Для відновлення України були залучені додаткові €3,6 мільярда, повідомив Кулеба.
Фінансові ресурси будуть використані для реалізації великих ініціатив у таких галузях, як житлове будівництво, транспорт, енергетичний сектор, системи теплопостачання, охорона здоров'я, освіта, розвиток інфраструктури та підтримка місцевих громад.
Під час конференції з відновлення України (URC2025), яка відбулась 10-11 липня в Римі, було досягнуто домовленостей із партнерами на загальну суму у 3,6 млрд євро. Про це повідомив віцепрем'єр-міністр з відновлення - міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба в Телеграм у неділю, 13 липня.
"На конференції, присвяченій відновленню України, команда Мінрозвитку провела ряд зустрічей і уклала низку важливих угод - зокрема, фінансові домовленості на суму 3,6 мільярда євро. Ці кошти були узгоджені у формі інвестиційних угод, меморандумів, протоколів та спільних заяв, які були підписані, оголошені або затверджені. Вони призначені для реалізації великих проєктів у таких сферах, як житло, транспорт, енергетика, теплопостачання, медицина, освіта, інфраструктура, а також підтримка місцевих громад", - зазначив Кулеба.
Він зазначив, що ще близько 200 мільйонів євро становить вартість угод, укладених безпосередньо українськими громадами та регіонами з міжнародними партнерами.
За словами Кулеби, серед ключових ініціатив є угоди з Банком розвитку Ради Європи на суму 200 млн євро, які призначені для компенсацій за зруйноване житло внаслідок війни в рамках програми єВідновлення. Додатково, 80 млн євро буде виділено на перший етап виплат компенсацій для внутрішньо переміщених осіб з тимчасово окупованих територій. Окремо заплановано програму пільгової іпотеки для ветеранів та їхніх родин з очікуваним обсягом фінансування у 60 млн євро.
Укладено меморандум із урядом Італії на суму 1,5 мільярда євро, що відкриває Україні доступ до фінансових механізмів Італії.
Для українських громад це відкриває нові горизонти: можливість отримання страхового покриття для проєктів, що дозволить банкам надавати кредити без зайвих ризиків; пільгове фінансування для муніципальних ініціатив з низькими процентними ставками та тривалими термінами погашення; грантові елементи та специфічні умови для закупівлі товарів і послуг у італійських компаній, що сприяє інтеграції новітніх технологій та досвіду, а також пряма підтримка малого і середнього бізнесу. Цей інструмент надасть громадам можливість реалізовувати складні проєкти з упевненістю, забезпечуючи захист від фінансових ризиків та доступ до необхідних ресурсів. Мова йде про новий формат співпраці, який планується розширити на інші країни, - зазначив віце-прем'єр.
Ще один значущий документ - угода з Європейським інвестиційним банком на суму 134 мільйони євро, що спрямована на відновлення критично важливої транспортної інфраструктури. Це включає в себе дороги, мости та логістичні центри в регіонах, що забезпечують зв’язок між громадами. Завдяки цьому проекту буде можливим організувати евакуацію, доставку гуманітарної допомоги та покращити логістичні процеси.
Міністерство розвитку підписало угоду з Польським агентством розвитку промисловості щодо реалізації проектів з модернізації та розширення контрольно-пропускного пункту Ягодин, а також ремонту об'їзної дороги Львова та траси Краківець-Львів-Шегині. Попередня оцінка можливого фінансування становить близько 200 мільйонів євро.
Укрзалізниця уклала угоду з Європейським банком реконструкції та розвитку на два проєкти: 44 мільйони євро будуть інвестовані в створення газової генераційної мережі, а ще 10 мільйонів євро підуть на поліпшення доступності залізничних вокзалів. Крім того, уряд Італії надасть Україні п'ять радіолокаційних систем разом з додатковим обладнанням для підтримки основних функцій інфраструктури спостереження компанії Украерорух.
"Усе це – практичні рішення, що принесуть результати в українських містах і селах. Важливо також, що громади та регіони самостійно укладали угоди з іноземними урядами, підприємствами та фондами. Загальна сума угод, укладених на місцевому рівні, наближається до 300 мільйонів доларів", - підкреслив Кулеба.
Серед угод, укладених на місцевому та регіональному рівнях:
Раніше Олексій Кулеба повідомив, що в Україні стартує проєкт створення муніципального орендного житла. Він розповів, що проєкт "відкриє можливість створити сталі механізми забезпечення житлом у країні, що переживає затяжну війну та масштабні внутрішні переміщення".
Також стало відомо, що Сумська область отримала додаткові 200 млн грн. За словами Олексія Кулеби, фінансування направили до 25 громад регіону. Місту Суми адресовано майже 48 млн грн.