У Митрополичих садах УГКЦ заплановано відкриття літнього театру.
У вівторок, 21 квітня, Архієпископ і Митрополит Львівської архиєпархії УГКЦ Ігор Возьняк оголосив про намір Церкви відкрити ділянку землі, яку їй повернули 17 квітня, та організувати на цій території літній театр. Інформацію про це надав Львівський портал, посилаючись на пресслужбу Львівської міської ради.
Йдеться про територію в центральній частині Львова на схилі пагорба позаду Собору Святого Юра, між вулицями Листопадового Чину, Городоцької, Шептицьких та поруч парку Івана Франка. Загалом після підписання меморандуму церкві повернули територію площею 2,3 га.
Таким чином, Архієпископ і Митрополит Львівський УГКЦ Ігор Возьняк висловив вдячність міській, обласній та державній адміністрації за передачу земельної ділянки церкві та підтримку в цьому процесі. Він також ознайомив присутніх з планами щодо благоустрою цієї території, щоб забезпечити її доступність для місцевих жителів та відвідувачів міста.
"Там би було дуже добре збудувати літній театр, де був би якийсь джаз чи хори співали, щоб сюди можна було прийти. Щоб насичувати народ чи музикою, чи співом, чи чимось подібним. Роки воно занедбане було і, слава Богу, що це сталося. Там є ще багато роботи, скажім відновити арку, доріжки, насадити клумби, деревця, декоративні квіти - все це буде сплановано і зроблено, щоби люди мали де відпочити", - сказав Ігор Возьняк.
За словами міського голови Львова Андрія Садового, фахівці міськради запропонують церкві декілька варіантів облагородження цієї території, а вже церква обиратиме, яке втілення їй відгукуватиметься найбільше.
"Я вважаю, що разом із департаментом архітектури та управлінням екології ми можемо запропонувати кілька варіантів. Було б цікаво почути думки досвідчених людей про те, як вони уявляють реалізацію ідей церкви в урбаністичному контексті. Коли ми плануємо щось у місті, ми оголошуємо масштабні архітектурні конкурси, де беруть участь 10, 20 або навіть 30 компаній. Учасники презентують свої концепції, оскільки одна ідея може бути сприйнята зовсім інакше, якщо її розглянути з іншого кута зору," – зазначив Андрій Садовий.
Нещодавно ми стали свідками офіційного повернення Митрополичих садів у Львові Українській греко-католицькій церкві.
Як повідомляв Львівський портал, 5 березня 2025 року Львівська ОВА, Львівська міська рада, Концерн радіомовлення та Державна служба спеціального зв'язку підписали меморандум про передачу Митрополичих садів у користування курії Львівської архиєпархії УГКЦ.
6 березня Львівська міська рада передала нижню частину садів (територія площею 2,1 га на площі Святого Юра, 5) у власність Львівської обласної державної адміністрації для наступної передачі Українській греко-католицькій церкві.
24 березня Господарський суд Львівської області ухвалив рішення про закриття судового провадження, пов'язаного з Митрополичими садами, які розташовані поруч із собором Святого Юра УГКЦ.
Ця місцевість, яка носить назву Нижні Митрополичі сади, є частиною об'єкта, що охороняється ЮНЕСКО, і протягом тривалого часу залишалася предметом суперечок.
Історично землі належали УГКЦ, але в 1951 році Львівський облвиконком передав їх для потреб зв'язку. Львівська філія Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (КРРТ) встановила там три вежі та технічні споруди. У 1998 році, після включення Львова до списку ЮНЕСКО, вежі зобов'язали демонтувати, що відбулося лише у 2016 році.
Протягом тривалого періоду ця місцевість залишається в надзвичайно занедбаному стані. Ані КРРТ, ані УГКЦ не займалися її упорядкуванням через спір щодо землі. Державний концерн намагався оформити цю ділянку на своє ім'я, проте виникли скарги, що міська влада Львова не проявляла бажання до співпраці.
Ось як виглядала нижня частина Митрополичих садів влітку 2021 року.
Варто зазначити, що у 2020 році міська рада передала нижні сади УГКЦ, після чого КРРТ звернувся до суду. Спочатку Господарський суд Львівської області став на сторону УГКЦ, але у вересні 2023 року рішення міської ради було скасовано.
Влітку 2024 року Верховний Суд виніс рішення про повернення земельної ділянки УГКЦ, тим самим поклавши край тривалій судовій боротьбі.