На сміттєзвалищі Грибовичів успішно завершено процес рекультивації в рамках технологічного етапу.
Технологічний етап - це найскладніша частина робіт, яка тривала чотири роки
На Грибовицькому сміттєзвалищі завершили технологічний етап рекультивації. Це найскладніша частина робіт, яка тривала чотири роки. Невдовзі розпочнуть другу фазу, яка триватиме до кінця року. Вона передбачає засипання тіла полігону ґрунтом і озеленення. У майбутньому тут буде сквер. Про це у вівторок, 4 лютого, повідомили під час брифінгу у ЛКП "Зелений Львів".
Перший етап рекультивації тривав чотири роки, починаючи з 2020 року. Це був найвикликаніший та найзначніший період, адже саме він заклав фундамент для подальших робіт.
На технічному етапі рекультивації було заплановано повне вирівнювання території, приведення полігону до оптимальних форм, виконання терасування та укриття захисними шарами. На сміттєзвалище було укладено 30 см мінерального ґрунту, поверх якого розташували дренажний геокомпозит для рівномірного збору газу. Додатково була встановлена мембрана, що перешкоджає потраплянню зовнішніх речовин і запобігає виведенню матеріалів зсередини. Завершальним етапом стало укладання геотекстилю, що забезпечує захист від механічних ушкоджень, - зазначив Назарій Кирилейза, начальник відділу реалізації проєктів ЛКП "Зелене місто".
Полігон був повністю захищений від забруднень з боку навколишнього середовища (Всі зображення з соціальних мереж Андрія Садового).
На підприємстві "Зелене місто" повідомляють, що полігон повністю захищений від негативного впливу на довкілля. В даний час активно ведеться підготовка до другої стадії рекультивації, включаючи закупівлю необхідних матеріалів. Для відновлення рослинності полігон буде засипано землею. Заплановано, що роботи стартують наприкінці березня.
"До кінця року цей полігон буде повністю закінчений і устелений зеленню, зеленою травою. Перша фаза вартувала 17,8 млн євро, а друга - 8,4 млн євро", - сказав директор ЛКП "Зелене місто" Олександр Єгоров.
Роботи виконує турецька компанія GOKSIN, яка, незважаючи на повномасштабне вторгнення, продовжує свою діяльність. У своїй практиці підрядник реалізував близько ста подібних проектів. В Україні це вже другий полігон, де проводяться роботи з рекультивації, адже у 2018 році аналогічні заходи були здійснені в Дергачах Харківської області.
"Реалізація цього проєкту була б неймовірно ускладнена без підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку та без значних грантів від фондів. Не можна не згадати також Європейський інвестиційний банк. Це був результат масштабної спільної роботи. З території полігону видобувається біогаз, який перетворюється на електричну енергію, що приносить дохід для громади Львова", - підкреслив міський голова Львова Андрій Садовий.
Це перший в Україні полігон закритого типу, який рекультивований за європейськими практиками. Так відновлювали полігони у Польщі, Литві, Австрії.