родина не має доступу до соціальних допомог через нерегулярність оформлення необхідних документів. Крім того, вони зазначили, що під час конфліктів жінка може співати вночі на балконі або поливати сусідську білизну сечею.
Наразі Ярослав навчається на курсі молодого бійця, тоді як ситуація з його матір'ю залишається невідомою.
Нагадуємо, що нещодавно в центрі Ужгорода відбувся великий рейд, організований ТЦК та поліцією. Під час перевірки оглянули чоловіків призовного віку, які відвідували ресторани і бари міста.