Національний банк України anticipує, що заробітні плати в країні продовжать зростати.
Частка зайнятих українців зросла до найвищого рівня за час повномасштабного вторгнення.
На українському ринку праці спостерігається невідповідність між попитом і пропозицією кваліфікованої робочої сили в умовах пожвавлення економічної активності. Цей фактор зумовлюватиме подальше підвищення зарплат у приватному секторі. Про це йдеться в Інфляційному звіті Національного банку.
"У поточному році це матиме найбільший вплив на інфляцію. Проте з часом його ефект зменшиться у зв'язку з уповільненням темпів зростання заробітних плат на прогнозний період, що буде зумовлено поступовим вирівнюванням дисбалансів на ринку праці", - зазначається в документі.
У першому кварталі 2025 року спостерігалося зростання як попиту, так і пропозиції робочої сили на ринку праці: кількість вакансій та резюме зросла в порівнянні з аналогічним періодом 2024 року.
Внаслідок значного попиту на робочу силу спостерігається зниження рівня безробіття та зростання кількості зайнятих, що досягло найвищих показників з початку повномасштабного вторгнення. Компанії також активніше працюють над залученням до трудового ринку осіб, які раніше мали обмежене представництво, зокрема студентів, пенсіонерів, людей з інвалідністю та ветеранів.
У результаті пом'якшилася проблема браку працівників, яка насамперед пов'язана з наслідками війни (міграція, мобілізація, посилення диспропорцій на ринку праці).
Однак вона залишалася суттєвою, особливо на фоні подальшої міграційної активності, що гальмувала роботу підприємств і зменшувала обсяги виробництва. Тривале збереження дефіциту робочої сили стимулювало підвищення заробітних плат, що, в свою чергу, впливало на доходи населення та загальний попит, - підкреслює регулятор.
Очікується, що збільшення попиту на робочі руки на тлі обмеженої пропозиції призведе до подальшого зниження рівня безробіття нижче 10% до завершення прогнозованого періоду. Проте цей процес може бути уповільнений через дисбаланси на ринку праці, викликані змінами в економічній структурі, зовнішніми та внутрішніми міграційними потоками, а також мобілізаційними й демобілізаційними процесами. Крім того, нерівномірне відновлення в різних регіонах і секторах економіки також вплине на обмежену кількість кваліфікованих працівників.
Як повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, у бюджеті на цей рік не заплановано підвищення мінімальної заробітної плати.
Раніше УНІАН повідомляв про те, яку частину середньої заробітної плати українці витрачають на оренду житла. Зокрема, найбільш витратними містами для оренди є Ужгород, Львів та Київ.
Наприклад, мешканці Ужгорода виділяють значну частину своїх фінансів на оренду житла — 75% їхнього доходу. Це зумовлено тим, що медіанна ціна оренди становить 16 900 грн, тоді як середній рівень заробітної плати досягає 22 500 грн.